Přeskočit na obsah

Bohdan Pomahač převzal cenu za úspěchy v transplantační medicíně

Česká transplantační nadace uspořádala 24. října u příležitosti 20 let od svého založení v prostorách pražského Strahovského kláštera mezinárodní odborné symposium Prague Transplant Connection 2012. Odborný program byl zaměřen na prezentaci současných poznatků transplantační medicíny a hledání jejích hranic. V roli hlavního řečníka akci navštívil přední světový transplantolog českého původu doc. MUDr. Bohdan Pomahač. Vystoupili na něm také další světoví transplantologové s českými kořeny, například Donald Hirick z Clevelandu či Michael Cecka z Los Angeles. Odborné setkání se konalo pod záštitou primátora hlavního města Prahy a velvyslance USA v České republice.

„Hranice transplantační medicíny se stále posouvají a jsem rád, že česká transplantační škola v ní hraje významný part,“ uvedl při zahájení symposia MUDr. Štefan Vítko, předseda správní rady České transplantační nadace.

Při příležitosti tohoto odborného setkání převzal doc. MUDr. Bohdan Pomahač výroční cenu České transplantační nadace za rok 2012 za rozvoj transplantační medicíny. „Rozhodli jsme se udělit mu výroční cenu, protože udělal mimořádný výkon a provedl první transplantaci celého obličeje v USA,“ komentoval před novináři rozhodnutí správní rady MUDr. Vítko.

Česká transplantační nadace uděluje výroční cenu od roku 1998 českým i zahraničním vědcům, kteří se mimořádným způsobem zasloužili o rozvoj transplantační medicíny. Mezi její laureáty patří například prof. P. Terasaki z Los Angeles, na jehož kontě jsou významné objevy v oblasti tkáňové sloučivosti, nebo prof. M. Dubernard z Lyonu, jenž provedl první transplantaci rukou i první transplantaci tváře na světě. Z českých vědců tuto cenu dosud obdrželi například prof. V. Kočandrle a prof. V. Bartoš, kteří u nás provedli první úspěšné transplantace ledviny nebo slinivky břišní.

„Je to pro mě obrovská pocta a nesmírně si tohoto ocenění vážím. Je pro mě cenné, protože jde o první větší uznání mé práce a dřívějšími laureáty jsou významné osobnosti české, ale i světové transplantologie, a také proto, že ji dostávám od českých kolegů,“ říká doc. Pomahač.

Doc. MUDr. Bohdan Pomahač do bostonské nemocnice Brigham and Women’s Hospital, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, nastoupil na chirurgickou praxi v roce 1998. Primářem kliniky popálenin se stal v roce 2004. Jeho tým jako první ve Spojených státech provedl transplantaci celého obličeje. Pod jeho vedením lékaři dokázali „vrátit tvář“ již čtyřem pacientům. V loňském roce provedl také transplantaci obou horních končetin v úrovni předloktí. Na dárce pro transplantaci obličeje nyní čeká jedna pacientka a na transplantaci horních končetin dvě.

Pacienti, kteří už transplantaci podstoupili, jsou všichni po zákroku déle než rok, první z nich 3,5 roku. „Všem se daří skvěle, naprosto předčili očekávání, která jsme měli, zejména z hlediska návratu funkce, ale i toho, že mají prakticky minimální nebo žádné komplikace. Nejdůležitější pro konečný výsledek je transplantovat všechny důležité nervy, které pak dávají obličeji funkci – jak motorickou, tak senzorickou. Transplantovaná tvář nesmí být jenom maska, musí se funkčně začlenit a pacient si ji musí osvojit. Nesmírně si vážím odvahy našich pacientů podstoupit tyto náročné výkony i přes velkou míru rizika,“ říká doc. Pomahač. A čeho se v souvislosti s uvedenými transplantacemi obává nejvíce? „Obavy máme z chronického, dlouhodobého odhojování transplantovaného obličeje nebo ruky, které může v nejhorším případě vést až ke ztrátě transplantované části. Zatím se to nestalo, ale musíme být připraveni i na nejhorší. Druhá největší obava je z nežádoucích účinků podávaných imunospresiv a dalších léků. Lze však říci, že dosavadní výsledky nás povzbuzují v další práci. Doufám, že naše zkušenosti přispějí k tomu, že budeme schopni dále rozvíjet naše techniky a nabídnout je v budoucnu většímu množství pacientů, kteří to budou potřebovat,“ shrnul doc. Pomahač.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené