
Medicína
Velké srovnání respirátorů různých standardů boří mýty a odstraňuje zmatky
Vzdělávací a konzultační společnost Porta Medica zpracovala srovnávací analýzu respirátorů podle různých standardů se zaměřením na evropské a čínské…
CRP – stálý zdroj překvapení včetně účasti v pandemii COVID‑19
V roce 1930 překvapení W. S. Tillett a T. Francis (mimochodem oba byli nositeli Nobelovy ceny, ale ne za CRP…) objevili v krvi nemocných léčených pro…
Kongres léčby rány propojil profese i specializace
Koncem ledna 2020 se v Pardubicích již po osmnácté konal celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány (ČSLR). Toto téma spojuje odborníky…
SÚKL stanovil maximální cenu a úhradu fremanezumabu v profylaxi migrény
Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil 30. března 2020 rozhodnutí o maximální ceně a úhradě přípravku Ajovy (fremanezumab) společnosti Teva…
Transplantovaný pacient a COVID-19
Nemocní po transplantaci orgánů patří mezi zvlášť ohrožené skupiny obyvatelstva onemocněním COVID-19. Vědecké důkazy, že by onemocnění COVID‑19 mělo…
Podpora zdravotnictví 50 miliard korun. Vláda je pro
Navýšení plateb za státní pojištěnce bude využito na udržení výše úhrad poskytovatelům zdravotních služeb na úrovni dohod pro rok 2020 i jako…
Ing. Friedrich: Nárůst úhrad musíme revidovat
Navýšení plateb za státní pojištěnce společně navrhovaly dopisem všechny zdravotní pojišťovny jako nutné opatření již v březnu ministerstvu financí.…
Doporučení pro COVID-19 na JIP
Společnost infekčního lékařství publikovala materiál mezinárodní skupiny pro péči o pacienty s COVID-19 na JIP.
Deset procent případů COVID-19 jsou zdravotníci
V Česku bylo již 243 sester a 135 lékařů pozitivně testováno na COVID-19. Dvě sestry zemřely.
Doc. Seifert: Potřebujeme se vrátit k normálu do tří týdnů
ANKETA MT: Důsledky odkládání péče kvůli COVID-19. Jak byste hodnotili dopad současné situace na péči o nemocné, o které se běžně staráte? Obáváte…
Prof. Češka: Nepřímé zdravotní dopady koronaviru možná převýší přímou morbiditu
ANKETA MT: Důsledky odkládání péče kvůli COVID-19. Jak byste hodnotili dopad současné situace na péči o nemocné, o které se běžně staráte? Obáváte…
Prof. Babjuk: Pro bezpečné odkládání péče bychom potřebovali vodítko
ANKETA MT: Důsledky odkládání péče kvůli COVID-19. Jak byste hodnotili dopad současné situace na péči o nemocné, o které se běžně staráte? Obáváte…
Nadějné výsledky favipiraviru v léčbě onemocnění COVID‑19
Antivirotikum favipiravir, registrované v Japonsku k léčbě chřipky, hodlá japonská vláda poskytnout dvaceti zemím včetně Česka k experimentální léčbě…
Domovům pro seniory mohou při pandemii covid-19 významně pomoci praktici
Praktiční lékaři se starají o převážnou část seniorů, a jsou vlastně geriatry první linie, zdůraznila prof. Eva Topinková.
Ministerstvo navrhuje dočasnou výjimku pro lékaře cizince
Po dobu koronavirové krize by mohli v českém zdravotnictví pracovat i ti zahraniční lékaři ze zemí mimo EU, kteří nezískali aprobační zkoušku. Počítá…
Sterilizace respirátorů parou
Vhodný postup sterilizace jednorázového respirátoru podle literatury i vlastního výzkumu ověřovali výzkumníci z Ústavu chemického inženýrství.
