
Medicína
Nová mezinárodní doporučení pro analýzu mutací TP53 u CLL nesou český rukopis
Analýza aberací genu TP53 (delece anebo mutace) je klíčovou součástí algoritmů rozhodování o léčbě chronické lymfocytární leukémie (CLL).…
Pravidelné pití alkoholu po 60 letech je spojeno s předčasným úmrtím
Lidé starší 60 let, kteří pravidelně pijí alkohol, jsou vystaveni zvýšenému riziku předčasného úmrtí, zejména na onkologická a kardiovaskulární…
Učíme základ – správná slova a ticho
Se spoluzakladatelem startupu ComGuide Ing. Janem Hrdličkou, který se věnuje tréninku a zlepšování schopností komunikace ve zdravotnictví pomocí…
Long covid zůstává obtížně diagnostikovatelný, vědci hledají biomarkery
Rutinní laboratorní testy nejsou spolehlivým způsobem diagnostiky long covidu. Nově zveřejněné výsledky studie podporované NIH naznačují, že je nutné…
Do studie COMBAT byl zařazen první pacient
Podle informací EASL (European Association for the Study of the Liver) byl na začátku července 2024 ve francouzské nemocnici v Clichy zapsán první…
Kovárník: Intravaskulární imaging zlepšuje výsledky koronárních intervencí
Intravaskulární imaging představuje významný pokrok v oblasti koronárních intervencí. Jak tyto technologie ovlivňují práci operatéra a prospěch…
Nádorové buňky v polepšovně. Čeští autoři popsali nové přístupy k léčbě
V prestižním časopise Trends in Molecular Medicine recentně vyšel přehledový článek Mgr. Anety Škarkové, Ph.D., a jejích kolegů z laboratoře prof.…
Jak nezaspat překotný vývoj u mnohočetného myelomu
Mnohočetný myelom představuje komplexní chorobu, jejímž patofyziologickým podkladem je proliferace plazmatických buněk v kostní dřeni. Jeho symptomy…
Vrablík: Sdílená péče může překonat bariéry v léčbě kardio-renálně-metabolického syndromu
Včasný záchyt pacientů s komplexním kardio-renálně-metabolickým syndromem představuje zásadní výzvu, kterou současný systém zdravotní péče ne vždy…
Szabó: Nespravedlivé úhrady brání efektivní péči o složité pacienty
Nespravedlivé finanční odměňování nemotivuje lékaře k péči o složité pacienty, což výrazně ovlivňuje kvalitu poskytované léčby. Na tyto zásadní…
Aireen se naučila poznat VPMD
Český startup Aireen si připsal významný úspěch. Z digitálních snímků sítnice umí poznat druhou diagnózu, věkem podmíněnou makulární degeneraci. Má…
Profesor Friedrichsdorf: Problémem číslo jedna u vážně nemocných dětí je strach z jehel
Stefan J. Friedrichsdorf je profesorem dětské medicíny bolesti, paliativní péče a integrativní medicíny na Benioff Children’s Hospitals, University…
Studie: Prenatální expozice alkoholu a její neurologické a behaviorální důsledky
Nedávná studie publikovaná v časopise Translational Psychiatry odhalila, že i mírná konzumace alkoholu během těhotenství může mít významné a…
Žádný onkologický pacient by se neměl cítit odstrčen
Organizace onkologické péče má na přežití pacientů se solidními nádory zcela zásadní vliv. Pokud se nemocní ztrácejí v systému, efekt jakýchkoli…
Lék s omezením L může praktický lékař napsat už bez delegování
Posílení pravomocí praktiků a zjednodušení situace pacientů s omezenou dostupností specialistů. To může přinést změna, podle které mohou praktičtí…
Zlepšení léčby migrény vyžaduje také edukaci lékařů odbornou společností
„V edukaci praktických lékařů a odborných specialistů musí hrát hlavní roli odborná společnost,“ říká MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA, poslanec,…
Nositelný ultrazvukový skener od MIT zlepšuje detekci karcinomu prsu
Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) představili průlomovou technologii v podobě nositelného ultrazvukového zařízení, které má…
Kongres EASL 2024: Revoluční pokrok ve výzkumu onemocnění jater
Onemocnění jater se stalo jednou z největších zdravotních výzev 21. století. Postihuje více než 1,5 miliardy jedinců na celém světě a ročně si…
Klinických studií přibývá v ČR pomaleji než v Evropě
Klinické studie se přesouvají do Asie a Afriky. V rámci Evropy se daří Itálii, Španělsku nebo Portugalsku, z našeho regionu nejrychleji roste…
Některé obory se bez umělé inteligence neobejdou
Jak může AI pomáhat v procesu klinického rozhodování, jakou roli bude hrát pro personalizovanou medicínu, nakolik pomůže v diagnostice a léčbě…
FN Brno otevřením nového centra posouvá hranice precizní medicíny
Rozsah péče, ale i výzkumných aktivit v oblasti precizní medicíny se dále posouvá, a to díky nedávnému otevření Centra precizní medicíny ve FN Brno,…
Molekulárně cílená sonda pro lepší perioperační vizualizaci glioblastomu
Výzkumníci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny ve spolupráci s kolegy ze Spojených států identifikovali cílené molekulární sondy, které se…
Krizový intervent ví, jak s pacientem mluvit i v těch v nejtěžších chvílích
Sdělení závažné diagnózy a špatné prognózy může být pro pacienta a jeho rodinné příslušníky zdrcující. A právě do těchto emočně náročných situací…
První studie u lidí prokázala možnost redukce těžko dostupných komorových tachykardií
Studie Cryocure-VT zkoumající novou technologii, která využívá ultranízkoteplotní kryoablaci (ULTC) k eliminaci klinické komorové (ventrikulární)…
Postup adjuvantní léčby podtrhuje důležitost časné diagnostiky melanomu
Jedním z trendů současné onkologie solidních nádorů je posun inovativní terapie do stále časnějších fází onemocnění. Více než kde jinde to platí u…
Nežádal: Profylaktická léčba migrény je průlom
Jaké možnosti má současná medicína v léčbě migrény? Pro jaké pacienty je určena nejmodernější biologická léčba tohoto nepříjemného onemocnění, jak…
Nové důkazy spojují pasivní kouření s nebezpečnou poruchou srdečního rytmu
Vystavování se pasivnímu kouření – i v malém množství – je spojeno s vyšším rizikem závažné poruchy srdečního rytmu. Podle výzkumu prezentovaného na …
Votruba: Jaké bariéry musí překonat screening karcinomu plic?
