
Medicína
Axiální spondylartritida u mladého muže s radiograficky neprokazatelnou sakroiliitidou
Axiální spondylartritida (aSpA) je v současnosti preferované označení pro subset onemocnění ze skupiny spondylartritid, charakterizovaný přítomností…
Jaká je úloha neutralizačních protilátek v revmatologii
Robert J. Moots je profesorem fakultní nemocnice Aintree v Liverpoolu a na satelitním symposiu společnosti Pfizer, pořádaném v průběhu 56. sjezdu…
Použití aceklofenaku v revmatologické praxi
Aceklofenak řadíme do velké skupiny nesteroidních antirevmatik (NSA), která patří k nejčastěji používaným lékovým skupinám u nemocných s revmatickými…
Revmatické choroby nelze zúžit jen na postižení kloubů
Na pět stovek revmatologů a dalších odborníků se 19. až 22. září sjelo do Kongresového centra NH hotelu v Olomouci na 56. výroční sjezd českých a…
Poctivá věda nám otevřela dveře k vlastním klinickým studiím
„To, že jsme dostali šanci výsledek našeho výzkumu testovat v pokročilých fázích klinického hodnocení, je v českých podmínkách unikátní,“ říká prof.…
Počet transplantací plic by se mohl znásobit
Nová metoda ex vivo perfuze a rekondice plic má potenciál zvýšit počet transplantací plic v řádu desítek procent. Transplantační tým III. chirurgické…
Regenerace myokardu není vyloučena
U dospělých pacientů může ročně dojít k regeneraci zhruba jednoho procenta kardiomyocytů. Tuto limitovanou schopnost replikace lze však výrazně…
Lidé žijí déle, ale ne vždycky zdravěji, zjistila studie
Lidé dnes žijí průměrně o desetiletí déle než v roce 1970, ale většinu těchto "bonusových" let stráví bojem proti nemocem. Vyplývá to ze studie…
Nové poznatky v léčbě renálního karcinomu jsou jako lavina
Na nové možnosti především v druhé linii léčby metastazujícího světlobuněčného karcinomu ledviny upozornily sdělení v rámci v rámci Jihočeských…
Onkologických pacientů v malnutrici je varovně mnoho
Jihočeské onkologické dny kromě hlavního přednáškového programu tradičně nabízejí i příležitosti k projednání aktuálních témat, která propojují širší…
Z kongresu AHA ve zkratce
Prezentace na kongresu Americké kardiologické společnosti (AHA) 2012 tvořily pestrou mozaiku témat, diskusí, posterů, přednášek i tiskových…
Lékárenští batůžkáři – dojde na potrestání hříšníků?
O podrobnější komentář k některým tématům, o nichž se diskutovalo během prvního listopadového víkendu na sjezdu České lékárnické komory, požádala…
Světový psychiatrický kongres se vrátil do Prahy
Světové setkání psychiatrů v pražském Kongresovém centru se letos mj. soustředilo na aspekty přístupu, kvality a humánní péče v oboru psychiatrie a…
Konference o popáleninové medicíně vyzdvihla oborové evergreeny
Ve dnech 4. a 5. října 2012 se v Hradci Králové uskutečnila v pořadí již 17. výroční konference Společnosti popáleninové medicíny ČLS JEP.…
Imunoterapie u melanomu boj s časem neprohrává
Metastazující melanom je pak jednou z nejhorších onkologických diagnóz. Teprve nyní, po desetiletích frustrace lékařů a beznaděje pacientů, zažívá…
Renální karcinom již zná dlouhodobé přežití
Renální karcinom, zejména je‑li diagnostikován v pokročilém stadiu, patřil před šesti lety k onemocněním s naprosto infaustní prognózou. Proto byla…
Budoucností léčby hypertenze je kombinační terapie
Čeští lékaři mohou být hrdi, že 45 % hypertoniků má KT pod kontrolou, což řadí Česko na evropskou špičku. Přesto zbývá větší část hypertoniků,…
Terapeutická hypotermie po srdeční zástavě – otázky zůstávají
Organizátoři výročního kongresu České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzívní medicíny ČLS JEP, který se konal od 13. do 15. září v…
Česká anesteziologie je na vysoké úrovni, pohybuje se však v nestabilním prostředí
Medical Tribune požádala prezidenta kongresu prof. MUDr. Karla Cvachovce, CSc., MBA (foto) o rozhovor. Hovořili se nejen o nedostatcích, které je…
Buněčné reprogramování aneb Neuvěřitelné se stalo skutkem
K problematice buněčného reprogramování z plně diferencovaných buněk zpět na buňky pluripotentní se schopností následné přeměny na jakýkoli typ…
Nová cesta pro pacienty na hranici terapeutických možností
Na akci Best of ASCO Czech Republic byly prezentovány nejvýznamnější práce z oblasti diagnostiky a léčby nádorových onemocnění, které zazněly na…
Český registr AHEAD bodoval v Mnichově hned čtyřikrát
Na Evropském kardiologickém kongresu v Mnichově byly hned čtyři české práce založeny na datech z registru AHEAD (Accute HEArt failure Database),…
Studie PRAGUE 12 omezuje letité dohady
Na nedávném kongresu ESC vystoupil i přednosta III. interní kardiologické kliniky FNKV prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc. Prezentoval výsledky studie…
Přišel čas definitivně sesadit warfarin z trůnu
Jedním z možná ne naplno vyslovených, ale jasných sdělení letošního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) je, že král warfarin je podle…