Nálezy plicní sonografie u onemocnění COVID-19
Česká společnost pro ultrazvuk v medicíně publikovala souhrn aktuálních informací k využití plicní sonografie u onemocnění COVID-19. Stránka má…
Výrokům o zdravotnících sluší opatrnost
Kromě solidarity se vůči zdravotníkům v těchto dnech objevují i necitlivá vyjádření. Zejména vůči nakaženým zdravotníkům. Stigmatizace osob…
Data o COVID-19 v Česku. Na italský scénář to zatím nevypadá
Protiepidemická opatření podle statistiků fungují. Na konci dubna bude 7200 až 30 000 potvrzených případů COVID-19. Intenzivní péče by byla přetížená…
Zkušenosti španělských kardiologů s Covid-19
Lékaři nyní stále častěji, místo dříve běžných kongresů, které pro ně byly místem získávání dalších profesních znalostí, přecházejí na šíření…
Miliony ústenek začnou vyrábět na Vysočině
Do jednoho ze svých čtyř českých výrobních závodů kupuje společnost HARTMANN – RICO dvě nové výrobní linky na ochranné masky a respirátory. Zahájit…
Ochranné pomůcky a právní odpovědnost zdravotníků
K 26. březnu 8:46 hod bylo v ČR provedeno 26 698 testů na nákazu COVID-19, prokázána byla u 1 775 osob, vyléčených je deset, úmrtí šest. Mezi…
Potřebujeme udržet pandemii na uzdě
„Doufejme, že od května budeme moci opatření v nemocnicích, ale i další protiepidemiologická opatření rozvolňovat a nastavovat normální režim,“ říká…
Akutní koronární syndrom v čase Covid-19
Evropská kardiologická společnost (ESC), která je za normálních okolností pořadatelem bezpočtu odborných kongresů, nezapomíná na své členy ani v…
Křivka poroste. Systém je připraven na 30 tisíc pacientů i víc
Český zdravotnický systém se připravuje na výrazně vyšší počet onemocnění Covid-19. Za klíčový bod považují odborníci zajištění dostatečné kapacity…
Jaké má kdo nosit ochranné pomůcky
K otázce, jaké ochranné pomůcky mají dostat zdravotníci na různých pozicích, existuje několik dokumentů. Podstatné je, zda zdravotník přichází do…
Další kroky české paliativní medicíny
O nové informace a zkušenosti v oblasti paliativní medicíny se podělili odborníci v rámci II. ostravské konference paliativní péče, kterou v Ostravě…
Intenzivisté vydali souhrn doporučení pro COVID-19
Česká společnost intenzivní medicíny vytvořila pracovní skupinu pro problematiku péče o nemocné s onemocněním COVID-19. Ta mimo jiné denně…
Pro boj s COVID-19 se vyvíjejí ventilátory a respirátory z 3D tiskáren
Ventilátory a respirátory z 3D tiskáren mohou řešit jejich nedostatek v nemocnicích při nárůstu pacientů s COVID-19. Ventilátory vyvíjí na ČVUT…
Oxfordští vědci vyvinuli rapidní technologii testování COVID-19
Vědci z Oxfordské Univerzity z oddělení inženýrských věd a Centra pro pokročilý výzkum v Oxfordu Suzhou (OSCAR) vyvinuli technologii velmi rychlého…
Na kongres jedině virtuálně
Medicínský kongresový kalendář se zbortil. Jarní akce se ruší, přesouvají, některé se přemístí do virtuálního světa.
Role praktických lékařů ve zvládání epidemie COVID-19
Ke zjištění nemoci COVID-19 bylo k 18. březnu 9:00 provedeno v ČR 7664 testů, nákazu prokázaly u 464 lidí; 90 procent ve věku 30-79 let, u 81 procent…
Testy metodou PCR nově doplní rychlotesty
Přes sklad Státních hmotných rezerv jsou distribuovány testy na protilátky COVID-19, které posílí českou strategii testování.
Mobilní aplikace namísto plošných karantén?
Odborníci na infekční choroby Oxfordské Univerzity přicházejí s vědeckým zdůvodněním pro zavedení mobilní aplikace pro okamžité sledování kontaktů…
MSF: V Itálii je už 1 700 zdravotníků s COVID-19
V Itálii se onemocněním COVID-19 nakazilo už 1 700 zdravotníků, v Evropě je zapotřebí solidarita.
ČKS doporučuje, co dělat pro zachování akutní kardiologické péče
Česká kardiologická společnost doporučuje v kardiocentrech uzavřít provoz pro elektivní výkony. Prioritním úkolem zajištění akutní kardiologické péče…
Vláda zakázala zdravotníkům čerpání dovolené
Noční oznámení vlády: medikům a žákům zdravotnických škol se ukládá pracovní povinnost, zdravotníci si nesmí vzít dovolenou. Dvě nemocnice se zřejmě…
Rizika COVID-19 pro těhotné a novorozence
Česká společnost pro ultrazvuk v porodnictví a gynekologii ČLS JEP vydala doporučený postup Koronavirová infekce a těhotenství (COVID-19). Dopad…
Každý jediný den odkladu znamená více úmrtí
KOMENTÁŘ K povolení testování v dalších laboratořích by mělo dojít v co nejkratší době. Ze zdravotního i ekonomického hlediska je pro všechny velmi…
Virové pandemie z posledních 150 let
Dalo by se říci, že jsou pravidelnými návštěvníky Země. To, že přijde nová virová pandemie, bylo predikovatelné. Čekal se však nový typ influenzy.
