
Medicína
Co znamená pro revmatologii příchod prvního biosimilárního přípravku?
Významnou novinkou v léčbě revmatických onemocnění, kterou mají lékaři k dispozici od začátku letošního roku, je vůbec první biosimilar, neboli…
Hradec Králové přilákal rekordní počet revmatologů
Výroční sjezd českých a slovenských revmatologů letos hostilo kongresové centrum ALDIS v Hradci Králové. O kongres, který proběhl od 17. do 20. září,…
Kongres, který brzdí u onkologů vyhoření
Evropská onkologická společnosti (ESMO) věnuje mimořádnou péči mladým onkologům. I letos pro ně byl na madridském kongresu připraven speciální…
Rok 2014 rokem mozku
Spojitost CMP s fibrilací síní se dle odborníků stále podceňuje. A to přesto, že FS zvyšuje riziko iktu až pětkrát. Právě na FS, jako na druhou…
Až dvě třetiny mladých diabetiků nedosahují kompenzace
Studie TEENS je dosud největší průřezová observační studie, která hodnotila faktory související s glykemickou kontrolou u mladých pacientů s diabetem…
Poznatky brněnských vědců přispějí k šetrnější léčbě nádorů dětí
Brněnští vědci pomohli odhalit způsob, jak vznikají některé nádory mozku u dětí - meduloblastomy. Objev mechanismu a genu, který spouští nádorové…
Den plný trombocytů
Společnost pro bioimplantologii ČLS JEP, Transfuzní oddělení Krajské nemocnice Liberec a Oddělení plastické a estetické chirurgie, FN Olomouc pořádá…
Německé nemocnice budou v Praze hledat lékaře
Na 200 manažerů německých TOP nemocnic bude v Praze hledat české lékaře a kvalifikovaný ošetřovatelský personál napříč všemi odbornými specializacemi…
Světová zdravotnická organizace proti tuberkulóze
Obhajoba zrušení vakcinace proti tbc poukazuje na špatnou kvalitu vakcíny, která však snižovala výskyt letálních forem. Na dotaz MT profesor Giovanni…
ERS 2014: „Dýchej čistý vzduch“ a kontroverzní e‑cigarety
Jistěže na kongresu Evropské respirační společnosti byla předmětem diskuse závažná a atraktivní témata. V programu zaujímala významné místo…
Roztroušená skleróza nevylučuje mateřství, dokonce ani IVF
Roztroušená skleróza (RS), chronické, zánětlivé, autoimunní a neurodegenerativní onemocnění CNS, postihuje nejčastěji mladé dospělé – jedince, kteří…
Další krok na cestě za ideálním antidiabetikem
Jeden z posledních kroků na cestě k ideálnímu léku v diabetologii představuje vůbec první fixní kombinace inzulinového analoga a analoga GLP‑1. Ta…
Na vakcínu proti meningokoku mohou děti získat příspěvek 2 tisíce Kč
Všeobecná zdravotní pojišťovna se jako první zdravotní pojišťovna v Česku rozhodla, že na očkování proti meningokoku B, které není hrazeno ze…
Hygienici požadují návrat svého rozpočtu před období škrtů
Hygienická služba potřebuje více peněz, aby mohla důsledně plnit úkoly ochrany veřejného zdraví. Podle místopředsedkyně Odborového svazu…
Ebola se podle amerických vědců nebude šířit vzduchem
Virus eboly se nejspíš geneticky nezmění tak, aby se mohl šířit vzduchem. Nejlepší obranou proti němu je ale zastavení epidemie, míní američtí vědci.
Unikátní záchrana života - transplantace na přechodnou dobu
V Institutu klinické a experimentální medicíny provedli poprvé v historii první auxiliární transplantaci jater v Česku. Díky ní pacient nebude muset…
Diskuse o potřebě randomizovaných studiích v radioterapii trvá
Částicová terapie zlepšuje výsledky terapie nádorů vedlejších dutin nosních. Jsou randomizované studie skutečně nezbytné? Prestižní časopis Lancet…
Poslední naděje za 150 000 korun
Na problém plateb od pacientů za léčbu kmenovými buňkami v případě týmu prof. Evy Sykové upozornil již v září 2014 Medical Tribune. Přinášíme článek…
Češi jsou v týmu vědců, co poodhalil příčinu nádorů pankreatu
Vědci jsou zase o krok blíže k tomu, aby odhalili příčinu maligních tumorů pankreatu. Objevili totiž další čtyři nové varianty genů, které se mohou…
Kmenové buňky zřejmě pomohou pacientům s ALS
Kmenové buňky kostní dřeně zřejmě mají příznivý účinek na průběh amyotrofické laterální sklerózy. K tomuto závěru, který byl nyní zveřejněn v…
První české zkušenosti s testem Oncotype DX. Významný krok k racionalizaci adjuvantní léčby karcinomu prsu
O zkušenosti s použitím inovativního testu Oncotype DX, který k takové individualizaci léčby přispívá, se s MT podělila MUDr. Markéta Palácová z…
Ohlédnutí za ADA 2014. Lixisenatid potvrdil svou účinnost na postprandiální glykémii
Lixisenatid, nový agonista receptoru pro GLP‑1, letos konečně vstoupil také do českých diabetologických ordinací. Na červnovém kongresu Americké…
Masarykův onkologický ústav zavádí novou léčbu Ca prsu
Výrazné zkrácení doby léčby zářením přinese brachyoradioterapie, kterou nově zavádí v boji proti karcinomu prsu Masarykův onkologický ústav v Brně. …
Lékařka: Kuřáci jsou ve vyšším riziku sebevraždy než nekuřáci
Až třikrát vyšší riziko sebevraždy mají podle lékařky pražského centra pro léčbu závislosti na tabáku Lenky Štěpánkové kuřáci, kteří vykouří denně…
Vyhrajte účast na PEDIM 2014!
