Přeskočit na obsah

Anesteziologie – obor s jasnou koncepcí a požadavky

Obor Anesteziologie a intenzivní medicína má 140 pracovišť s více než 1 400 lékaři, z nichž se okolo čtyř set účastní specializačního vzdělávání. Sester v tomto oboru pracuje více než 3 200. Ročně je zajištěno přes 870 000 anesteziologických výkonů v celkovém i místním znecitlivění. V porovnání se západním zahraničím je však málo využíváno místní znecitlivění (14 procent) a také četnost ambulantních (jednodenních) operací je nízká. V letech 2007–2008 činily jen 11 procent, což je nízký podíl v porovnání s Velkou Británií, kde je takových výkonů zhruba polovina.

Na celkem 927 lůžek anesteziologicko‑resuscitačních pracovišť je každoročně přijato přes 36 000 kriticky nemocných, z nichž se více než 80 procent podaří zachránit.

Obor anesteziologie a intenzivní medicína má správnou koncepci, jasně stanovené cíle a dobrou infrastrukturu. V současnosti jsou v perioperační medicíně i resuscitaci využívány nové technologie, které zlepšují klinické výsledky.

Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP (ČSARIM) prof. MUDr. Karel Cvachovec, CSc., MBA, stav komentoval: „Ohrožuje nás ekonomická realita, zvláště neblahá v prostředí, kde k řízení máme k dispozici jen minimum nezpochybnitelných dat. A odtud je jen krok k nahrazování racionálních řešení populismem.“

Ani tomuto oboru se totiž nevyhýbají problémy, které postihují celé české zdravotnictví, a to především dva: podfinancování a neuspokojivý stav specializačního vzdělávání, přičemž specializační vzdělávání v tomto oboru je na relativně dobré úrovni v porovnání s jinými obory.

Představitelé ČSARIM poukazují na podcenění počtů výkonů, které jsou předepsány v rámci specializačního vzdělávání. Pro bezpečnost anesteziologicko‑resuscitační péče je zapotřebí provést mnohem více výkonů, aby si je frekventant osvojil do té míry, aby je mohl provádět sám a bezpečně. Pro ilustraci uvádíme výběr výkonů a jejich četnost ve specializační přípravě: dvě celkové anestezie denně (to je méně, než prováděl Celestýn Opitz před 170 lety), neuroaxiální blokáda – jednou obden, anestezie u náhrad velkých kloubů – jednou měsíčně, v technicky náročných disciplínách, jako je ORL, oftalmologie a stomatologie, je předepsán ve specializační přípravě výkon jednou za dva měsíce a naprosto banální anestezii u císařského řezu, která je denním chlebem všech anesteziologů a na kvalitě anestezie závisí i zdravotní stav novorozence, je předepsáno provést v rámci specializačního vzdělávání jen jednou měsíčně. Přestože jsou tyto počty velmi nízké a nedostatečné, mnoho lékařů ve specializační přípravě se k nim prostě nedostane.

V předatestační přípravě v oboru Anesteziologie a intenzivní medicína je podmínkou kdykoli dostupná supervize školícího lékaře. Ten musí být dostupný 24 hodin denně a nesmí se v té době starat o vlastního kriticky nemocného pacienta (jiní na KARIM nejsou). Pak dochází k ohrožení dvou na životě ohrožených nemocných současně. Ekonomické důvody však tento samozřejmý „luxus“ neumožňují, což představuje vážné ohrožení péče o kriticky nemocné pacienty i úrovně specializační přípravy.


MĚLI BYSTE VĚDĚT…

Letos uplynulo 170 let od prvního podání celkové anestezie v Čechách laickým členem řádu Milosrdných bratří Celestýnem Opitzem, a to v krátké době po tom, co se tak poprvé stalo ve Spojených státech. O půlstoletí později se chirurg Rudolf Jedlička ve svém habilitačním spisu podělil o své zkušenosti s tehdy novou metodou místního znecitlivění. Základy anesteziologické péče v tuzemsku tak byly položeny. O další půlstoletí později bylo pod dojmem válečných zkušeností založeno první anesteziologické oddělení v ÚVN Praha. Potřeba vzdělávání anesteziologů si vynutila zřízení nástavbového oboru medicíny již s jasnou obsahovou náplní. Požadavky operačních oborů a nároky rozvoje medicíny posléze vedly k ustanovení anesteziologie a resuscitace jako základního oboru. Před více než deseti lety přijatý název oboru Anesteziologie a intenzivní medicína již plně odrážel jeho současnou náplň i rozsah činností.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené