
Medicína
Čtyřiadvacet hodin, to je na Šobrův den málo
Organizátoři letošního Šobrova dne se ani letos neodchýlili od dobré tradice a kromě přednášek uznávaných odborníků poskytli prostor pro prezentaci…
Evropští neurologové jednali v Praze
Neuropsychiatrické choroby patří k těm, jejichž incidence a prevalence trvale rostou a nabývají až charakter epidemie. Evropská neurologická…
Filadelfie odpovídala na zásadní otázky v nové léčbě diabetu
Odborný program výročního zasedání Americké diabetologické asociace, jež proběhlo ve Filadelfii, byl více než nabitý – jeho mozaiku poskládalo přes 3…
Vybíráme zajímavosti z letošního sjezdu ASCO
Jak jsme informovali, v Chicagu se konal výroční sjezd Americké společnosti klinické onkologie (ASCO). V aktuálním čísle odborného týdeníku Medical…
Novinky pro léčbu roztroušené sklerózy ze sjezdu Americké neurologické akademie
New Orleans přivítal 64. výroční setkání Americké neurologické akademie (AAN). MUDr. Ivana Kovářová z MS Centra při neurologické klinice 1. LF UK a…
ASCO představilo důkazy pro koncept imunokonjugátů
V průběhu sjezdu ASCO zazněly prezentace mnoha klinických studií. Z nich jsme namátkou vybrali dvě, jež by mohly mít z hlediska výsledků a prognózy…
Mezinárodní symposium o genové regulaci v Praze
S cílem představit novinky ve výzkumu mechanismů genové regulace se v Praze konalo symposium Genes, Genetics & Genomics, kterého se zúčastnila řada…
Warfarin vs. aspirin u srdečního selhání?
V renomovaném časopise New England Journal of Medicine byly zveřejněny výsledky studie WARCEF, jejímž cílem bylo porovnat přínos warfarinu oproti…
Diuretika a jejich fixní kombinace: mýty a fakta
V medicíně existovalo a ještě existuje spousta mýtů a vědecká medicína se je samozřejmě snaží postupně bořit. Pokusme se na stránkách odborného…
Co zaznělo v HOT lines na XX. výročním sjezdu ČKS
Tradiční sekce HOT lines na výročním XX. sjezdu České kardiologické společnosti přilákala do Rotundy brněnského výstaviště asi 500 posluchačů. V čele…
S čím zásadním přišel XX. výroční sjezd ČKS?
Výroční sjezd České kardiologické společnosti jak rozsahem programu, tak počtem účastníků představuje největší českou medicínskou akci. Medical…
48. diabetologické dny v Luhačovicích očima prof. MUDr. Milana Kvapila, CSc.
Pohled místopředsedy Diabetologické společnosti a prezidenta DAČR Milana Kvapila (foto) na letošní výroční kongres České diabetologické společnosti…
Nebezpečí léků tradiční čínské medicíny
Laická veřejnost často nahlíží na léky tradiční čínské medicíny jako na „ryze přírodní produkty“, tudíž v souvislosti s jejich užíváním nebere v…
Co hýbe výzkumem a léčbou aterosklerózy
Letos se po třech letech opět sešli, tentokrát v australském Sydney, odborníci ze všech kontinentů, na XVI. International Symposium on…
Statiny v primární prevenci: ano, nebo ne?
