
Medicína
Mezinárodní kongres v Praze: o cévním přístupu napříč obory
Česká společnost pro cévní přístup uspořádala 8. mezinárodní kongres. O problematice cévního přístupu MT hovořila s doc. MUDr. Janem Malíkem, CSc.,…
Působí omega‑3 jako placebo?
Tvrzení, že podávání omega‑3 nenasycených mastných kyselin pacientům s vysokým KV rizikem sníží riziko úmrtí na KV onemocnění, se stává mýtem. Studie…
Čeští vědci otevřeli nové možnosti v onkologické léčbě
Čeští vědci otevřeli nové možnosti v léčbě nádorových onemocnění. Zjistili, že alkaloid z jehličnanu původem z Japonska, který se používá v tradiční…
Dočkáme se vakcíny proti lymeské borrelióze?
V současné době se není možné lymeské borrelióze bránit vakcinací. O nových studiích, které by ke kýžené vakcíně měly vést, informuje doc. MUDr.…
Jak časté jsou krvácivé komplikace warfarinu a dabigatranu v praxi?
Na kongresu Americké kardiologické společnosti byla prezentována data o krvácivých komplikacích při podávání warfarinu a dabigatranu. Z nich vyplývá,…
Tři čtvrtiny diabetiků umírají na nemoci srdce a cév
Tři čtvrtiny diabetiků umírají na kardiovaskulární onemocnění, varoval přední český diabetolog profesor Milan Kvapil. Sedm z deseti pacientů s…
Dlouhodobá remise u pacientky s RA léčené abataceptem
Předkládaná kazuistika prokazuje, že i po selhání úvodní biologické léčby infliximabem je možné následující terapií lékem s jiným mechanismem účinku…
Jak číst výsledky klinického hodnocení ADACTA
Biologické léčivé přípravky umožnily v posledních deseti letech skutečný převrat v léčbě revmatoidní artritidy (RA). Přesto ani v současné době…
Interval očkování dospělých proti tetanu se má prodloužit
Interval očkování dospělých proti tetanu by se mohl prodloužit na 15 až 20 let, tedy nejméně o pět let. Senioři nad 60 let a chronicky nemocní by…
Co dělá se srdcem kouření a co zápas sumo?
Protože jsou internisté i praktičtí lékaři čím dále častěji žádáni o vyšetření a posouzení vhodnosti sportovní zátěže, vydala Evropská kardiologická…
Důsledky sportu mohou bolet
Nejen při řešení poúrazových stavů, ale i při bolestech z přetížení, z nesprávně prováděného pohybu využívá prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. z…
Pohyb? Snazší je polykat tablety!
Jak se udržuje v kondici a proč je těžké kvantifikovat význam pohybu, o to se se čtenáři MT podělil prof. MUDr. Richard Češka (foto), CSc., z III.…
Za rekordní mortalitu chřipkové epidemie může nízká proočkovanost
Kriticky nízká proočkovanost v ČR. Právě tato skutečnost je podle předních epidemiologů příčinou rekordního počtu závažných případů při letošní…
Chronickým únavovým syndromem trpí v ČR až 40.000 lidí
Až 40.000 Češek a Čechů trpí podle internisty Lubomíra Nováka chronickým únavovým syndromem. Ten se mylně zaměňuje za jarní únavu, která ale rychle…
Kongres primární péče upozornil na důležitost očkování proti IPO
Sympoziu v rámci kongresu primární péče předsedala MUDr. Hana Cabrnochová (foto). Hlavními tématy se stalo očkování proti pneumokokům, podoba…
O podočkovanosti imunosuprimových revmatiků
Na lednových Třeboňských revmatologických dnech, které tradičně hostilo atraktivní prostředí lázní Aurora, vystoupil v rámci satelitního sympozia…