
Medicína
Vyhrajte účast na PEDIM 2014!
Chcete navštívit Pražské Evropské Dny Interní Medicíny (18. - 20. září) s atraktivním programem bez registračního poplatku 190 eur? Zapojte se do…
Centrum buněčné terapie chystá unikátní léčbu diabetické nohy
Léčbou tzv. diabetické nohy za pomoci kmenových buněk z tukové tkáně se bude zabývat biofarmaceutická společnost 4MEDi - Centrum buněčné terapie a…
Program IMI 2 otevírá první výzvy
Innovative Medicines Initiative 2 (IMI 2) se chystá do roku 2024 rozdělit 3,3 miliardy eur. Nyní je otevřena první výzva, v níž je alokováno celkem…
Měli bychom chránit proti pneumokokovým infekcím i mladší rizikové nemocné?
Se zajímavým sdělením vystoupil prof. MUDr. Jiří Beran (foto), CSc., ředitel Centra očkování a cestovní medicíny při Poliklinice II v Hradci Králové.…
Pacientka "vyléčená z AIDS" má opět HIV v krvi
Zázrak se nekoná. Americká dívka, považovaná za prvního novorozence vyléčeného z vrozené infekce virem HIV díky intenzivnímu podávání protivirových…
Britům se podařil "velký krok" v diagnostikování Alzheimera
Britským vědcům se zřejmě podařil "velký krok kupředu" ve vývoji krevního testu, který může pomoci dříve než dosud odhalit propuknutí Alzheimerovy…
Čeští vědci vymysleli postup, jak zjistit účinnost léčby deprese
Dva čeští vědci vypracovali postup, který umožní správně a mnohem rychleji odhadnout, u kterých pacientů s depresí léčba zabrala. Zatím to lze poznat…
Gynekologové vyvracejí mýty o hormonech z internetových diskusí
V internetových diskusích zaznívá o hormonech řada mýtů, které musejí gynekologové vyvracet, řekla gynekoložka Dagmar Makalová. Mýty se podle ní…
Jak rozumět světu biologické medicíny
S rostoucími poznatky o patogenezi jednotlivých chorob roste od začátku 80. let 20. století i význam léků, jež nejsou chemicky syntetizovány, nýbrž…
Prevence revmatických onemocnění? Někdy by stačilo nekouřit!
Revmatické choroby z nejširšího pohledu jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč pacient vyhledá lékaře. Co řeší současná revmatologie? O tom…
Studie, která posouvá možnosti chemoterapie u karcinomu prsu
Na 50. výročním zasedání ASCO se většina prezentací týkala látek pro cílenou terapii, případně imunoterapii. Prospěch konkrétním nemocným však…
„Krásný nový svět“ imunoterapie
Účastníci letošního kongresu ASCO byli zaplaveni úplným tsunami nových informací. Objevují se další látky i další mechanismy imunoterapeutického…
Nové anti‑TNF v léčbě pacientů se středně těžkou až těžkou ulcerózní kolitidou
Pro dospělé pacienty se středně těžkou až těžkou aktivní ulcerózní kolitidou, u kterých odpověď na konvenční léčbu nebyla dostatečná přichází nové…
ADA 2014: drobný pokrok s výhledem velkých změn
Kongres Americké diabetologické asociace (ADA), jeden ze dvou nejvýznamnějších světových diabetologických kongresů, se letos uskutečnil od 13. do 17.…
Pacienti se ve studii uzdravují z dosud nevyléčitelné leukémie
Z dosud nevyléčitelné chronické myeloidní leukémie se zřejmě pacienti mohou zcela uzdravit. Naznačují to první výsledky celoevropské studie, jíž se…
Přání ke Dni roztroušené sklerózy 2014: Chceme léčit podle platných doporučení!
V péči o pacienty s roztroušenou sklerózou jsme podle prof. MUDr. Evy Havrdové, CSc., přednostky Centra pro demyelinizační onemocnění CNS 1. LF UK a…
Kongres cílí na práva porodních asistentek i matek na volbu péče
Na práva porodních asistentek a práva matek na volbu porodní péče či na překonávání rozdílů a sbližování kultur a postupů v porodní asistenci se…
Non‑adherence pacienta k léčbě diabetu
Adherence pacientů k léčbě je významná nejen pro lepší výsledky terapie. Pokud je jí dosaženo, klesá i spotřeba léků, a tím i finanční náklady. Také…
Střípky z EWMA v Madridu
Madrid se stal ve dnech 14. až 16. května 2014 místem konání 24. konference Evropské asociace pro léčbu ran (EWMA) s podtitulem Inovace, know‑how a…
Diagnózu RS si v ČR každý rok vyslechne tisíc pacientů
Roztroušená skleróza (RS), jedno z nejčastějších chronických zánětlivých onemocnění nervové soustavy mladých lidí, k sobě stále více poutá pozornost…
Efektivní léčba diabetu? Podle nové studie jen dvě jídla denně
Šest menších porcí denně, jak se doteď diabetikům doporučovalo, nebo jen dvě? Tuto otázku si položili lékaři z IKEM v Praze. Přišli s převratným…
Cyklus kazuistik – nejčastější příznaky roztroušené sklerózy - Díl III: Závrať jako první příznak
Cílem malého seriálu odborného týdeníku Medical Tribune o symptomech roztroušené sklerózy (RS) je upozornit na časté, ale mnohdy diskrétní příznaky,…
Harvardská studie: Děti léčené antibiotiky před prvními narozeninami mají zvýšené riziko astmatu
On‑line vydání časopisu Annals of Allergy, Asthma and Immunology uveřejnilo závěry pozorování Kennetha Mandla a kolegů z Harvardské lékařské fakulty,…
Inzulin, který dále posouvá hranice v diabetologii
V předvečer jubilejních padesátých Diabetologických dnů v Luhačovicích proběhlo sympozium podpořené společností Novo Nordisk. Jednotícím tématem…