Akceleruje srdeční selhání nástup andropauzy?
Pro tuto poruchu se užívá též názvů ADAM (androgen deficiency in the aging male) nebo hypogonadismus s pozdním nástupem; předpokládá se, že jeho symptomy má na svědomí snížená koncentrace anabolických hormonů včetně testosteronu. Tyto symptomy se člení do tří kategorií – sexuální (erektilní dysfunkce, problémy s libidem, zpomalený růst vousů), psychické (pocit překročení zenitu života, deprese, podrážděnost, úzkostlivost a nervozita) a somato‑vegetativní (bolesti kloubů a svalů, pocení, větší potřeba spánku a jeho poruchy, slabost a vyčerpanost). U mužů se srdečním selháním se deficience anabolických hormonů zjišťuje velmi často, až dosud se však nevěnovala větší pozornost vlivu samotného srdečního selhání na prevalenci andropauzálního syndromu.
Prof. Ewa A. Jankowska z polské Wroclavi se rozhodla věnovat otázce, do jaké míry srdeční selhání toto riziko zvyšuje a zda lze přídatnou androgenní léčbou kvalitu života pacientů se srdečním selháním zlepšit. Se svými spolupracovníky porovnávala prevalenci andropauzálního syndromu a závažnost jeho příznaků u 232 mužů se systolickým srdečním selháním ve věku 40–80 let a 362 stejně starých zdravých mužů kontrolních. Výskyt a závažnost andropauzálních symptomů (sexuálních, psychických a somato‑vegetativních) byly hodnoceny pomocí škály AMS (Aging Males’ Symptoms).
Autorům se podařilo prokázat, že andropauzální syndrom postihuje přibližně třetinu všech mužů se srdečním selháním, a to nezávisle na tom, do jaké věkové skupiny patřili. U mužů ve věku 40–59 let vedlo srdeční selhání ke čtyřnásobně vyšší prevalenci andropauzálního syndromu (28 vs. 7 %, p < 0,001) a také k významně závažnějším sexuálním a somato‑vegetativním andropauzálním symptomům. U mužů ve věku 60–80 let byly prevalence andropauzálního syndromu a závažnost jeho symptomů v přítomnosti srdečního selhání i bez něj obdobné, avšak shodné jako u mužů nižší věkové kategorie se srdečním selháním. Autoři uzavřeli své sledování konstatováním, že srdeční selhání akceleruje přirozený proces stárnutí a vede tak i k časnějšímu nástupu deficience anabolických hormonů a andropauzálního syndromu. O tom, zda deficienci anabolických hormonů způsobuje samotné srdeční selhání, léky při něm podávané, jež by mohly ovlivňovat metabolismus těchto hormonů, anebo některé komorbidity, které mohou ovlivňovat některé endokrinní funkce, se zatím diskutuje; většina názorů se nicméně přiklání k první možnosti.
Zdroj: Medical Tribune