
Medicína
Mikroskopická kolitida: základem je symptomatická a protizánětlivá léčba i režimová opatření
Přestože odborníci dosud neprokázali jasné souvislosti mezi konkrétními potravinami a rozvojem mikroskopické kolitidy, zkušenosti naznačují, že…
Perorální endoskopická pyloromyotomie je signifikantním přínosem pro pacienty s gastroparézou
Perorální endoskopická pyloromyotomie signifikantně zmírnila symptomy gastroparézy a zlepšila vyprazdňování žaludku u 100 pacientů sledovaných…
Biologickou léčbu v ČR aktuálně dostává přes sedm tisíc revmatických pacientů
Zhruba 850 pacientů se zánětlivými revmatickými chorobami, kterým by biologika měla být podávána, na tuto terapii čeká. Někteří z nich dlouhodobě.
Léčba diabetu 2. typu začíná hodnocením kardiovaskulárního rizika
Vrchol nedávného zasedání Evropské asociace pro studium diabetu (EASD) přišel až v jeho poslední den, kdy byla oficiálně zveřejněna nová doporučení…
Znečistěné ovzduší vede celosvětově k milionům návštěv lékařské pohotovosti kvůli astmatickým záchvatům
Odborníci již dlouho vědí, že vdechování vzduchu znečištěného např. emisemi aut může spustit astmatický záchvat. Nová studie však jako první vliv…
Deprese a úzkost rizikem pro špatné výsledky u kardiaků
Devítičlenný tým dánských kardiologů (v čele Selina Kikkenbog Berg) z univerzitních nemocničních pracovišť (Kodaň, Hellerup, Odense, Aalborg, Aarhus)…
Délka apnoických pauz jako prediktor rizika mortality
Doba trvání apnoických pauz při obstrukční spánkové apnoi se jeví jako významnější ukazatel rizika mortality než celkový počet apnoických pauz. Tyto…
Otázky nad denním podáváním aspirinu zdravým seniorům se vrací
Zjištění studie ASPREE, publikované nedávno v New England Journal of Medicine, opětovně zpochybňují roli nízkodávkového aspirinu v primární prevenci…
Antagonisté vitaminu K a morfologické změny mozku u starších osob
Šestičlenný tým odborníků (v čele Antoine Brangier) z univerzit a výzkumných ústavů ve Francii (Angers, Saint‑Etienne, Lyon) a Kanadě (Montreal, QC,…
Žlučové kyseliny předmětem zájmu výzkumníků
V Dublinu se ve dnech 6.−7. července 2018 konalo již XXV. mezinárodní setkání tematicky zaměřené na žlučové kyseliny Bile Acid Meeting: Bile Acids in…
Kolonoskopie je účinnější při použití zařízení Endocuff
Při použití přístroje Olympus s Endocuff Vision během kolonoskopie se zkrátí čas kompletního vyšetření sliznice a zlepší se detekce adenomů. U tohoto…
Laparoskopické bariatrické výkony jsou asociovány se zvýšením incidence biliárních chorob
Z výsledků retrospektivní studie prezentované na letošním výročním vědeckém zasedání Americké gastroenterologické společnosti vyplývá, že přechod od…
Znečištění ovzduší a další environmentalní faktory ovlivňují CHOPN a astma více než dědičné predispozice
Z recentně publikované kanadské studie vyplývá, že znečištění ovzduší a další environmentální faktory mají větší dopad na geny spojené s respiračními…
Pes vycítí karcinom plic, ale jsou tu háčky
Trénovaný pes dokáže ve vzduchu vydechovaném z plic pacientů s plicními noduly rozlišit mezi jejich maligními a benigními formami, a to prakticky ve…
Dětští praktici očekávají od reformy posílení kompetencí
Posílení kompetencí a širší možnosti preskripce by měla přinést praktickým lékařům pro děti a dorost chystaná reforma primární péče o děti. Na 13.…
Jaká je asociace mezi Parkinsonovou chorobou, bakteriofágy a střevním mikrobiomem?
V porovnání se zdravými kontrolami mají jedinci trpící Parkinsonovou chorobou ve střevech snížené množství bakterií rodu Lactococcus a zvýšené…