Přeskočit na obsah

Blokátory CGRP ve studiích osvědčují účinnost proti migrénám

Společnost Novartis a její partner Amgen už loni oznámily, že práce na jejich studii STRIVE dosáhly závěrečného stádia, kdy erenumab (uváděný též jako AMG 334) u pacientů významně redukoval počet dní s migrénou v porovnání s pacienty s placebem. Při dávkách 70 mg a 140 mg subkutánně jednou měsíčně došlo ke snížení o 3,2 dny, resp. 3,7 dní, versus snížení o 1,8 dnů u větve s placebem. U 50 % těch, kdo dostávali dávku 140 mg, se snížil počet dní s migrénou nejméně na polovinu. U pacientů s dávkou 70 mg se počet dnů s migrénou snížil na polovinu u 43 %. Terapie erenumabem vedle toho redukovala vliv migrén na denní aktivitu pacientů i potřebu akutní úlevové léčby.

Nově zveřejnila údaje také TEVA z fáze III studie o fremanenzubu. Podle nich jako preventivní léčba chronické migrény přináší sníženou frekvenci záchvatů než placebo. Už v květnu společnost oznámila, že subkutánní podávání inhibitorů CGRP jednou měsíčně redukuje počet dní s migrénou za měsíc o 4,6 dní, při podávání jednou za tři měsíce o 4,3 dny.

Pacientů, u nichž došlo ke snížení průměrného počtu dní s migrénou za měsíc nejméně o polovinu, bylo při podání jednou za čtvrt roku 38 %, při podání jednou měsíčně 41 %, a 18 % při podání placeba.

Hlavní výzkumník studie STRIVE Peter Goadsby uvádí, že podle dosud nezveřejněných údajů je při anti-CGRP terapii až pětina pacientů zcela bez záchvatů migrény.

Kromě Novartisu a TEVA vyvíjejí obdobné léky rovněž další společnosti, například Alder BioPharmaceuticals, Allergan a Eli Lilly. Analýzy odhadují, že trh pro anti-CGRP monoklonální látky by mohl dosáhnout až čtyř miliard dolarů v závislosti na ceně jednotlivých léků, která se může pohybovat mezi 5 000 až 12 000 dolary ročně.

Zdroj: Silberstein DS et al. Fremanezumab for the Preventive Treatment of Chronic Migraine. New England Journal of Medicine, 2017; 377:2113-2122 November 30, 2017 DOI: 10.1056/NEJMoa1709038

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené