
Medicína
Světová zdravotnická organizace proti tuberkulóze
Obhajoba zrušení vakcinace proti tbc poukazuje na špatnou kvalitu vakcíny, která však snižovala výskyt letálních forem. Na dotaz MT profesor Giovanni…
ERS 2014: „Dýchej čistý vzduch“ a kontroverzní e‑cigarety
Jistěže na kongresu Evropské respirační společnosti byla předmětem diskuse závažná a atraktivní témata. V programu zaujímala významné místo…
Roztroušená skleróza nevylučuje mateřství, dokonce ani IVF
Roztroušená skleróza (RS), chronické, zánětlivé, autoimunní a neurodegenerativní onemocnění CNS, postihuje nejčastěji mladé dospělé – jedince, kteří…
Další krok na cestě za ideálním antidiabetikem
Jeden z posledních kroků na cestě k ideálnímu léku v diabetologii představuje vůbec první fixní kombinace inzulinového analoga a analoga GLP‑1. Ta…
Na vakcínu proti meningokoku mohou děti získat příspěvek 2 tisíce Kč
Všeobecná zdravotní pojišťovna se jako první zdravotní pojišťovna v Česku rozhodla, že na očkování proti meningokoku B, které není hrazeno ze…
Hygienici požadují návrat svého rozpočtu před období škrtů
Hygienická služba potřebuje více peněz, aby mohla důsledně plnit úkoly ochrany veřejného zdraví. Podle místopředsedkyně Odborového svazu…
Ebola se podle amerických vědců nebude šířit vzduchem
Virus eboly se nejspíš geneticky nezmění tak, aby se mohl šířit vzduchem. Nejlepší obranou proti němu je ale zastavení epidemie, míní američtí vědci.
Unikátní záchrana života - transplantace na přechodnou dobu
V Institutu klinické a experimentální medicíny provedli poprvé v historii první auxiliární transplantaci jater v Česku. Díky ní pacient nebude muset…
Diskuse o potřebě randomizovaných studiích v radioterapii trvá
Částicová terapie zlepšuje výsledky terapie nádorů vedlejších dutin nosních. Jsou randomizované studie skutečně nezbytné? Prestižní časopis Lancet…
Poslední naděje za 150 000 korun
Na problém plateb od pacientů za léčbu kmenovými buňkami v případě týmu prof. Evy Sykové upozornil již v září 2014 Medical Tribune. Přinášíme článek…
Češi jsou v týmu vědců, co poodhalil příčinu nádorů pankreatu
Vědci jsou zase o krok blíže k tomu, aby odhalili příčinu maligních tumorů pankreatu. Objevili totiž další čtyři nové varianty genů, které se mohou…
Kmenové buňky zřejmě pomohou pacientům s ALS
Kmenové buňky kostní dřeně zřejmě mají příznivý účinek na průběh amyotrofické laterální sklerózy. K tomuto závěru, který byl nyní zveřejněn v…
První české zkušenosti s testem Oncotype DX. Významný krok k racionalizaci adjuvantní léčby karcinomu prsu
O zkušenosti s použitím inovativního testu Oncotype DX, který k takové individualizaci léčby přispívá, se s MT podělila MUDr. Markéta Palácová z…
Ohlédnutí za ADA 2014. Lixisenatid potvrdil svou účinnost na postprandiální glykémii
Lixisenatid, nový agonista receptoru pro GLP‑1, letos konečně vstoupil také do českých diabetologických ordinací. Na červnovém kongresu Americké…
Masarykův onkologický ústav zavádí novou léčbu Ca prsu
Výrazné zkrácení doby léčby zářením přinese brachyoradioterapie, kterou nově zavádí v boji proti karcinomu prsu Masarykův onkologický ústav v Brně. …
Lékařka: Kuřáci jsou ve vyšším riziku sebevraždy než nekuřáci
Až třikrát vyšší riziko sebevraždy mají podle lékařky pražského centra pro léčbu závislosti na tabáku Lenky Štěpánkové kuřáci, kteří vykouří denně…
Vyhrajte účast na PEDIM 2014!