Chcete navštívit Pražské Evropské Dny Interní Medicíny (18. - 20. září) s atraktivním programem bez registračního poplatku 190 eur? Zapojte se do…
Centrum buněčné terapie chystá unikátní léčbu diabetické nohy
Léčbou tzv. diabetické nohy za pomoci kmenových buněk z tukové tkáně se bude zabývat biofarmaceutická společnost 4MEDi - Centrum buněčné terapie a…
Program IMI 2 otevírá první výzvy
Innovative Medicines Initiative 2 (IMI 2) se chystá do roku 2024 rozdělit 3,3 miliardy eur. Nyní je otevřena první výzva, v níž je alokováno celkem…
Měli bychom chránit proti pneumokokovým infekcím i mladší rizikové nemocné?
Se zajímavým sdělením vystoupil prof. MUDr. Jiří Beran (foto), CSc., ředitel Centra očkování a cestovní medicíny při Poliklinice II v Hradci Králové.…
Pacientka "vyléčená z AIDS" má opět HIV v krvi
Zázrak se nekoná. Americká dívka, považovaná za prvního novorozence vyléčeného z vrozené infekce virem HIV díky intenzivnímu podávání protivirových…
Britům se podařil "velký krok" v diagnostikování Alzheimera
Britským vědcům se zřejmě podařil "velký krok kupředu" ve vývoji krevního testu, který může pomoci dříve než dosud odhalit propuknutí Alzheimerovy…
Čeští vědci vymysleli postup, jak zjistit účinnost léčby deprese
Dva čeští vědci vypracovali postup, který umožní správně a mnohem rychleji odhadnout, u kterých pacientů s depresí léčba zabrala. Zatím to lze poznat…
Gynekologové vyvracejí mýty o hormonech z internetových diskusí
V internetových diskusích zaznívá o hormonech řada mýtů, které musejí gynekologové vyvracet, řekla gynekoložka Dagmar Makalová. Mýty se podle ní…
Jak rozumět světu biologické medicíny
S rostoucími poznatky o patogenezi jednotlivých chorob roste od začátku 80. let 20. století i význam léků, jež nejsou chemicky syntetizovány, nýbrž…
Prevence revmatických onemocnění? Někdy by stačilo nekouřit!
Revmatické choroby z nejširšího pohledu jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč pacient vyhledá lékaře. Co řeší současná revmatologie? O tom…
Studie, která posouvá možnosti chemoterapie u karcinomu prsu
Na 50. výročním zasedání ASCO se většina prezentací týkala látek pro cílenou terapii, případně imunoterapii. Prospěch konkrétním nemocným však…
„Krásný nový svět“ imunoterapie
Účastníci letošního kongresu ASCO byli zaplaveni úplným tsunami nových informací. Objevují se další látky i další mechanismy imunoterapeutického…
Nové anti‑TNF v léčbě pacientů se středně těžkou až těžkou ulcerózní kolitidou
Pro dospělé pacienty se středně těžkou až těžkou aktivní ulcerózní kolitidou, u kterých odpověď na konvenční léčbu nebyla dostatečná přichází nové…
ADA 2014: drobný pokrok s výhledem velkých změn
Kongres Americké diabetologické asociace (ADA), jeden ze dvou nejvýznamnějších světových diabetologických kongresů, se letos uskutečnil od 13. do 17.…
Pacienti se ve studii uzdravují z dosud nevyléčitelné leukémie
Z dosud nevyléčitelné chronické myeloidní leukémie se zřejmě pacienti mohou zcela uzdravit. Naznačují to první výsledky celoevropské studie, jíž se…
Přání ke Dni roztroušené sklerózy 2014: Chceme léčit podle platných doporučení!