VZP garantuje úhradu péče spojené s koronaviry
VZP je připravena uhradit poskytovatelům náklady spojené s koronavirovou infekcí. V rezervním fondu i dalších fondech na to má prostředky. Komerční…
Remdesivir zahájil klinické testy v USA
Po Číně zahájila společnost Gilead Sciences klinickou studii použití přípravku remdesivir u dospělých pacientů s COVID‑19 také ve Spojených státech.
Prof. Prymula: Musíme rozložit epidemii v čase
Prohlášení náměstka ministra zdravotnictví prof. Romana Prymuly při vyhlášení zákazu hromadných akcí s účastí nad sto lidí a zavření základních a…
Dermatolog, který léčí jen na pojišťovnu, to nemá snadné…
Pokud dermatolog léčí pacienty jen na pojišťovnu, nežije se mu úplně jednoduše. Dermatologie obecně není obor výborně hrazený, proto většina…
Odběr na COVID-19 má proběhnout u pacienta doma
Nemocní s podezřením COVID-19 se mají vyhnout zdravotnickým zařízením. Odběrové sestry budou jezdit se záchranáři. Pokud pacient přijde do nemocnice,…
Budíček! Musíme podpořit výrobu v EU.
Celosvětová epidemie onemocnění COVID-19 způsobeného šířením koronaviru SARS-CoV-2 spolehlivě zaplňuje již druhým měsícem většinu odborného i…
Respirátory budou výhradně pro zdravotnictví a záchranné složky
Vláda reguluje prodej respirátorů třídy FFP3, přednostně je dostanou zdravotníci. Poptávku sleduje ministerstvo zdravotnictví.
Koronavirus 2020: epidemie a pandemie paniky
Nelze pochybovat o tom, že SARS-CoV-2 má potenciál rychlého šíření. Jak velkou hrozbu pro světovou populaci bude znamenat, o tom se zatím můžeme jen…
Nebojme se časné mobilizace na JIP
Pobyt na jednotce intenzivní péče (JIP) je zatížen celou řadou rizik a negativních vlivů. Jedním z nich je ztráta svalové hmoty a s tím spojená…
Léky na vzácná onemocnění – co nás čeká?
Na naprostou většinu vzácných onemocnění není lék. Tato oblast byla po dlouhou dobu pro farmaceutický průmysl málo zajímavá – nenabízela dostatečný…
Hrozí výpadky dodávek léků z Číny
Křehký řetězec dodávek léků z Asie dělá vrásky evropským politikům. V čase epidemie COVID‑19 by se závislost na Číně mohla vymstít. Podpoří Evropa…
Pětileté výsledky sledování Copaxone: národní kohorta pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří zahájili léčbu GA
Zdroj: Lebrun‑Frenay Ch, et al. Five-year outcome in the copaxone observatory: a nationwide cohort of patients with multiple sclerosis starting…
Léků na vzácná onemocnění přibylo
Podpora orphanů má efekt. Za posledních pět let schválila americká FDA 103 nových léčivých přípravků na vzácná onemocnění. Přesto na valnou většinu z…
Zdravotní péče v sociálních službách 2020
Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR vás zve ve dnech 12. – 13. 2. 2020 na konferenci Zdravotní péče v sociálních službách 2020.
Ochránit zdravotníky je v epidemii 2019-nCov zásadní
Roušky, ochranné brýle nebo ochranný štít, rukavice a případně ochranný oděv. Pro zdravotníka není jiná možnost než používat bariérové ochranné…
Aktuální informace k epidemii nového koronaviru
Přes 130 úmrtí, 6072 potvrzených případů, první čtyři případy ve Francii a také čtyři v Německu (Ke 29. 1.). Takový je prozatím výskyt nového…
Vaskulární věk jako nástroj zlepšení adherence
Adherenci pacientů k chronické léčbě lze účinně zlepšovat srovnáním jejich kalendářního a cévního věku.
Nejradši bych teď v IKEM bydlel
Součástí konference České asociace akutní kardiologie byla i velmi neobvykle koncipovaná sekce. Na jednom pódiu se při ní setkali mladý pacient s…
Stovky gastroenterologů se sjely do Prahy
Letošního 36. českého a slovenského gastroenterologického kongresu, který se konal od 27. do 29. listopadu v Praze, se zúčastnilo přes 1 200…
Chytře na neurologická onemocnění
Telemedicína ve službách pacientů s demencí a s epilepsií. V Brně testují použití náramků se senzorem.