Pokud jde o mortalitu spojenou s onkologickým onemocněními, Česká republika se vyšvihla z druhého na 22. místo. Navzdory tomu jsou ale výsledky…
Zerlasiran uspěl ve studii fáze II u pacientů s vysokým Lp(a)
Probíhající 36týdenní studie fáze II ALPACAR‑360 se zerlasiranem přinesla pozitivní výsledky. Studie zahrnula 178 subjektů s výchozími koncentracemi…
Americká opioidní krize má původ v Číně
Americký portál Statista.com zveřejnil 16. dubna 2024 zprávu o výsledcích vyšetřování zvláštního výboru Sněmovny reprezentantů Spojených států…
Nimotuzumab může být účinný u Ca pankreatu s wild‑type KRAS
Mutace v genu KRAS, které jsou přítomny téměř u 90 procent karcinomů slinivky břišní, mohou zmírnit jakýkoli přínos látek cílených na EGFR. Výsledky…
Atogepant pro léčbu refrakterní epizodické migrény
V multicentrické, randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii byl atogepant, perorální vysokoafinitní antagonista receptoru CGRP,…
Sabotáž v buněčných elektrárnách – slibný český koncept protinádorové léčby
Mitochondrie jsou membránové buněčné organely vyskytující se v eukaryotických buňkách. Jejich základní funkcí je produkce energie pro organismus,…
Riziko akné u dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce
Podle nové studie děti, u nichž byl nedávno diagnostikován diabetes 1. typu, potřebují méně dodávaného inzulinu k udržení glykémie v normálním…
Český startup Carebot získal certifikaci
V Evropě sílí trend využití umělé inteligence při čtení snímků ze zobrazovacích metod. Mezi prvními se ho chápe i česká společnost Carebot. Během…
Efruxifermin s agonistou GLP‑1 účinný u MASH a diabetu
V 16týdenních až 24týdenních studiích fáze II u pacientů s fibrózou jater ve stadiu 1 až 3 nebo s cirhózou jater zlepšil efruxifermin jaterní fibrózu…
Alzheimerova nemoc zaznamenává pokroky. A to nejen v léčbě
Celý svůj profesní život zasvětila doc. MUDr. Iva Holmerová, PhD. geriatrii, stáří, demencím a dlouhodobé péči. Celá léta usiluje o širší pohled na…
Nové guidelines určí kompetence a pomohou s diagnostikou a léčbou AN
V současné době finišuje příprava multioborových Doporučených postupů pro diagnostiku a léčbu Alzheimerovy nemoci a jiných kognitivních poruch, na…
Synergické ovlivnění aterosklerózy a dyslipidémie je silný nástroj prevence
I přes rozvoj moderní terapie se v České republice kardiovaskulární onemocnění stále drží na špici příčin úmrtí. Jejich riziko lze přitom výrazně…
Moravskoslezský kraj diskutoval o KV péči. Pacienty je třeba efektivně předávat
Kraj s největším podílem obyvatel s kardiovaskulárním onemocněním a zároveň kraj, kde víc lidí než jinde chodí na preventivní prohlídky –…
Část lékařů zvažuje změnu povolání. Důvodem je rodina
Sladit práci a rodinu, jste-li zdravotníkem, může být nadlidský úkol. Jak rodičovství a zejména pak péče o malé děti hýbe profesními preferencemi…
EU financuje průlomový výzkum psychedelik v paliativní péči
Psilocybin by již v blízké budoucnosti mohl pomáhat nejen lidem s rezistentní depresí, ale i pacientům v paliativní péči. Evropské konsorcium 19…
Psilocybinem asistovaná terapie se zdá být na dohled
Efekt psilocybinu byl již potvrzen u léčby deprese i v paliativní péči. Aktuálně je zkoumán v případě komorbidní deprese u pacientů s onkologickou…
Mikrobiom hraje významnou roli i v dermatologii
Nerovnováha kožního mikrobiomu může způsobit řadu kožních problémů, například přispět ke vzniku akné. Vztahem mikrobiomu a akné se zabývá MUDr.…
Proč bychom měli analyzovat cesty pacientů
V anglickém jazyce rozlišujeme „patient pathway“ a „patient journey“. Zvláště zajímavým tématem s velkým potenciálem ke zlepšení je cesta pacienta v…
Nové robotické centrum propojuje čtyři obory
Unikátní multioborové chirurgické robotické centrum, které díky dotačnímu programu REACT-EU spustilo svůj provoz koncem minulého roku ve Fakultní…
Robotických výkonů bude přibývat
Otcem myšlenky založit ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze multioborové centrum robotické chirurgie je přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a…
Proč mají dětští psychiatři tolik práce?
Je důvodem současného přetížení dětských psychiatrů nárůst těžkých případů, nebo spíše chybějící mezičlánky zajišťující včasnou a odbornou péčí o…