V péči o pacienty s roztroušenou sklerózou jsme podle prof. MUDr. Evy Havrdové, CSc., přednostky Centra pro demyelinizační onemocnění CNS 1. LF UK a…
Kongres cílí na práva porodních asistentek i matek na volbu péče
Na práva porodních asistentek a práva matek na volbu porodní péče či na překonávání rozdílů a sbližování kultur a postupů v porodní asistenci se…
Non‑adherence pacienta k léčbě diabetu
Adherence pacientů k léčbě je významná nejen pro lepší výsledky terapie. Pokud je jí dosaženo, klesá i spotřeba léků, a tím i finanční náklady. Také…
Střípky z EWMA v Madridu
Madrid se stal ve dnech 14. až 16. května 2014 místem konání 24. konference Evropské asociace pro léčbu ran (EWMA) s podtitulem Inovace, know‑how a…
Diagnózu RS si v ČR každý rok vyslechne tisíc pacientů
Roztroušená skleróza (RS), jedno z nejčastějších chronických zánětlivých onemocnění nervové soustavy mladých lidí, k sobě stále více poutá pozornost…
Efektivní léčba diabetu? Podle nové studie jen dvě jídla denně
Šest menších porcí denně, jak se doteď diabetikům doporučovalo, nebo jen dvě? Tuto otázku si položili lékaři z IKEM v Praze. Přišli s převratným…
Cyklus kazuistik – nejčastější příznaky roztroušené sklerózy - Díl III: Závrať jako první příznak
Cílem malého seriálu odborného týdeníku Medical Tribune o symptomech roztroušené sklerózy (RS) je upozornit na časté, ale mnohdy diskrétní příznaky,…
Harvardská studie: Děti léčené antibiotiky před prvními narozeninami mají zvýšené riziko astmatu
On‑line vydání časopisu Annals of Allergy, Asthma and Immunology uveřejnilo závěry pozorování Kennetha Mandla a kolegů z Harvardské lékařské fakulty,…
Inzulin, který dále posouvá hranice v diabetologii
V předvečer jubilejních padesátých Diabetologických dnů v Luhačovicích proběhlo sympozium podpořené společností Novo Nordisk. Jednotícím tématem…
O genech vědy, velkých náhodách a americké diabetologii
V Americe je diabetologie ambulantní obor. I ketoacidotický stav se musí zvládnout ambulantně do 24 hodin. Hospitalizace pro diabetes prakticky…
Konference o biomplantologii v Brně se vydařila
VI. Mezinárodní konference BIOimplantologie 2014 se konala ve dnech 29. – 30. dubna v Brně. Jejími pořadateli byla Fakulta chemická, ústav chemie…
V IKEM poprvé v ČR transplantovali játra dětem od jednoho dárce
Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) poprvé v ČR dvěma dětem najednou transplantovali játra od zemřelého dárce, která…
Lékaři v Brně debatovali o využití kmenových buněk k hojení orgánů
Využití kmenových buněk k léčbě srdečních onemocnění nebo mozkové mrtvice bylo tématem dvoudenní konference, která tento týden proběhla v Brně.…
Pacientům bych jednou chtěl nabídnout šanci na vyléčení
Medical Tribune hovořila s prof. MUDr. Karlem Pavelkou, DrSc.,(foto) nejen o vývoji, kterým za posledních třicet let revmatologie prošla, ale také o…
Na mezinárodní kongres do Prahy dorazil i objevitel moderní léčby leukémie
Praha se v průběhu víkendu stala dějištěm mezinárodního kongresu o dětské leukémii. Zavítal na něj také objevitel moderní léčby leukémie profesor…
Lékaři v Brně provedli unikátní operaci kolenního kloubu
Lékaři v Brně provedli operaci, při níž jako první v Česku aplikovali kolagenový implantát do kolenní chrupavky. Operace trvá 45 minut a stojí asi 40…
Čeští vědci mají patent, který vylepší vakcínu proti pertusi
Vědci z Mikrobiologického ústavu AV nalezli metodu, jak deaktivovat toxin bakterie Bordetella pertussis. O tento nově vzniklý toxoid projevily zájem…
Mýty o české obezitě a funkcích svalů
V rámci konference ČSTL vystoupil prof. MUDr. Štěpán Svačina (foto), DrSc., MBA, přednosta III. interní kliniky 1. LF U K a VFN v Praze, s přednáškou…
Největší pokroky vědy 2013
Časopis Science vyhlašuje každoročně desítku nejvýznamnějších vědeckých objevů za předchozí rok; za rok 2013 se v tomto Top Ten ocitlo hned osm…
Poradní výbor FDA podpořil schválení inhalační léčby diabetu 1. a 2. typu
Poradní sbor americké lékové agentury FDA se shodl v hlasování, že krátkodobě působící inzulin Afrezza může být schválen pro léčbu dospělých…
Registr pacientů s RS vydává další data
