
Medicína
Pražský workshop představí novinky v léčbě arytmií srdce
Novinky v léčbě poruch srdečního rytmu metodou katetrizační ablace, kdy se v srdci odstraní tkáň vyvolávající nepravidelnost, představí 18. pražský…
Na etické otázky medicíny zítřka je třeba hledat odpovědi už dnes
Změna paradigmatu medicíny. Na to, jak se již ve druhé dekádě 21. století mění (a dále bude měnit) zadání nemocnic, upozornil na konferenci „Etika a…
Přehnaný důraz na zdravou výživu může vést k fobiím z jídla
Přehnaná propagace zdravé výživy může u některých lidí vést až k fobii z obezity i jídla samotného. Může to přinášet problémy i rodičům malých dětí,…
Národní diabetologický program – kde se nacházíme?
Chápeme‑li Národní diabetologický program jako cestovní mapu, pak první signály ukazují, že byla naplánována dobře a přináší první úspěšné výsledky.…
Význam RAS testování u metastatických nádorů kolorekta
International Colorectal Cancer Association přichází s osvětovou kampaní, která má za cíl upozornit na nutnost provádění rutinního testování genů RAS…
Třináctá komnata roztroušené sklerózy - Část II: Bolest
Mnohé pravidelné příznaky roztroušené sklerózy se s touto chorobou donedávna nespojovaly, ale ony k ní patří. Právě jim bylo věnováno lednové…
Ohlédnutí za 40. angiologickými dny
O hodnocení letošního sjezdu České angiologické společnosti ČLS JEP, jenž se konal pod názvem Pod názvem Angiologické dny, redakce MT požádala MUDr.…
Léčba neuropatické bolesti v revmatologické praxi
Neuropatická bolest vzniká jako důsledek poškození či onemocnění somatosenzitivního nervového systému. V revmatologii se častěji vyskytuje bolest…
Lékaři neurochirurgie KNTB učili polské kolegy novou operační techniku
Novou operační techniku MIDLF, tzv. středočarovou mezitělovou fůzi, učili neurochirurgové zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s., kolegy z Polska.…
Proč trpí muži neplodností?
Studie amerického Národního ústavu zdraví, na které se podílela Stanfordova univerzita, ukazuje příčiny mužské neplodnosti. Důvodů je mnoho a ne vždy…
Posmrtný život existuje, tvrdí neurochirurg z Harvardu
Bezmála dvacet let pracoval Dr. Eben Alexander na harvardské lékařské fakultě. Celou tu dobu byl jako neurochirurg skálopevně přesvědčen, že pro…
Podhlášenost nežádoucích účinků po aplikaci vakcín
Odpůrci povinného očkování dětí poukazují na velkou podhlášenost nežádoucích účinků po vakcínách. Státní ústav pro kontrolu léčiv potvrzuje, že…
Vědci chtějí zjistit, jak zastavit včas projevy náměsíčnosti
Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) chtějí zjistit, jak zastavit projevy náměsíčnosti, aby si postižený neublížil. Spolu s inženýry z…
Triamcinolon hexacetonid – intraartikulární aplikace u pacientů s revmatickým onemocněním
Problematice intraartikulární aplikace a zhodnocení vlastností triamcinolon hexacetonidu se ve své přednášce na Třeboňských revmatologických dnech…
Rodič odmítající očkování dítěte - jak s ním komunikovat?
Do ordinace pediatra přichází rodič, který má pochybnosti o očkování nebo své dítě odmítá nechat očkovat. Situace, která je pro mnohé pediatry…
Dostupnost léků brzdí zbytečné byrokratické překážky
Lidé se vzácnými onemocněními jsou často přehlíženi a špatně či pozdě diagnostikováni. Česko v tomto ohledu vychází z mezinárodního srovnání…
Vědci díky světlu našli cestu, jak lépe zkoumat vývoj viru HIV
Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Akademie věd ČR se společně s odborníky z univerzity v německém Heidelbergu podíleli na…
Lékaři se přou o to, kdy očkovat nedonošené děti. Spor si rozetnou sami
Lékaři řeší, kdy očkovat děti s porodní váhou do 1 700 gramů. Zatímco alergologové tvrdí, že očkování by mělo přijít ve stejnou dobu jako u dětí…
Konference přinese lékařům i pacientům poznatky o léčbě konopím
Seznámit lékaře, lékárníky i pacienty s vědeckými poznatky o léčebném konopí a přispět k využívání konopí jako standardní lékařské metody je cílem…
Do dvou let transplantace hlavy?
Italský chirurg Sergio Canavero oznámil, že do dvou let transplantuje lidskou hlavu na tělo dárce. To by otevřelo téměř fantastické hypotézy, píše…
Ohlédnutí za konferencí v Jeseníku
Na letošní 57. konferenci pořádané Českou neuropsychofarmakologickou společností zazněla řada novinek. Například o ketaminu, jenž je znám jako…
V Ostravě o sepsi a intenzivní medicíně
Ve dnech 27. až 30. ledna Ostrava hostila tradiční odbornou akci věnovanou problematice intenzivní medicíny Colours of Sepsis.
Porod má velký vliv na střevní mikrofloru, ztráta se dá dohnat
Způsob porodu má velký vliv na složení střevní mikroflory kojenců, což souvisí s vývojem jejich imunitního systému. Vědci z České zemědělské…
Studie ukázala vztah porodu po 35. roce a problémů s únikem moči
Problémy v sexu či s únikem moči trápí po porodu výrazně častěji ženy, které mají první dítě až po pětatřicítce, jsou silnější nebo rodily s pomocí…
Tocilizumab, IL‑6 a jeho role v kloubních a mimokloubních projevech revmatoidní artritidy
Přístup k léčbě revmatických onemocnění, především revmatoidní artritidy (RA), se v posledních letech, po nástupu biologické léčby, zásadně změnil.…
Preskripční omezení v revmatologii neodpovídají guidelines
Lázeňský komplex Aurora v Třeboni je obecně známý tím, že se specializuje na léčení poruch pohybového aparátu, revmatických chorob a poúrazových i…
Třeboň hostila další ročník revmatologických dnů
Je již tradicí, že leden je v Lázních Aurora měsícem pořádání kongresů, seminářů, školení a různých firemních setkání. K nejvýznamnějším akcím patří…
Nemocnice Na Homolce nově využívá unikátní navigační systém pro katetrizační ablaci
Další pokrok v léčbě srdečních arytmií. Kardiologickém oddělení Nemocnice Na Homolce zahajuje provoz dálkově navigovaná katetrizační jednotka CGCI …
Posttraumatická stresová porucha je zřejmě stará jak lidstvo samo
Posttraumatická stresová porucha (PTSP), která vzniká jako reakce na vypjatou či život ohrožující událost, může být na základě písemných pramenů…
Vědci ve Švédsku možná našli cestu, jak uchovat sílu antibiotik
Vědci z jihošvédské Lundské univerzity možná nalezli způsob, jak by lidstvo mohlo čelit rostoucí rezistenci bakterií na antibiotika. Před problémem…
Obavy žen z hormonální antikoncepce jsou podle lékařů zbytečné
Hormonální antikoncepci se podle gynekologů některé ženy brání kvůli obavám z vedlejších účinků. Většinou si myslí, že až ji vysadí, budou mít potíže…
Preventivní léky sníží cholesterol zvýšený vrozenou poruchou
Hypercholesterolémie si ročně vyžádá život 50.000 Češek a Čechů. V řadě případů je její příčinou vrozená genetická porucha. Účinným řešením pro tyto…
L'Express: Nestlé vyvíjí nápoj simulující efekt sportu
Vědci z institutu švýcarské nadnárodní společnosti Nestlé zkoumají enzym AMPK (aktivovaná proteinová kináza), který by mohl mít vliv na metabolismus…
Modré světlo u stolu sníží chuť k jídlu
Jak jednoduše a bez léků snížit chuť k jídlu a dodržet dietu i při hojné tabuli při oslavách konce roku, o tom informoval italský deník Corriere…
V těžkých dobách se rodí méně chlapců, vědci objasnili proč
Odborníci teprve nyní přišli s možným vysvětlením již dlouho známého a poněkud tajemného jevu, kdy se ve zvlášť obtížných časech, jako jsou války či…
Odborná společnost nepovažuje pilulku za lepší variantu potratu
Potratovou pilulku, která je v Česku dostupná od června, nepovažuje Česká gynekologická a porodnická společnost za výhodnější variantu operačního…
Tocilizumab: pro monoterapii i pro swap
Jedním z onemocnění, která stojí v popředí zájmu klinického výzkumu, je revmatoidní artritida (RA), progresivní autoimunitní choroba s…
Čeští lékaři transplantovali srdce a plíce, pacient se zotavuje
Čeští lékaři provedli v tuzemsku teprve druhou transplantaci současně srdce a plic. Vůbec poprvé v Česku se na ní podílely dva špičkové týmy -…
Intenzita kocoviny částečně závisí na genech
Intenzita kocoviny pravděpodobně závisí částečně na zděděných predispozicích. Ukázaly to podle britského deníku The Guardian první studie zkoumající…
Konference detailně představí nový zákon o zdravotnických prostředcích
Největší monotematická akce letošního roku věnovaná problematice zdravotnických prostředků se uskuteční 9. a 16. prosince v Praze. Se svými příspěvky…
AHA 2014 v Chicagu - Klinické studie, ICHS u žen a životní styl
Největší setkání kardiologů, kongres American Heart Association (AHA), se letos konalo v Chicagu. Pravděpodobně nejvíce pozornosti bylo věnováno…
Telemedicína usnadní práci praktického lékaře
Není to science‑fiction ani vize daleké budoucnosti, ale realita. V ČR je dostupný systém, který umožňuje na dálku monitoraci rizikových faktorů u…
Vybrané právní aspekty revmatologické klinické praxe
Kromě medicínského přehledu stoupá i tlak na orientaci v dalších oblastech. Jednou z těch, jejíž základy by měl ovládat každý lékař, je medicínské…
Obezita zaviní dle nové studie půl milionu případů karcinomu ročně
Téměř půl milionu z nových případů karcinomu ve světě má každým rokem na svědomí nadváha jako hlavní rizikový faktor. K nejpostiženějším patří Češky…
ESID 2014: V Praze se sešel rekordní počet účastníků - Těžiště medicíny se posouvá směrem k imunologii
Prestižní setkání nejvýznamnějších světových osobností imunologie a imunodeficiencí se koná jednou za dva roky. Účastníci setkání z celého světa…
Kouření způsobuje až 80 pct. případů chronické plicní nemoci
Kouření způsobuje 80 procent případů CHOPN, zbytek souvisí se znečištěným prostředím, genetikou a opakovanými záněty dýchacích cest, řekl primář…
1. LF UK bude mít unikátní zobrazovací přístroj
1. LF UK bude mít zobrazovací přístroj, který umožní sledovat v reálném čase život uvnitř organismu pomocí magnetických částic. Metoda má výhodu v…
Studie IMPROVE-IT se vyrovnává s proléčeností pacientů
Málokdy jsou výsledky klinického hodnocení očekávány s takovým napětím, jako je tomu u klinické studie IMPROVE-IT. Jde o jednu z největších studií,…
Co znamená pro revmatologii příchod prvního biosimilárního přípravku?
Významnou novinkou v léčbě revmatických onemocnění, kterou mají lékaři k dispozici od začátku letošního roku, je vůbec první biosimilar, neboli…
Hradec Králové přilákal rekordní počet revmatologů
Výroční sjezd českých a slovenských revmatologů letos hostilo kongresové centrum ALDIS v Hradci Králové. O kongres, který proběhl od 17. do 20. září,…
Kongres, který brzdí u onkologů vyhoření
Evropská onkologická společnosti (ESMO) věnuje mimořádnou péči mladým onkologům. I letos pro ně byl na madridském kongresu připraven speciální…
Rok 2014 rokem mozku
Spojitost CMP s fibrilací síní se dle odborníků stále podceňuje. A to přesto, že FS zvyšuje riziko iktu až pětkrát. Právě na FS, jako na druhou…
Až dvě třetiny mladých diabetiků nedosahují kompenzace
Studie TEENS je dosud největší průřezová observační studie, která hodnotila faktory související s glykemickou kontrolou u mladých pacientů s diabetem…
Poznatky brněnských vědců přispějí k šetrnější léčbě nádorů dětí
Brněnští vědci pomohli odhalit způsob, jak vznikají některé nádory mozku u dětí - meduloblastomy. Objev mechanismu a genu, který spouští nádorové…
Den plný trombocytů
Společnost pro bioimplantologii ČLS JEP, Transfuzní oddělení Krajské nemocnice Liberec a Oddělení plastické a estetické chirurgie, FN Olomouc pořádá…
Německé nemocnice budou v Praze hledat lékaře
Na 200 manažerů německých TOP nemocnic bude v Praze hledat české lékaře a kvalifikovaný ošetřovatelský personál napříč všemi odbornými specializacemi…