Aktuality v podiatrii z diabetologických dnů v Luhačovicích
Blok Podiatrické sekce České diabetologické společnosti je pravidelnou součástí každoročních Diabetologických dnů, na které se i letos koncem dubna sjeli do Luhačovic odborníci věnující se léčbě diabetu a jeho komplikací. Na programu devadesátiminutového bloku věnovaného podiatrii byly jak aktuality z činnosti sekce, tak odborné přednášky mapující vývoj v oboru podiatrie za uplynulý rok.
Prof. MUDr. Alexandra Jirkovská, CSc. (IKEM, Praha), staronová předsedkyně Podiatrické sekce (ve funkci byla potvrzena pro období 2012–2016, stejně tak v nezměněném složení pokračuje výbor sekce), v úvodním příspěvku zdůraznila, že podle dat ÚZIS za rok 2011 přibylo amputací končetin. Smutné je zjištění, že amputace markantně zhoršuje prognózu pacientů: tři roky od amputace přežívá méně než 40 % nemocných. Podiatrická sekce se soustavně snaží o zvyšování kvality a dostupnosti léčby, sazebník výkonů na rok 2014 by tak měl obsahovat např. ambulantní larvální léčbu diabetické nohy nebo ambulantní léčbu podtlakem, zvažuje se zařazení ambulantně prováděné parenterální léčby antibiotiky. V prosinci 2012 sekce oslovila všech 33 podiatrických ambulancí registrovaných v ČR, aby prostřednictvím dotazníku získala informace o jejich činnosti. Dotazník vyplnilo 30 ambulancí a souhrnné výsledky šetření v Luhačovicích představila MUDr. Pavlína Piťhová z Interní kliniky FN v Motole. Zjistilo se, že celkem 18 podiatrických ambulancí se věnuje larvální terapii a 15 podtlakové léčbě (V. A. C.), což je pokrok oproti předchozím obdobím. Devětadvacet ambulancí ze třiceti věnuje pozornost také vyšetřování diabetické neuropatie. Za týden se v podiatrických ambulancích průměrně ošetřilo 29,4 pacienta s diabetickými ulceracemi a průměrná doba mezi návštěvami pacienta činí 2,3 týdne. „Ve více než polovině podiatrických ambulancí je nedostatečný screening angiopatie. Postrádáme také dostatečnou preventivní podiatrickou péči,“ vymezila dr. Piťhová zjištěné slabiny. Z výsledků šetření vyplynula i jistá diskrepance mezi délkou pracovní doby ambulance a počtem ošetřených pacientů. MUDr. Bedřich Sixta (IKEM, Praha) se věnoval přehledu aktualit v chirurgické léčbě syndromu diabetické nohy (SDN). Připomněl například, že při akutním ošetření závažného zánětu při SDN je klíčové ujasnit si hned na začátku důvod šíření infekce a směr, kterým infekce postupuje. Zajímavé výsledky přinesl článek publikovaný letos v časopise Acta Biomaterialia. Jednalo se o systematický přehled hodnotící efektivitu různých látek, recentně využívaných k lokálnímu hojení ran v podiatrii (např. růstové faktory, simvastatin, nikotin a mnoho dalších). „Dražší neznamená nutně lepší, což se ukázalo i v tomto přehledu. Dražší látky neprokázaly lepší výsledky ve srovnání s ostatními,“ shrnul dr. Sixta. Drahou, ale možná nadprůměrně efektivní léčbu představuje kolagen, v současnosti však chybí dostatečné srovnání účinnosti s kontrolní léčbou. V podiatrii jsou testovány také dnešní zázraky antidiabetické léčby, inhibitory DPP‑IV, konkrétně se zkoumá jejich vliv na podporu angiogeneze. Dále pokračuje výzkum léčby pomocí kmenových buněk. „V případě mezenchymálních stromálních buněk bylo zjištěno, že čím více se jich v ráně nachází, tím lépe a rychleji hojení probíhá,“ uvedl přednášející.
Přehled novinek v terapii diabetické neuropatie podala doc. MUDr. Silvie Lacigová, Ph.D. Konstatovala, že u pacientů s diabetem 1. typu se potvrdil přínos intenzivní léčby diabetu pro snížení rozvoje diabetické neuropatie (u osob s diabetem 2. typu je to nejednoznačné), na druhou stranu však kompenzace diabetu nesnižuje neuropatickou bolest. Analýza 65 studií s topickými analgetiky prokázala účinnost lidokainu na neuropatickou bolest, nicméně podle docentky bude zapotřebí provést ještě další studie s dobrým designem. Zajímavé poznatky se pojí např. s vitaminem D. Existují práce, které ukazují, že po úpravě deficience vitaminu D dochází ke zvýšení prahu bolesti, což může být pro léčbu diabetické neuropatie významné. Další testovanou léčebnou modalitou, tentokráte fyzikální, je FREMS (Frequency‑modulated electromagnetic neural stimulation). Tato transkutánní elektromagnetická stimulace byla testována v dvojitě zaslepené randomizované a placebem kontrolované studii, jejíž výsledky byly publikovány v březnu v časopise Diabetologia. Použití metody FREMS se ukázalo jako bezpečné a vedlo ve srovnání s placebem k signifikantní redukci denní a noční bolesti měřené vizuální analogovou škálou, a to ihned po každém terapeutickém sezení, ačkoli léčebný efekt netrval déle než tři měsíce. Léčbu by proto bylo nutné u osob s významnou neuropatickou bolestí každé tři měsíce opakovat. Ve skupině pacientů léčených FREMS rovněž došlo k signifikantnímu zlepšení citlivosti na chlad (na vibrace a teplo byly účinky nesignifikantní).
Zdroj: Medical Tribune