Přeskočit na obsah

Abatacept u revmatoidní artritidy

Diagnóza byla stanovena v roce 1997. Do roku 2002 byla pacientka léčena dostupnými DMARDs v kombinaci s glukokortikoidy, včetně methotrexatu, bez významnějšího ovlivnění aktivity RA. V letech 2002 a 2003 absolvovala jednoroční léčbu infliximabem (Remicade) v dávce 5 mg/kg v kombinaci s methotrexatem. Ani při této kombinaci nebylo dosaženo poklesu aktivity RA, naopak vzrostl počet oteklých kloubů a hodnota DAS 28 vzrostla na 6,15. Pro neefektivitu byla léčba po roce ukončena. Následovala léčba leflumonidem (Arava). Po jejím selhání pak následovala kombinovaná léčba cyklosporinem s methotrexatem a glukokortikoidem, opět bez významnějšího ovlivnění aktivity RA.

V dubnu 2007 trvá vysoká aktivita RA na úrovni DAS 28 5,64. V srpnu roku 2007 byla zahájena terapie abataceptem (Orencia) v kombinaci s methotrexatem v dávce 15 mg týdně a kortikoidem (Medrol) v dávce 4 mg denně. Přiložený graf vývoje hodnoty DAS 28 v čase dokumentuje poměrně časný nástup účinku abataceptu (Orencia), kdy DAS 28 klesl z původní hodnoty 5,64 na hodnotu 2,51 již ve dvanáctém týdnu léčby.

Pacientka je léčena kombinací abatacept + MTX + Medrol dosud, přičemž aktivita RA hodnocená parametrem DAS 28 kolísá mezi remisí a stadiem nízké aktivity (viz graf).

Mírný vzestup aktivity RA na hodnotu DAS 28 3,58 v týdnu T36 byl velmi pravděpodobně způsoben snížením dávky kortikoidu (Medrol) ze 4 mg denně na 2 mg denně. Po tomto vzestupu aktivity byla dávka kortikoidu (Medrol) vrácena zpět na původní minimální udržovací dávku 4 mg denně, již pacientka užívá dosud.

Pacientka absolvovala celkem již 42 infuzí abataceptu (Orencia) v dávce 750 mg měsíčně. Z grafu je patrný setrvalý mírný pokles DAS 28 jako ukazatele aktivity onemocnění. Tento fakt potvrzuje stupňující a zejména dlouhodobý terapeutický efekt abataceptu (Orencia) v čase, který je v souladu s literárními údaji jak prvoliniové, tak druholiniové biologické léčby.

Toto sdělení dokumentuje poměrně rychlý nástup účinku abataceptu (Orencia) v kombinaci s methotrexatem a malou dávkou kortikoidu. Terapeutický efekt vykazuje gradaci a dlouhodobou tendenci v čase. V současné době je pacientka v dlouhodobé klinické i laboratorní remisi. Plně pracuje jako zdravotní sestra.

MUDr. Drahomíra Baštecká, doc. MUDr. Petr Bradna, CSc., II. interní klinika, Oddělení revmatologiea klinické farmakologie FN Hradec Králové

 

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené