
Medicína
Lékaři neurochirurgie KNTB učili polské kolegy novou operační techniku
Novou operační techniku MIDLF, tzv. středočarovou mezitělovou fůzi, učili neurochirurgové zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s., kolegy z Polska.…
Proč trpí muži neplodností?
Studie amerického Národního ústavu zdraví, na které se podílela Stanfordova univerzita, ukazuje příčiny mužské neplodnosti. Důvodů je mnoho a ne vždy…
Posmrtný život existuje, tvrdí neurochirurg z Harvardu
Bezmála dvacet let pracoval Dr. Eben Alexander na harvardské lékařské fakultě. Celou tu dobu byl jako neurochirurg skálopevně přesvědčen, že pro…
Podhlášenost nežádoucích účinků po aplikaci vakcín
Odpůrci povinného očkování dětí poukazují na velkou podhlášenost nežádoucích účinků po vakcínách. Státní ústav pro kontrolu léčiv potvrzuje, že…
Vědci chtějí zjistit, jak zastavit včas projevy náměsíčnosti
Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) chtějí zjistit, jak zastavit projevy náměsíčnosti, aby si postižený neublížil. Spolu s inženýry z…
Triamcinolon hexacetonid – intraartikulární aplikace u pacientů s revmatickým onemocněním
Problematice intraartikulární aplikace a zhodnocení vlastností triamcinolon hexacetonidu se ve své přednášce na Třeboňských revmatologických dnech…
Rodič odmítající očkování dítěte - jak s ním komunikovat?
Do ordinace pediatra přichází rodič, který má pochybnosti o očkování nebo své dítě odmítá nechat očkovat. Situace, která je pro mnohé pediatry…
Dostupnost léků brzdí zbytečné byrokratické překážky
Lidé se vzácnými onemocněními jsou často přehlíženi a špatně či pozdě diagnostikováni. Česko v tomto ohledu vychází z mezinárodního srovnání…
Vědci díky světlu našli cestu, jak lépe zkoumat vývoj viru HIV
Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Akademie věd ČR se společně s odborníky z univerzity v německém Heidelbergu podíleli na…
Lékaři se přou o to, kdy očkovat nedonošené děti. Spor si rozetnou sami
Lékaři řeší, kdy očkovat děti s porodní váhou do 1 700 gramů. Zatímco alergologové tvrdí, že očkování by mělo přijít ve stejnou dobu jako u dětí…
Konference přinese lékařům i pacientům poznatky o léčbě konopím
Seznámit lékaře, lékárníky i pacienty s vědeckými poznatky o léčebném konopí a přispět k využívání konopí jako standardní lékařské metody je cílem…
Do dvou let transplantace hlavy?
Italský chirurg Sergio Canavero oznámil, že do dvou let transplantuje lidskou hlavu na tělo dárce. To by otevřelo téměř fantastické hypotézy, píše…
Ohlédnutí za konferencí v Jeseníku
Na letošní 57. konferenci pořádané Českou neuropsychofarmakologickou společností zazněla řada novinek. Například o ketaminu, jenž je znám jako…
V Ostravě o sepsi a intenzivní medicíně
Ve dnech 27. až 30. ledna Ostrava hostila tradiční odbornou akci věnovanou problematice intenzivní medicíny Colours of Sepsis.
Porod má velký vliv na střevní mikrofloru, ztráta se dá dohnat
Způsob porodu má velký vliv na složení střevní mikroflory kojenců, což souvisí s vývojem jejich imunitního systému. Vědci z České zemědělské…
Studie ukázala vztah porodu po 35. roce a problémů s únikem moči
Problémy v sexu či s únikem moči trápí po porodu výrazně častěji ženy, které mají první dítě až po pětatřicítce, jsou silnější nebo rodily s pomocí…
Tocilizumab, IL‑6 a jeho role v kloubních a mimokloubních projevech revmatoidní artritidy
Přístup k léčbě revmatických onemocnění, především revmatoidní artritidy (RA), se v posledních letech, po nástupu biologické léčby, zásadně změnil.…
Preskripční omezení v revmatologii neodpovídají guidelines
Lázeňský komplex Aurora v Třeboni je obecně známý tím, že se specializuje na léčení poruch pohybového aparátu, revmatických chorob a poúrazových i…
Třeboň hostila další ročník revmatologických dnů
Je již tradicí, že leden je v Lázních Aurora měsícem pořádání kongresů, seminářů, školení a různých firemních setkání. K nejvýznamnějším akcím patří…
Nemocnice Na Homolce nově využívá unikátní navigační systém pro katetrizační ablaci
Další pokrok v léčbě srdečních arytmií. Kardiologickém oddělení Nemocnice Na Homolce zahajuje provoz dálkově navigovaná katetrizační jednotka CGCI …
Posttraumatická stresová porucha je zřejmě stará jak lidstvo samo
Posttraumatická stresová porucha (PTSP), která vzniká jako reakce na vypjatou či život ohrožující událost, může být na základě písemných pramenů…
Vědci ve Švédsku možná našli cestu, jak uchovat sílu antibiotik
Vědci z jihošvédské Lundské univerzity možná nalezli způsob, jak by lidstvo mohlo čelit rostoucí rezistenci bakterií na antibiotika. Před problémem…
Obavy žen z hormonální antikoncepce jsou podle lékařů zbytečné
Hormonální antikoncepci se podle gynekologů některé ženy brání kvůli obavám z vedlejších účinků. Většinou si myslí, že až ji vysadí, budou mít potíže…
Preventivní léky sníží cholesterol zvýšený vrozenou poruchou
Hypercholesterolémie si ročně vyžádá život 50.000 Češek a Čechů. V řadě případů je její příčinou vrozená genetická porucha. Účinným řešením pro tyto…