Pražský kongres patologů nastavil laťku vysoko
V Praze se konal 24. kongres evropských patologů. V průběhu akce MT hovořila s prezidentem organizačního výboru, prof. MUDr. Alešem Ryškou (foto),…
Pacienti musí vědět, co stojí péče o jejich chrup
Stomatologové na valné hromadě České stomatologické komory neskrývali rozhořčení. Při posledních jednáních marně požadovali po zdravotních…
U lidí bez následků po metanolu se obtíže mohou objevit po čase
U pacientů, kteří se z otravy metylalkoholem dostanou bez následků, se mohou zdravotní problémy objevit později. Ukázala to studie z Estonska.…
Nemoc, od jejíchž dopadů ulevuje už pouhá znalost diagnózy
Devět let trvalo lékařům, než se podařilo stanovit správnou diagnózu u synů místopředsedkyně o.s. ATOS, které se stará o lidi s Touretteovým…
Dítě s atopickým ekzémem jako pacient
Na úvod nelze nepřipomenout výrok G. Lazaruse: „Kůže je zrcadlem naší emoční pohody. Často se však rozhodneme nevšímat si psychologicko‑etiologického…
Lázeňská péče a kompenzační pomůcky v kontextu RS
Roztroušená skleróza (RS) jako jedno z nejzávažnějších neurologických onemocnění s výrazným zásahem do pohybového aparátu vyžaduje komplexní terapii,…
Pohled na protonovou terapii
S blížícím se zahájení provozu Protonového centra v Praze se v tisku objevují objektivní, ale bohužel i zavádějící informace o této nové technologii…
V Praze se díky angiologii protly medicínské obory
Světový kongres Mezinárodní angiologické unie, který nedávno hostila česká metropole, nesl výmluvné motto: „Praha: křižovatka Evropy a historie –…
Kasuistika Stevensova‑Johnsonova syndromu
Na ORL ambulanci byl vyšetřen 35letý pacient pro jeden den trvající výraznou odynofagii a febrilie při výsevu krvavých puchýřů na rtech. Obtížím…
Optimalizace biologické léčby revmatoidní artritidy
Do péče revmatologické ambulance ve FN v Plzni byla odeslána 52letá nemocná, která od března 2005 začala stonat revmatoidní artritidou. Při špatné…
Listeriová meningoencefalitida u mladé, dříve zdravé ženy
Na infekční JIP byla přijata 39letá pacientka s diagnózou susp. bakteriální meningoencefalitida. Analýzou likvoru byla potvrzena listeriová etiologie…
Kasuistika Reiterova syndromu v dětském věku
U Reiterova syndromu se jedná o reaktivní artritidu, klasifikovanou jako autoimunitní onemocnění, částečně podmíněné imunopatologickými pochody, ale…
Nová skupina antidiabetik míří na ledviny
Na rozdíl třeba od psychiatrie nelze říci, že by v diabetologii pipeline farmaceutických firem vysychala. I tady se však na zásadní posun ve…
ADA odpovídala na otázky staré jako inzulin sám
V hlavním městě Pensylvánie Filadelfii proběhlo začátkem června 72. zasedání Americké diabetologické asociace (ADA). Jednou z nesporných programových…
O karcinomu plic v Praze diskutovali onkologové z celého světa
Účast na již 13. středoevropské konferenci o plicním karcinomu, která se v pražském hotelu Pyramida konala 24. až 26. června, přijalo zhruba 200…
Jak snížit riziko TEN při užívání hormonální kontracepce
Článek odborného týdeníku Medical Tribune o zajímavé přednášce MUDr. Jiřího Matušky na téma Jak snížit riziko tromboembolismu u žen užívajících…
Čtyřiadvacet hodin, to je na Šobrův den málo
Organizátoři letošního Šobrova dne se ani letos neodchýlili od dobré tradice a kromě přednášek uznávaných odborníků poskytli prostor pro prezentaci…
Evropští neurologové jednali v Praze
Neuropsychiatrické choroby patří k těm, jejichž incidence a prevalence trvale rostou a nabývají až charakter epidemie. Evropská neurologická…
Filadelfie odpovídala na zásadní otázky v nové léčbě diabetu
Odborný program výročního zasedání Americké diabetologické asociace, jež proběhlo ve Filadelfii, byl více než nabitý – jeho mozaiku poskládalo přes 3…
Vybíráme zajímavosti z letošního sjezdu ASCO
Jak jsme informovali, v Chicagu se konal výroční sjezd Americké společnosti klinické onkologie (ASCO). V aktuálním čísle odborného týdeníku Medical…
Novinky pro léčbu roztroušené sklerózy ze sjezdu Americké neurologické akademie
New Orleans přivítal 64. výroční setkání Americké neurologické akademie (AAN). MUDr. Ivana Kovářová z MS Centra při neurologické klinice 1. LF UK a…
ASCO představilo důkazy pro koncept imunokonjugátů
V průběhu sjezdu ASCO zazněly prezentace mnoha klinických studií. Z nich jsme namátkou vybrali dvě, jež by mohly mít z hlediska výsledků a prognózy…
Mezinárodní symposium o genové regulaci v Praze
S cílem představit novinky ve výzkumu mechanismů genové regulace se v Praze konalo symposium Genes, Genetics & Genomics, kterého se zúčastnila řada…
Warfarin vs. aspirin u srdečního selhání?
V renomovaném časopise New England Journal of Medicine byly zveřejněny výsledky studie WARCEF, jejímž cílem bylo porovnat přínos warfarinu oproti…