ASCO ovlivňuje klinickou praxi i akciové trhy
Výroční zasedání Americké společnosti klinické onkologie (ASCO) velmi pravděpodobně představuje největší odbornou medicínskou akci na světě, a tak pochopitelně naráží na logistické limity. Na rozdíl od jiných podobných kongresů se ASCO se svým stěžejním mítinkem nestěhuje – už několik let jej pořádá začátkem léta v Chicagu v obrovském McCormickově centru na břehu Michiganského jezera a organizátoři už ani nezkoušejí, jestli by se vešli jinam. Pravidelně se totiž na výroční zasedání ASCO potkává kolem 30 000 lékařů, výzkumníků a dalších zdravotnických profesionálů, které v letošním roce hostilo McCormickovo centrum od 29. května do 2. června.
Výsledky studií prezentovaných na ASCO mají okamžitý přímý vliv na cenu akcií farmaceutických společností, což se ukázalo již 13. května, kdy se otevřela databáze téměř 6 000 abstrakt (pro zajímavost, v porovnání s rokem 2014 se zvýšil počet přijatých abstrakt o 7,5 %). Ještě důležitější je však jejich dopad na klinickou praxi. Ten se sice dostavuje s časovým odstupem, toto zpoždění se ale zmenšuje, soudě například podle toho, kolik léků FDA povoluje ve zrychleném řízení ještě před uzavřením studií třetí fáze. Spolu s tím se samozřejmě prohlubuje otázka, kdo a jak to všechno zaplatí – i letos se proto na eskalaci nákladů na onkologickou léčbu zaměřilo několik sekcí. Tematicky však kongresu dominovala imunoterapie.
Myšlenka využití imunoterapie v onkologii se postupně z vývojových laboratoří farmaceutických firem posouvá do klinické praxe. Jen u protilátek proti PD‑1, respektive PD‑L1 stojí na startu pět léků. Všechny se hlásí o své místo na slunci – a předkládají při tom přesvědčivá data. Imunoterapeutická horečka propukla nejdříve u melanomu. Na ASCO byly prezentovány výsledky studie III. fáze, hodnotící kombinační léčbu melanomu, která zablokuje hned dva klíčové body imunitní reakce – protein CTLA‑4 prostřednictvím ipilimumabu a PD‑1 díky nivolumabu. Imununoterapie už ale jasně překročila hranice dermatoonkologie – první protilátky proti PD‑1 už jsou schváleny u nemalobuněčného karcinomu plic a další nádory budou pravděpodobně velmi rychle následovat. Velkou pozornost na sebe také poutaly práce, které si daly za cíl najít biomarkery predikující odpověď na nové imunoterapeutické léky. Toto úsilí přitom zatím příliš úspěšné nebylo. Více podrobností a další zajímavosti z letošního výročního zasedání Americké společnosti klinické onkologie přineseme v některém z následujících vydání Medical Tribune.
Zdroj: Medical Tribune