Čeští lékaři publikovali v JCO historicky největší studii v oblasti akutní leukémie
Výsledky léčby 5 060 dětí s akutní lymfoblastickou leukémií, uvedené komentářem editora o mimořádném příkladu mezinárodní spolupráce, uveřejnil dvacetičtyřčlenný autorský kolektiv, který po celou dobu pracoval pod vedením prof. MUDr. Jana Starého, DrSc., přednosty Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN v Motole, Praha, prof. MUDr. Jana Trky, Ph.D., vedoucího Laboratorního centra téže kliniky, a doc. MUDr. Ondřeje Hrušáka, Ph.D., vedoucího laboratoře CLIP Cytometrie na stejné klinice v pražském Motole.
Celkem se do studie zapojilo 14 zemí (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko, Ukrajina, Izrael, Hong Kong, Chile, Argentina, Uruguay, Kuba) a jedno moskevské centrum. Z České republiky se kromě prof. Starého, prof. Trky a doc. Hrušáka zúčastnil i MUDr. Yahia Jabali z nemocnice v Českých Budějovicích. Odborníci z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kteří celou studii vedli, se jednoznačně zasloužili o šíření dobrého jména naší republiky ve světě.
Skok od 60. let minulého století po dnešek
Akutní lymfoblastická leukémie (ALL) je nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u dětí. Nulová šance na vyléčení počátkem 60. let 20. století se změnila na více než 80% šanci v současnosti. U většiny dětí se však nelze s dosaženými výsledky spokojit. Léčba je náročná, dlouhodobá a přináší řadu akutních, i život ohrožujících komplikací a pozdních následků. Kromě toho 20 % dětí s leukémií prodělává navíc návrat nemoci, který vyžaduje novou terapii, většinou posílenou o transplantaci kostní dřeně. Současná dětská onkologie se snaží optimalizovat počáteční léčbu tak, aby se podařilo výskyt relapsu dále snížit. V posledních třiceti letech nebyl do počáteční léčby dětské leukémie zařazen ani jeden nový lék a léčebného pokroku je dosahováno optimalizací dávek a schémat stávajících léků.
Za účelem rychlého dosažení statisticky hodnotitelných výsledků je nutné sledovat velký počet pacientů. I když je ALL nejčastějším zhoubným nádorem u dětí, je to v podstatě vzácné onemocnění, které ročně v České republice postihne přibližně 70 dětí. Proto je nutná mezinárodní spolupráce. Ta se v tomto případě odehrála v rámci tzv. „International‑BFM Study Group“ – pracovní skupiny sdružující více než 30 zemí. Prezentovaná interkontinentální studie je příkladem této globální spolupráce.
Na co studie cílila?
Představovaná studie ACUTE LYMPHOBLASTIC LEUKEMIA INTERCONTINENTAL‑BFM 2002 proběhla v letech 2002–2007. V následujícím období byli pacienti sledováni. Při hodnocení pěti let od propuknutí choroby se podařilo zachránit život 82 % dětí z celkového počtu 5 060 pacientů. Leukémie se léčí chemoterapií s použitím cytostatik, léků zabíjejících leukemické buňky. Léčebný protokol dětské leukémie, podle kterého je léčba prováděna, se dělí na čtyři fáze. Ty se liší intenzitou léčby a složením léků.
Co studie prokázala?
Zúčastnění lékaři se v rámci studie rozhodli prověřit, jestli prodloužení a posílení třetí fáze léčby, tzv. pozdní intenzifikace, zlepší prognózu dětí všech rizikových skupin. Výše uvedený předpoklad studie neprokázala – prodloužení a posílení třetí fáze léčby prognózu dětí všech rizikových skupin nezlepšilo. Tyto výsledky umožní snížit intenzitu léčby některých dětí.
Výsledky v jednotlivých zemích se mírně lišily, v každé zemi však studie přinesla oproti minulosti zlepšení v přístupu k nemoci.
Odkud přišla podpora?
Studie srovnávala také metody časné odpovědi na léčbu ve smyslu mizení leukemických buněk z kostní dřeně a krve. Vedoucí evropské a americké pracovní skupiny ji totiž zjišťují vysoce náročnými molekulárními a imunologickými metodami schopnými nalézt jednu nádorovou buňku mezi statisíci buněk normálních. Studie tyto metody srovnávala s jednodušším a levnějším hodnocením morfologickým a zjistila, že zmíněné náročné metody mají v diagnostice nezastupitelné místo.
Výzkumná část studie byla v České republice podpořena grantem Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví a řešení bylo oceněno Cenou ministra zdravotnictví za rok 2006. Administrativní zajištění studie podpořil nadační fond Kapka naděje.
Příklad pro 21. století
„V rámci naší studie jsme například pomohli kolegům z Ukrajiny zapojit se do mezinárodní spolupráce, kterou do té doby vůbec neznali. Postupně vytvářeli nutné podmínky k realizaci klinických studií. Stejně tak jsme do mezinárodní spolupráce vtáhli kolegy ze Srbska a Chorvatska. Ti předtím používali jenom národní protokoly. Zrovna tak jsme pomohli některým jihoamerickým zemím. Je nezpochybnitelné, že tato část mezinárodní spolupráce se podařila,“ zakončuje prof. Starý. Příklad českých vědců z pražského Motola je tedy příkladem mezinárodní spolupráce v dětské onkologii pro jednadvacáté století.
Zdroj: MT