Rozdílné názory na užívání statinů v primární prevenci podnítily prestižní časopis JAMA k zahájení odborné diskuse na toto téma. Jaké jsou argumenty…
Vlajková loď kardiologie opět vyjela v Brně
Jubilejní dvacátý sjezd České kardiologické společnosti proběhl minulý týden v jihomoravské metropoli. „Naším cílem bylo reprezentovat kardiologii…
Brněnský tým poodhalil, jak vznikají falešné vzpomínky
Tým ze Středoevropského technologického institutu CEITEC a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vůbec poprvé prokázal, že fenomén déjà vu souvisí s…
IBD – lidé se zánětlivým střevním onemocněním trpí diskriminací
Diskriminace v zaměstnání, každodenní únava, nemožnost navázat partnerský vztah. To je jen zlomek překvapivých výsledků celoevropské studie Impact,…
Zástupci devíti milionů lékařů jednali v Praze
Více než 150 zástupců lékařů z celého světa minulý týden přijelo do Prahy. Konalo se tu již 191. zasedání rady World Medical Association (WMA),…
Antibiotika a rezistence na ně z pohledu zdravotních pojišťoven
Nárůst rezistence vůči antibiotikům je celosvětovým problémem. Zaujala k němu oficiální postavení i Evropská unie, která vyžaduje implementaci…
Čekání na změny financování centrové léčby
O tom, jak zajistit dostupnost inovativních centrových léků pro všechny indikované pacienty, se diskutovalo na půdě 1. LF UK v Praze na odborném…
Nespavci – 120 hodin spánkové deprivace
Každoročně je Světovou asociací spánkové medicíny pro veřejnost organizován Světový den spánku. K akci se připojuje i Česká společnost pro výzkum…
Opiáty mohou stimulovat růst nádorů
Lékařský časopis Anesthesiology otiskl hned dvě studie, z nichž vyplývá, že postoperační nasazení opiátů u pacientů s nádorovým onemocněním, případně…
Život s roztroušenou sklerózou je jako na houpačce
„Mrzí mě, jak dnes někteří nově diagnostikovaní pacienti s roztroušenou sklerózou musejí za svou léčbu bojovat. Jsou ve špatném psychickém stavu a…
Antibiotická rezistence bakterií – hrozba selhání léčby infekcí neustále sílí
Rezistence bakterií k antibiotikům patří k nejpalčivějším medicínským problémům. V článku, jímž Medical Tribune zahajuje seriál o tomto fenoménu,…
Dietní návyky a duševní poruchy
Západní společnost se v posledních letech střetává s problémy způsobenými nevhodným životním stylem včetně špatných dietních návyků. Článek pro…
Život a pravda se musejí vzájemně hledat
„Člověku jsou vrozeny vlastnosti, které mu brání odhalit pravdu. Špatně odhaduje pravděpodobnost a cenu a snadno podléhá smyslovým klamům,“ řekl na…
Momenty medicíny roku 2011, které stojí za to si zapamatovat
Rok 2011 se pro některé obory medicíny stal klíčový. Poprvé v historii se lékařům povedlo transplantovat obličej, léčba HIV zaznamenala posun a padlo…
Léčba obezity indukovanou apoptózou v cévách tukové tkáně
Principiálně neobvyklou léčbu obezity úspěšně otestovali na makacích lékaři z MD Anderson Cancer Center při University of Texas. Zprávu o jejich…
Sjezd AHA podpořil boj proti nepřenosným nemocem
Orlando na Floridě je jedním z mála míst v USA i na světě schopných na čtyři dny absorbovat na 40 000 účastníků mamutího výročního vědeckého zasedání…
Léčba roztroušené sklerózy dnes a zítra
Letošní ACTRIMS/ECTRIMS, tedy 5. společná konference jak Americké, tak Evropské společnosti pro léčbu a výzkum roztroušené sklerózy (The Americas and…
Zveme na mezinárodní konferenci proti AIDS
Občanské sdružení Společně s nadějí proti AIDS a drogám zve k účasti na 3. jednodenní Mezinárodní konferenci státních i nestátních organizací k…
Pozvánka na konferenci o transplantacích
Pacienti, odborníci a členové pracovní skupiny MZ ČR pro transplantace budou 31. října diskutovat o Národním transplantačním programu v budově…
Konference o DRG dnes a v roce 2012
Konference DRG 2011, kterou pořádá Národní referenční centrum, se koná 07. 11. 2011 v Kongresovém centru Praha. Novinkou bude kulatý stůl za účasti…
Veletrh Medical Fair navštívilo 11.000 lidí, méně než loni
V Brně dnes skončily mezinárodní veletrhy zdravotnické techniky, rehabilitace a zdraví Medical Fair Brno a Rehaprotex. Akci, na níž se tradičně…
