Přeskočit na obsah

ASCO po roce opět v Chicagu

Počátek června byl v Chicagu ve znamení onkologie. Zdejší McCormickovo kongresové centrum přivítalo na 30 000 vědeckých pracovníků i kliniků, onkologů a specialistů z příbuzných oborů nejen z USA, ale doslova z celého světa, na 49. výročním zasedání Americké společnosti klinické onkologie (ASCO).

Pro účastníky byl připraven bohatý program, probíhající v desítkách paralelních linií a sestavený z téměř 4 000 špičkových přednášek, odborných diskusí a edukačních seminářů. Rozsáhlé setkání odborníků bylo skvělou příležitostí k výměně poznatků, názorů a zkušeností a podporovalo naplnění letošního motta sjezdu – „Budováním mostů k úspěšnějšímu boji s nádorovými chorobami“. Specialisté z celého světa pečující o nemocné s onkologickým onemocněním zde již tradičně využili příležitost prezentovat, diskutovat, sdílet nové poznatky a obohatit své znalosti a zkušenosti z výzkumu i běžné klinické praxe; právě k tomu ostatně směřuje úsilí ASCO při překonávání bariér za pomoci propojování všech segmentů komunity vědců a kliniků v onkologii.

V programu výročního zasedání patřila letos největší pozornost imunoterapii, tedy novým možnostem využití přirozených obranných sil organismu v boji proti nádorům. V popředí zájmu stojí zejména léky označované jako anti PD‑1. Receptor „Programmed Death 1“ (PD‑1) se nachází na povrchu aktivovaných T‑lymfocytů a sehrává významnou roli v boji proti různým chorobným stavům, včetně nádorového bujení. Nádorové buňky jsou schopny exprimovat proteinové molekuly tvořící ligand PD‑L1, vysílat signál, který T‑lymfocyty deaktivuje, a tak jim zabránit proti nádorovému bujení bojovat. Anti PD‑1 protilátky dokáží tuto interakci zablokovat a zabránit tak tomu, aby si nádorové buňky mohly tento ochranný biochemický štít vytvářet. Kandidátní molekuly anti PD‑1 již mají v konečných fázích výzkumu a vývoje společnosti jako Bristol‑ ‑Myers Squibb (monoklonální protilátka nivolumab), Roche či Amgen.

Nicméně hlavním mottem letošního výročního zasedání ASCO byly změny v organizaci výzkumných prací, klinických studií a v komunikaci mezi špičkovými výzkumnými centry a onkologickým terénem, jež jsou vyvolány nejen potřebou efektivnější práce, ale i významnými škrty ve výdajích na vědu a výzkum, jež postihly Národní ústavy zdraví (NIH) USA, včetně jeho Národního onkologického institutu (National Cancer Institute – NCI).

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené