ASCO zobrazuje posun ve farmakoterapii nádorů
Na výroční konferenci American Society of Clinical Oncology (ASCO) byla prezentována řada studií, jež jsou v různých fázích a jejichž výsledky dávají naději na uvedení dalších a účinnějších onkologických léčiv na trh v příštích letech. Přinášíme některé z těchto pozitivních zpráv, které se týkaly například vývoje farmaceutických společností Roche, Bristol‑Myers Squibb, AbbVie nebo Johnson & Johnson.
Atezolizumab pomůže u pacientů netolerujících cisplatinu
Genentech, dceřiná společnost Roche, oznámila předběžné výsledky probíhající studie, jež prokázaly, že míra objektivní odpovědi (ORR) pro jeho imunoterapeutický přípravek Tecentriq (atezolizumab) byla u předtím neléčených pacientů s lokálně pokročilým nebo metastazujícím uroteliálním karcinomem 24 procent. Jednalo se o pacienty, kteří nebyli vhodní k chemoterapii založené na cisplatině.
Sandra Horningová, hlavní lékař u společnosti Genentech, řekla, že nálezy ze studie IMvigor 210 „jsou velmi povzbudivé, protože asi polovina všech pacientů s tímto typem karcinomu močového měchýře netoleruje chemoterapii cisplatinou a alternativní terapie přinášejí jen velmi omezené trvání odpovědi“.
Ipilimumab zesílí účinky nivolumabu
Bristol‑Myers Squibb oznámil aktualizované výsledky ze studie CheckMate‑012, které dokládají, že kombinace inhibitoru PD‑1 Opdivo (nivolumab) a inhibitoru CTLA‑4 Yervoy (ipilimumabu) vykazovaly účinnost při léčbě pacientů na chemoterapii naivních s pokročilým nemalobuněčným karcinomem plic. Výsledky studie fáze Ib, které byly prezentovány na kongresu ASCO, ukázaly, že tato terapeutická kombinace byla spojena s vyšší mírou objektivní odpovědi (ORR) než monoterapie nivolumabem, přičemž největší účinky byly pozorovány u pacientů se zvýšenou expresí PD‑L1.
ORR u pacientů, kteří dostávali nivolumab každé dva týdny spolu s ipilimumabem každých šest nebo dvanáct týdnů, byla 39 procent a 47 procent, ve srovnání s 23 procenty pro monoterapii nivolumabem.
AbbVie ohlásila slibná data u experimentálního léku na ca plic
AbbVie oznámila, že experimentální lék rovalpituzumab tesirine (Rova‑T) demonstroval celkovou míru léčebné odpovědi 39 procent a míru klinického benefitu 89 procent u pacientů s recidivujícím nebo rezistentním malobuněčným karcinomem plic, který se identifikoval s vysokou expresí DLL3.
Podle výsledků studie čtyři pacienti, u nichž dvě předchozí terapie byly neúspěšné, byli stále naživu více než šest měsíců po ukončení léčby, včetně dvou, kteří žili po dobu nejméně 18 měsíců. Analytik Tony Butler firmy Guggenheim Partners k tomu poznamenal, že při léčbě topotekanem, jediným schváleným lékem pro toto recidivující onemocnění, je medián celkového přežití sedm měsíců.
Daratumumab významně zvýšil dobu přežití u mnohočetného myelomu
Společnost Johnson & Johnson představila data z fáze III studie Sunday, jež prokázala, že její imunoterapeutický přípravek Darzalex (daratumumab) v kombinaci s inhibitorem proteasomu Velcade (bortezomib) společnosti Takeda a s dexamethasonem významně snižuje riziko progrese mnohočetného myelomu nebo smrt ve srovnání s dvojkombinací bortezomib a dexamethason.
Výsledky ukázaly, že léčebný režim s daratumumabem byl spojen s významným snížením (o 61 procent) rizika progrese onemocnění nebo úmrtí při mediánu sledování 7,4 měsíce ve srovnání s dvojkombinací bortezomib a dexamethason. Mediánu doby přežití bez progrese nebylo podle investigátorů v rameni s daratumumabem dosud dosaženo, ve srovnání s mediánem doby přežití bez progrese 7,2 měsíců u pacientů v kontrolní skupině. Data také ukázala, že celková míra odpovědi (ORR) byla signifikantně vyšší u trojkombinace s daratumumabem (83 procent) ve srovnání s ORR pro bortezomib spolu s dexamethasonem (63 procent). Vedoucí výzkumník Antonio Palumbo řekl: „Režim založený na daratumumabu prohlubuje klinickou odpověď a podtrhuje léčebný potenciál pro pacienty s mnohočetným myelomem, kteří byli již dříve léčeni.“
Obinutuzumab prokazuje superioritu nad rituximabem
Genentech, člen Roche Group, oznámil pozitivní výsledky z pivotní fáze III studie GALLIUM u pacientů s dosud neléčeným folikulárním lymfomem, nejčastějším typem indolentního non‑Hodgkinova lymfomu (iNHL). Studie porovnává účinnost a bezpečnost přípravku Gazyva (obinutuzumab) spolu s chemoterapií (CHOP, CVP nebo bendamustin) přímým porovnáním (head‑to‑head) s přípravkem Rituxan (rituximab) spolu s chemoterapií. Výsledky průběžné analýzy ukázaly, že léčba na bázi obinutuzumabu výrazně více snižuje riziko zhoršení onemocnění nebo smrti (prodlužuje dobu přežití bez progrese) ve srovnání s léčbou založenou na rituximabu. Data ze studie GALLIUM budou prezentována na nadcházejících lékařských setkáních a předložena zdravotnických orgánům.
Podle Sandry Horningové vedoucí lékařky Genentechu, je GALLIUM již druhou studií, ve které obinutuzumab prokazuje lepší parametr doby přežití bez progrese ve srovnání s rituximabem (studie CLL11).
Zdroj: Medical Tribune