Devět nejlepších autorů aplikovaného výzkumu ve zdravotnictví AZV ČR
Devět vědkyní a vědců získalo mimořádnou cenu u příležitosti 10. výročí založení AZV ČR. Vybráni byli ti, kteří za celou dobu existence agentury stáli za nejúspěšnějšími projekty, jaké agentura podpořila.
Cenu předsedy Agentury pro zdravotnický výzkum České republiky (AZV ČR) získali vědkyně a vědci, jejichž grantové projekty byly vybrány odbornými panely agentury na základě vynikajících výsledků v oblasti aplikovaného zdravotnického výzkumu. Jedná se o projekty, které významně přispívají nejen k rozvoji poznání v oblasti lékařských věd a k inovacím, ale také ke zlepšování kvality zdravotní péče. Ceny předal předseda agentury Ondřej Slabý na slavnostní konferenci 12. září 2024 v Praze.
Za projekt Nádory štítné žlázy u dětí a dospívajících a jejich molekulárně genetická podstata získala cenu doc. Běla Bendlová. Prof. Pavel Osmančík dostal cenu za studii PRAGUE-17, projekt Katetrizační uzávěr ouška levé síně versus terapie novými orálními antikoagulancii u rizikových pacientů s fibrilací síní. Prof. Pavel Klener byl oceněn za projekt Nové prognostické a prediktivní ukazatele u pacientů s lymfomem z plášťových buněk při diagnóze a v průběhu léčby. Prof. Karel Šonka cenu získal za projekt Porucha chování v REM spánku – klinika, souvislosti a vývoj. Prof. Tomáši Kalinovi přinesl ocenění projekt Dysregulace imunitního systému: vlastnosti lymfocytů u pacientů s imunodeficiencí a autoimunitními projevy. RNDr. Pavel Krejčí byl oceněn za projekt Identifikace nových možností léčby achondroplazie prostřednictvím analýzy interakce FGFR3 a adaptérového proteinu Frs2. Prof. Janu Leblovi připadla cena za projekt Studium etiopatogeneze a optimalizace léčby u dětí s intrauterinní růstovou restrikcí a postnatálně přetrvávajícím selháním růstu. Doc. Aleš Hampl si cenu zasloužil projektem Tkáňové inženýrství epitelů: Buňky a protokoly pro regenerativní medicínu. Doc. Radka Bužgová získala cenu za projekt Neuropaliativní a rehabilitační přístup pro zachování kvality života pacientů v pokročilé fázi vybraných neurologických onemocnění.
„Gratuluji všem oceněným kolegyním a kolegům a jejich řešitelským týmům. Těším se, že v nadcházejících deseti letech budeme mít společně s ostatními vynikajícími výzkumnými týmy příležitost přispět k dalším inspirativním objevům a inovacím,“ uvedl na slavnostní konferenci předseda AZV ČR Ondřej Slabý.
„Je skvělé sledovat obrovský posun, jakým u nás biomedicínský výzkum v poslední dekádě prošel. Jsem přesvědčen, že tento pozitivní trend bude pokračovat i nadále a že k němu bude pod kompetentním vedením profesora Ondřeje Slabého přispívat právě naše resortní agentura, jejíž hlavní náplní je podpora kvalitního a inovativního biomedicínského výzkumu a vývoje,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Až dosud AZV ČR, která v dubnu 2014 svou činností navázala na Interní grantovou agenturu Ministerstva zdravotnictví ČR, podpořila více než 1 040 projektů z oblasti aplikovaného zdravotnického výzkumu v celkové výši přesahující 11,6 miliardy korun. Výsledky mnohých z těchto projektů nacházejí uplatnění v každodenní klinické praxi a pomáhají zlepšovat prevenci, diagnostiku nebo léčbu pacientů.
„Deset let výzkumu a inovací ve zdravotnictví mimo jiné představuje deset let učení a adaptaci na nové výzvy, které moderní biomedicína přináší. Mám radost, že se nám v uplynulém roce podařilo zavést několik – jak se již ukazuje, prospěšných – změn. Za všechny bych uvedl implementaci inovovaného hodnoticího procesu do veřejné soutěže ‚VES 2024‘ anebo organizační zabezpečení agendy týkající se zapojení českých vědců do Evropských partnerství v oblasti zdraví, což může vést ke zvýšení konkurenceschopnosti ČR v mezinárodním výzkumném prostoru. Tomu by mělo napomoci i využití výhradně zahraničních oponentů, které se chystáme zavést při hodnocení projektových návrhů již v letošní veřejné soutěži,“ dodal Ondřej Slabý.
Laureáti a laureátky mimořádné ceny předsedy AZV ČR
Doc. RNDr. Běla Bendlová, CSc.
za projekt Nádory štítné žlázy u dětí a dospívajících a jejich molekulárně genetická podstata
Prof. MUDr. Pavel Osmančík, Ph.D.
za projekt Katetrizační uzávěr ouška levé síně versus terapie novými orálními antikoagulancii u rizikových pacientů s fibrilací síní (studie PRAGUE-17)
Prof. MUDr. Pavel Klener, Ph.D.
za projekt Nové prognostické a prediktivní ukazatele u pacientů s lymfomem z plášťových buněk při diagnóze a v průběhu léčby
Prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc.
za projekt Porucha chování v REM spánku – klinika, souvislosti a vývoj
Prof. MUDr. Tomáš Kalina, Ph.D.
za projekt Dysregulace imunitního systému: vlastnosti lymfocytů u pacientů s imunodeficiencí a autoimunitními projevy
RNDr. Pavel Krejčí, Ph.D.
za projekt Identifikace nových možností léčby achondroplazie prostřednictvím analýzy interakce FGFR3 a adaptérového proteinu Frs2
Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.
za projekt Studium etiopatogeneze a optimalizace léčby u dětí s intrauterinní růstovou restrikcí a postnatálně přetrvávajícím selháním růstu
Doc. MVDr. Aleš Hampl, CSc.
za projekt Tkáňové inženýrství epitelů: Buňky a protokoly pro regenerativní medicínu
Doc. PhDr. Radka Bužgová, Ph.D.
za projekt Neuropaliativní a rehabilitační přístup pro zachování kvality života pacientů v pokročilé fázi vybraných neurologických onemocnění