Ve Zlíně sledují operace ve 3D
Ve dnech 21. a 22. října 2011 se ve Zlíně koná mezinárodní konference State of the Art v urologynekologii a rekonstrukční pánevní chirurgii. Je…
Tým českého chirurga transplantoval v USA pacientovi obě ruce
Český chirurg Bohdan Pomahač (foto) se svým týmem opět provedli unikátní operaci. V nemocnici v Bostonu transplantovali obě ruce pětašedesátiletému…
Další krok na cestě ke klonování člověka
Výzkumníci z New York Stem Cell Foundation Laboratory, vedení Dieterem Eglim a Scottem Nogglem, ve spolupráci s týmem odborníků z dalších předních…
Nové terče v léčbě astmatu
Astma je stále onemocnění neznámého původu. Za klíčový je sice považován zánět, ale proč u někoho vznikne a u někoho ne, jasné dosud není. Touto…
Amsterdamský respirační kaleidoskop
Evropská respirační společnost (ERS) si letos vybrala nizozemskou metropoli za místo konání svého výročního kongresu. Evropská respirační společnost…
20 nejčastějších otázek a odpovědí k dětskému očkování
Jakou cestou se ubírá povinné očkování. Tak zní název čtvrteční tiskové konference, jejímž hostitelem byla PR agentura Ami Communications. Ta redakci…
Nová diagnostická kritéria u roztroušené sklerózy
Roztroušená skleróza (RS) je zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému (CNS) s autoimunitními a neurodegenerativními rysy v patogenezi. V…
Mikrochimérismus a preeklampsie
Mikrochimérismus je relativně nedlouho známý fenomén, jehož význam pro vznik širokého spektra patologických stavů není zatím řádně prozkoumán. Článek…
Proč je u žen větší riziko GIT onemocnění než u mužů
Evropská gastroenterologická federace vydala informaci o znepokojujících statistikách o zvýšeném riziku gastrointestinálních onemocnění u žen. Nad…
Lékaři nyní v Praze diskutují o ateroskleróze
V rámci Mezinárodní školy pro výzkum aterosklerózy 2011 diskutují světoví odborníci společně s budoucími vědci a lékaři o nejnovějších poznatcích…
Pro kolegy v terénu je důležité rozeznat první varovný příznak roztroušené sklerózy
Roztroušená skleróza je obávanou a nevypočitatelnou nemocí, která postihuje většinou osoby v mladším věku, pro něž bylo sdělení této diagnózy ještě…
Jak dostupná je ve vašem centru nákladná léčba?
Balík peněz roste pomaleji než počty pacientů. To s sebou přináší nekonečné dohadování o úhradách. V nepřehledné situaci se ztrácejí jak lékaři, tak…
Konference o včasné diagnostice sluchové vady
Letos v říjnu se koná konference "Včasná diagnostika – předpoklad včasné následné péče dětí se sluchovým postižením". Cílem konference je přispět do…
Potenciál generik neumí Česká republika využít
Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) oslavila deset let své existence. Při této příležitosti se konala v kongresovém sále pražského IKEM 10.…
Pro dermatovenerologii je vzorem německý model
Špičkoví dermatovenerologové nejen z celé Evropy se od 14. do 17. dubna 2011 setkali na 8. jarním symposiu Evropské akademie dermatologie a…
Co mne zaujalo na letošní konferenci ASCO
Výročnímu zasedání Americké společnosti pro klinickou onkologii a postřehům jeho českých účastníků se redakce odborného týdeníku Medical Tribune…
Program internistického kongresu láká k návštěvě
Koncem září, konkrétně 25. až 28., bude TOP Hotel Praha hostit 18. kongres České internistické společnosti ČLS JEP (ČIS), pořádaný ve spolupráci s…
Má polypill budoucnost?
Nedávná studie ukázala na potenciál polypillu snížit kardiovaskulární riziko o více než polovinu. Proto se redakce Medical Tribune v aktuálním vydání…
Je polypill dokladem „zblbnutí“ lékařské praxe?
Na konci května se dostalo široké mediální pozornosti první randomizované, placebem kontrolované studii s tzv. polypill – kombinovaným přípravkem,…
Genomika „si bleskově posvítila“ na charakter nové E. coli
Proměna, jakou prošly genetika a genomika za posledních dvacet let, se jasně ukázala v cíleném ataku genetiků na genom nové vysoce patogenní…
ASCO 2011 – i tady se píše historie
Nejvýznamnějším bodem mezinárodního onkologického kalendáře je výroční zasedání American Society of Clinical Oncology. Podle týdeníku Medical Tribune…