Chcete navštívit Pražské Evropské Dny Interní Medicíny (18. - 20. září) s atraktivním programem bez registračního poplatku 190 eur? Zapojte se do…
Centrum buněčné terapie chystá unikátní léčbu diabetické nohy
Léčbou tzv. diabetické nohy za pomoci kmenových buněk z tukové tkáně se bude zabývat biofarmaceutická společnost 4MEDi - Centrum buněčné terapie a…
Program IMI 2 otevírá první výzvy
Innovative Medicines Initiative 2 (IMI 2) se chystá do roku 2024 rozdělit 3,3 miliardy eur. Nyní je otevřena první výzva, v níž je alokováno celkem…
Měli bychom chránit proti pneumokokovým infekcím i mladší rizikové nemocné?
Se zajímavým sdělením vystoupil prof. MUDr. Jiří Beran (foto), CSc., ředitel Centra očkování a cestovní medicíny při Poliklinice II v Hradci Králové.…
Pacientka "vyléčená z AIDS" má opět HIV v krvi
Zázrak se nekoná. Americká dívka, považovaná za prvního novorozence vyléčeného z vrozené infekce virem HIV díky intenzivnímu podávání protivirových…
Britům se podařil "velký krok" v diagnostikování Alzheimera
Britským vědcům se zřejmě podařil "velký krok kupředu" ve vývoji krevního testu, který může pomoci dříve než dosud odhalit propuknutí Alzheimerovy…
Čeští vědci vymysleli postup, jak zjistit účinnost léčby deprese
Dva čeští vědci vypracovali postup, který umožní správně a mnohem rychleji odhadnout, u kterých pacientů s depresí léčba zabrala. Zatím to lze poznat…
Gynekologové vyvracejí mýty o hormonech z internetových diskusí
V internetových diskusích zaznívá o hormonech řada mýtů, které musejí gynekologové vyvracet, řekla gynekoložka Dagmar Makalová. Mýty se podle ní…
Jak rozumět světu biologické medicíny
S rostoucími poznatky o patogenezi jednotlivých chorob roste od začátku 80. let 20. století i význam léků, jež nejsou chemicky syntetizovány, nýbrž…
Prevence revmatických onemocnění? Někdy by stačilo nekouřit!
Revmatické choroby z nejširšího pohledu jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč pacient vyhledá lékaře. Co řeší současná revmatologie? O tom…
Studie, která posouvá možnosti chemoterapie u karcinomu prsu
Na 50. výročním zasedání ASCO se většina prezentací týkala látek pro cílenou terapii, případně imunoterapii. Prospěch konkrétním nemocným však…
„Krásný nový svět“ imunoterapie
Účastníci letošního kongresu ASCO byli zaplaveni úplným tsunami nových informací. Objevují se další látky i další mechanismy imunoterapeutického…
Nové anti‑TNF v léčbě pacientů se středně těžkou až těžkou ulcerózní kolitidou
Pro dospělé pacienty se středně těžkou až těžkou aktivní ulcerózní kolitidou, u kterých odpověď na konvenční léčbu nebyla dostatečná přichází nové…
ADA 2014: drobný pokrok s výhledem velkých změn
Kongres Americké diabetologické asociace (ADA), jeden ze dvou nejvýznamnějších světových diabetologických kongresů, se letos uskutečnil od 13. do 17.…
Pacienti se ve studii uzdravují z dosud nevyléčitelné leukémie
Z dosud nevyléčitelné chronické myeloidní leukémie se zřejmě pacienti mohou zcela uzdravit. Naznačují to první výsledky celoevropské studie, jíž se…
Přání ke Dni roztroušené sklerózy 2014: Chceme léčit podle platných doporučení!
V péči o pacienty s roztroušenou sklerózou jsme podle prof. MUDr. Evy Havrdové, CSc., přednostky Centra pro demyelinizační onemocnění CNS 1. LF UK a…