Nadační fond IMPULS představil 27. března letošního roku další výsledky unikátního projektu ReMuS (celostátního registru pacientů s roztroušenou…
Ohlédnutí za psychofarmakologickou konferencí
Již v úvodu předsedající česko‑slovenské psychofarmakologické konference prof. Cyril Höschl vyzvedl dvě zajímavá témata – ADHD u dospělých a novinku…
Cyklus kazuistik – nejčastější příznaky roztroušené sklerózy: Díl I: Retrobulbární neuritida
Cílem malého seriálu odborného týdeníku Medical Tribune o symptomech roztroušené sklerózy (RS) je upozornit na časté, ale mnohdy diskrétní příznaky,…
Imunoterapie mění melanom v chronickou chorobu
Konference Dermatologický update už svým názvem napovídá, že záměrem jejích organizátorů bylo během kompaktního programu shrnout, co je v…
Kongres pro lékaře první volby
V Praze se konal Kongresu primární péče. Praktičtí lékaři pro dospělé i pro děti a dorost měli možnost v tradičním čase na tradičním místě…
Roztroušená skleróza: EMA schválila perorální léčivý přípravek Tecfidera
Evropská komise a Evropská léková agentura (EMA) schválily na základě doporučení Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP) perorální lék Tecfidera …
Kdo je vhodný pacient pro léčbu protonovým zářením?
Po prvním roce lze pracoviště považovat za životaschopné a zároveň je čas na úvahu o některých významných otázkách: Co protonová radioterapie…
Dermatologové budou jednat o nových možnostech terapie
O využití kofeinu k léčbě padání vlasů, o prevenci a léčbě kožních nádorů či o vakcíně proti pásovému oparu budou dnes diskutovat více než tři stovky…
Analýza: Protonová terapie je vhodná jen pro desítky pacientů
Podle analýzy Masarykovy univerzity v Brně je protonová léčba klinicky účinná u vzácných diagnóz, které se vyskytnou zhruba u tří desítek pacientů v…
Imunoonkologie: „Posledních pět let je neuvěřitelných“
Zahraničním hostem kongresu PragueONCO byl i profesor Alexander Eggermont, ředitel Institute Gustave Roussy ve Villejuifu u Paříže. V rozhovoru pro…
Subkutánní forma abataceptu v klinické praxi
V jáchymovském sanatoriu Akademik Běhounek a hotelu Radium Palace proběhlo počátkem prosince 2013 tradiční předvánoční setkání revmatologů a dalších…
Co přineslo setkání nemocničních lékárníků
Zimní konference nemocničních lékárníků se letos konala v Jihlavě již popáté. Během této doby si získala svoji tradici a především stálé účastníky.…
STAP‑buňky – nový příslib pro regenerativní medicínu
Dvě studie publikované v časopise Nature japonskými a americkými vědci jsou vnímány jako průlom na poli biomedicínského výzkumu i jako obrovský…
Reflexe posledních deseti let v problematice RS
Léčba roztroušené sklerózy je asi nejrychleji se rozvíjející oblastí neurologie. Bohužel roste nejen spektrum léčebných modalit, ale také počet…
Kam směřuje vakcinologie v posledních deseti letech?
V posledních letech nastupovaly zcela nové očkovací látky a zásadní změny doznal očkovací kalendář pro děti. Sílil i důraz na očkování v dospělém…
Deset let v diabetologii: vše je jinak
V posledních letech se zásadně proměnila klinická praxe především v terapii diabetu 2. typu. Nastupují nové lékové skupiny, některé se zcela novým…
Biotechnologická léčba pro třetí tisíciletí
Nelze na omezeném prostoru připomenout vše, co se za deset let biologické léčby v tomto léčebném odvětví událo. Dynamika vývoje přinesla nové léky i…
Studie IN-TIME: Homemonitoring snižuje mortalitu
Homemonitoring u pacientů s implantovaným defibrilátorem brzdí zhoršování srdečního selhání a dokonce významně snižuje jak celkovou, tak…
Šance dětí s akutní leukémií stoupla díky studii vedené Čechy
Šance dětí s akutní leukémií stoupla díky mezinárodní studii, kterou vedli čeští lékaři. Výsledky zveřejnil v těchto dnech prestižní americký časopis…
Vliv podání paracetamolu na vývoj plodu
Nová studie norských a kanadských epidemiologů dokazuje souvislost mezi užíváním paracetamolu během těhotenství a poruchami vývoje nervového systému…
Současné pohledy na roztroušenou sklerózu
Čeští a slovenští neurologové se sešli na 27. českém a slovenském neurologickém sjezdu. V rámci kongresu byly předneseny i prezentace, které…