
Medicína
Mýty o české obezitě a funkcích svalů
V rámci konference ČSTL vystoupil prof. MUDr. Štěpán Svačina (foto), DrSc., MBA, přednosta III. interní kliniky 1. LF U K a VFN v Praze, s přednáškou…
Největší pokroky vědy 2013
Časopis Science vyhlašuje každoročně desítku nejvýznamnějších vědeckých objevů za předchozí rok; za rok 2013 se v tomto Top Ten ocitlo hned osm…
Poradní výbor FDA podpořil schválení inhalační léčby diabetu 1. a 2. typu
Poradní sbor americké lékové agentury FDA se shodl v hlasování, že krátkodobě působící inzulin Afrezza může být schválen pro léčbu dospělých…
Registr pacientů s RS vydává další data
Nadační fond IMPULS představil 27. března letošního roku další výsledky unikátního projektu ReMuS (celostátního registru pacientů s roztroušenou…
Ohlédnutí za psychofarmakologickou konferencí
Již v úvodu předsedající česko‑slovenské psychofarmakologické konference prof. Cyril Höschl vyzvedl dvě zajímavá témata – ADHD u dospělých a novinku…
Cyklus kazuistik – nejčastější příznaky roztroušené sklerózy: Díl I: Retrobulbární neuritida
Cílem malého seriálu odborného týdeníku Medical Tribune o symptomech roztroušené sklerózy (RS) je upozornit na časté, ale mnohdy diskrétní příznaky,…
Imunoterapie mění melanom v chronickou chorobu
Konference Dermatologický update už svým názvem napovídá, že záměrem jejích organizátorů bylo během kompaktního programu shrnout, co je v…
Kongres pro lékaře první volby
V Praze se konal Kongresu primární péče. Praktičtí lékaři pro dospělé i pro děti a dorost měli možnost v tradičním čase na tradičním místě…
Roztroušená skleróza: EMA schválila perorální léčivý přípravek Tecfidera
Evropská komise a Evropská léková agentura (EMA) schválily na základě doporučení Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP) perorální lék Tecfidera …
Kdo je vhodný pacient pro léčbu protonovým zářením?
Po prvním roce lze pracoviště považovat za životaschopné a zároveň je čas na úvahu o některých významných otázkách: Co protonová radioterapie…
Dermatologové budou jednat o nových možnostech terapie
O využití kofeinu k léčbě padání vlasů, o prevenci a léčbě kožních nádorů či o vakcíně proti pásovému oparu budou dnes diskutovat více než tři stovky…
Analýza: Protonová terapie je vhodná jen pro desítky pacientů
Podle analýzy Masarykovy univerzity v Brně je protonová léčba klinicky účinná u vzácných diagnóz, které se vyskytnou zhruba u tří desítek pacientů v…
Imunoonkologie: „Posledních pět let je neuvěřitelných“
Zahraničním hostem kongresu PragueONCO byl i profesor Alexander Eggermont, ředitel Institute Gustave Roussy ve Villejuifu u Paříže. V rozhovoru pro…
Subkutánní forma abataceptu v klinické praxi
V jáchymovském sanatoriu Akademik Běhounek a hotelu Radium Palace proběhlo počátkem prosince 2013 tradiční předvánoční setkání revmatologů a dalších…
Co přineslo setkání nemocničních lékárníků
Zimní konference nemocničních lékárníků se letos konala v Jihlavě již popáté. Během této doby si získala svoji tradici a především stálé účastníky.…
STAP‑buňky – nový příslib pro regenerativní medicínu
Dvě studie publikované v časopise Nature japonskými a americkými vědci jsou vnímány jako průlom na poli biomedicínského výzkumu i jako obrovský…
Reflexe posledních deseti let v problematice RS
Léčba roztroušené sklerózy je asi nejrychleji se rozvíjející oblastí neurologie. Bohužel roste nejen spektrum léčebných modalit, ale také počet…
Kam směřuje vakcinologie v posledních deseti letech?
V posledních letech nastupovaly zcela nové očkovací látky a zásadní změny doznal očkovací kalendář pro děti. Sílil i důraz na očkování v dospělém…
Deset let v diabetologii: vše je jinak
V posledních letech se zásadně proměnila klinická praxe především v terapii diabetu 2. typu. Nastupují nové lékové skupiny, některé se zcela novým…
Biotechnologická léčba pro třetí tisíciletí
Nelze na omezeném prostoru připomenout vše, co se za deset let biologické léčby v tomto léčebném odvětví událo. Dynamika vývoje přinesla nové léky i…
Studie IN-TIME: Homemonitoring snižuje mortalitu
Homemonitoring u pacientů s implantovaným defibrilátorem brzdí zhoršování srdečního selhání a dokonce významně snižuje jak celkovou, tak…
Šance dětí s akutní leukémií stoupla díky studii vedené Čechy
Šance dětí s akutní leukémií stoupla díky mezinárodní studii, kterou vedli čeští lékaři. Výsledky zveřejnil v těchto dnech prestižní americký časopis…
Vliv podání paracetamolu na vývoj plodu
Nová studie norských a kanadských epidemiologů dokazuje souvislost mezi užíváním paracetamolu během těhotenství a poruchami vývoje nervového systému…
Současné pohledy na roztroušenou sklerózu
Čeští a slovenští neurologové se sešli na 27. českém a slovenském neurologickém sjezdu. V rámci kongresu byly předneseny i prezentace, které…