ASCO 2015: PD‑1, kam se podíváš
Středem onkologického kalendáře je bezesporu výroční kongres ASCO. Je tak velký, že se už před několika lety přestal stěhovat a koná se vždy na začátku června v obřím McCormickově centru na břehu Michiganského jezera v Chicagu. Každý rok sem přijíždí na třicet tisíc účastníků a všichni už vědí, že postel v hotelu si musejí objednat alespoň rok dopředu.
Letos bylo nápadné, jak se vše koncentrovalo kolem ovlivnění kontrolního bodu imunitní reakce, proteinu PD‑1, a jeho ligandů PD‑L1 a PD‑L2. Abstrakt zaměřených na tuto dráhu bylo na osm set. Několik z nich bylo prezentováno i v těch nejprestižnějších prezidiálních sekcích a data, která přinášela, byla pozitivní napříč desítkami různých onkologických diagnóz. V pokročilé fázi klinického zkoušení je celá řada těchto látek – přímo na PD‑1 cílí nivolumab, pembrolizumab, pidilizumab, na ligand PD‑L1 pak durvalumab, atezolizumab a avelumab. Nivolumab a pembrolizumab se již používají v běžné klinické praxi u melanomu a vstupují na trh u nemalobuněčného karcinomu plic. Enormní úsilí je věnováno na definici biomarkerů, jež by řekly, který z pacientů na tuto léčbu odpoví. Zde zatím není nic, co by klinikům skutečně pomohlo. Nejvíce se v tomto směru hovoří o expresi ligandu PD‑L1 v nádorové tkáni. Zatím jsou ale závěry takto zaměřeného výzkumu rozporuplné. Věty „PD‑L1 exprese predikuje odpověď na léčbu“ a „PD‑L1 exprese není prediktivním faktorem“ střídavě zaznívají i během jedné sekce a zatím není možné najít zákonitost, kdy platí která.
Dalším charakteristickým znakem současného vývoje je, jak záhy se tyto léky zkoušejí v kombinaci. Nejdále je hodnocení současného zablokování dvou kontrolních bodů imunitní reakce – kromě PD‑1 i CTLA‑4, na který míří monoklonální protilátka ipilimumab. Z českého pohledu je potěšitelné, že do konceptu kombinace několika imunoterapeutických léků se hodlá zapojit i česká společnost SOTIO, jak popisuje její vědecký ředitel profesor Špíšek v rozhovoru na str. B6.
ASCO je také místem, kde se točí bilionový byznys – farmaceutické firmy věnují astronomické částky na to, aby zde byly vidět. Tyto peníze se jim podle všeho vracejí – ceny jejich produktů prudce rostou, jako by se s každým dalším lékem do výsledné částky připsala další nula. Lékaři ale přestali dělat, že se jich to netýká. „Ty léky prostě stojí příliš,“ řekl na ASCO naplno v přítomnosti tisíců svých kolegů Leonard Saltz, vedoucí programu gastrointestinální onkologie na Memorial Sloan Kettering Cancer Center. Růst ceny léků nekoresponduje podle něj s jejich účinností, byť i ta roste. „Přes veškerý benefit, který pacientům přinášejí, stojí nové onkologické léky více, než je jejich reálná hodnota. Jejich cena je založena na tom, co si jejich výrobci myslí, že trh dovolí.”
Tomu, že ASCO si svou pozici největší odborné akce na světě udrží, nasvědčuje i fakt, že skoro všechny chicagské hotely jsou v termínu příštího kongresu 3. až 7. června 2016 už obsazené.
Zdroj: Medical Tribune