Jak kontrolovat pacientův dech. Pohled lékaře a pohled fyzioterapeuta
Pohybová léčba u pacientů s plicním onemocněním zvyšuje toleranci k zátěži, jedná se tedy především o silový a vytrvalostní trénink zaměřený na…
Spolupracující kuřáci s CHOPN mají nově přístup k moderní léčbě
Naděje svítá těm, kteří mají chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), ale zatím nepřestali kouřit. Pokud spolupracují a kouření postupně omezí,…
Podle vědců nestojí elektronické cigarety za riziko
Podle článku nedávno publikovaného v odborném časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Cardiovascular Research existuje stále více důkazů o…
V Evropě zemře cca 30 000 lidí ročně na infekci bakterií rezistentní k antibiotikům
Bakterií rezistentních vůči většině antibiotik přibývá, přispívají k tomu nesprávnou aplikací také lékaři, varoval Srdan Matić, M.D., ředitel české…
Fabryho choroba v zájmu kardiologů
I v případě vzácných onemocnění přinášejí výzkum a inovativní léky nové naděje pro nemocné. Patří sem i vzácné onemocnění Fabryho choroba.
Dosud nejkomplexnější studie odhalila nová fakta
Jak ukazuje nová celosvětová studie, která byla provedena ve 195 zemích světa, incidence kolorektálního karcinomu a karcinomu slinivky se za…
Studií zaměřených na výzkum střevní mikrobioty přibývá
Letošní UEG (United European Gastroenterology) week, který se konal od 19. do 23. října v Barceloně a zúčastnilo se ho na 13 000 delegátů ze 120 zemí…
Konference Hospital Management 2019 nabídne diskusi o problémech a budoucnosti zdravotnictví i nové nemocniční architektuře
Již popáté se do Olomouce sjedou největší špičky v oblasti zdravotnických nákupů, farmaceutického byznysu a obecně financování českého zdravotnictví,…
Chytré telefony zlepšují adherenci k léčbě
Nedostatečná adherence a časem se snižující compliance s léčbou je problémem, s nímž se potýkají lékaři u značného počtu diagnóz. Každá možnost na…
WHO plánuje vymýcení infekce HCV do roku 2030
Díky výsledkům nové léčby lze dnes v evropském i globálním měřítku uvažovat o eliminaci HCV, a to i navzdory tomu, že proti této infekci není k…
Dotace na výzkum genové terapie HIV a srpkovité anémie
Může být genová terapie dostupná i v chudých zemích? Nová iniciativa má s pomocí dotací pro výzkum dokázat, že to není nemožné.
Antidiabetika v léčbě chronického srdečního selhání
Diabetes není jen problém metabolický, ale také kardiologický, jak upozornil na tiskové konferenci konané u příležitosti Světového dne srdce prof.…
Úspěchy v léčbě karcinomu plic jsou zřejmé, ale nestačí
Letošní 20. světová konference karcinomu plic (WCLC), která se konala v Barceloně od 7. do 10. září, zaznamenala dosud nejvyšší účast v historii.
Vzniká národní plán na zvládání Alzheimerovy choroby
Nárůst incidence Alzheimerovy nemoci je alarmující. Podle aktuálních dat českých zdravotních pojišťoven vzrostl za posledních pět let výskyt tohoto…
Nová léčba pro karcinom z Merkelových buněk
Karcinom z Merkelových buněk představuje vzácné, avšak velmi agresivní onemocnění. Tito nemocní se správné diagnózy dočkají většinou s velkým…
Potvrzeno: Dapagliflozin je lék na srdeční selhání
Inhibitor SGLT‑2 dapagliflozin, původně antidiabetikem, příznivě ovlivňuje prognózu pacientů se srdečním selháním, a to dokonce i těch, kteří nejsou…
Genomické testování maligních tumorů – další posun v doporučeních?
Na základě příznivých výsledků klinického hodnocení TAILORx v Německu hodnotil Úřad pro schvalování technologických zdravotních prostředků přínosy…
Kongres Akutní leukémie: nové léčebné možnosti pro myelodysplastický syndrom
V rámci mezinárodního XVI. kongresu Akutní leukémie, který se od 19. do 22. února 2017 konal v Mnichově, proběhlo i satelitní sympozium Očekávané…
Šobrův den 2019: Lipidologie opět na výsluní
Letošní, XXXIII. konference o hyperlipoproteinémiích alias Šobrův den nabídla opět pestrý program, který byl mixem novinek ze studií, zkušeností z…
Nadváha v časném dětství zvyšuje riziko hypertenze
Podle výsledků studie publikované v prestižním časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Journal of Preventive Cardiology mají…