
Medicína
Začíná Festival zdravého životního stylu Evolution
Na Výstavišti v Praze dnes začíná Festival zdravého životního stylu Evolution. V jeho rámci se uskuteční pětice veletrhů zaměřených na přírodní…
Pomáhají autistům antibiotika?
Vědecký časopis Microbial Ecology in Health and Disease přináší příběh otce, který se rozhodl zjistit, proč se stav jeho autistického syna zlepší,…
Imunoanalytická vyšetření pomáhají určit léčbu karcinomu na míru
Stanovit léčbu karcinomu přímo na míru stavu a potřebám pacienta pomáhají v některých případech imunoanalytická vyšetření. Ne vždy však lékaři…
Některé proteiny ve vysoké koncentraci prý omezují růst karcinomu
V haifské laboratoři vedené nositelem Nobelovy ceny za chemii Aaronem Ciechanoverem objevili slibnou metodu, která by pomocí proteinů mohla zpomalit…
Etické problémy v onkologii a neurovědách
V posledních desetiletích se zvýšila morbidita u středněvěkých jedinců a u seniorů. Proto trvale stoupají nároky na následnou péči, což provázejí…
Mobilní aplikace jako osobní asistent pacientů podporuje adherenci k léčbě
Telemedicína ve službách léčby roztroušené sklerózy pomůže s aplikací léku a poskytne informace Jen ten lék, který se užívá, může účinkovat. Ať už…
Přílišný pohyb škodí stejně jako sezení
Příliš mnoho pohybu působí na člověka stejně neblaze jako sedavý život. Pro ty, kdo mají cvičení ve fitness centrech jako drogu, to je něco, nad čím…
Jak zvýšit prospěch pacientů z intervenční léčby iktů?
Předpoklad, že z včasného mechanického uvolnění arterie by měla profitovat podstatná část pacientů s CMP, se dlouho nedařilo prokázat. Nedávno však…
Pražský workshop představí novinky v léčbě arytmií srdce
Novinky v léčbě poruch srdečního rytmu metodou katetrizační ablace, kdy se v srdci odstraní tkáň vyvolávající nepravidelnost, představí 18. pražský…
Na etické otázky medicíny zítřka je třeba hledat odpovědi už dnes
Změna paradigmatu medicíny. Na to, jak se již ve druhé dekádě 21. století mění (a dále bude měnit) zadání nemocnic, upozornil na konferenci „Etika a…
Přehnaný důraz na zdravou výživu může vést k fobiím z jídla
Přehnaná propagace zdravé výživy může u některých lidí vést až k fobii z obezity i jídla samotného. Může to přinášet problémy i rodičům malých dětí,…
Národní diabetologický program – kde se nacházíme?
Chápeme‑li Národní diabetologický program jako cestovní mapu, pak první signály ukazují, že byla naplánována dobře a přináší první úspěšné výsledky.…
Význam RAS testování u metastatických nádorů kolorekta
International Colorectal Cancer Association přichází s osvětovou kampaní, která má za cíl upozornit na nutnost provádění rutinního testování genů RAS…
Třináctá komnata roztroušené sklerózy - Část II: Bolest
Mnohé pravidelné příznaky roztroušené sklerózy se s touto chorobou donedávna nespojovaly, ale ony k ní patří. Právě jim bylo věnováno lednové…
Ohlédnutí za 40. angiologickými dny
O hodnocení letošního sjezdu České angiologické společnosti ČLS JEP, jenž se konal pod názvem Pod názvem Angiologické dny, redakce MT požádala MUDr.…
Léčba neuropatické bolesti v revmatologické praxi
Neuropatická bolest vzniká jako důsledek poškození či onemocnění somatosenzitivního nervového systému. V revmatologii se častěji vyskytuje bolest…
Lékaři neurochirurgie KNTB učili polské kolegy novou operační techniku
Novou operační techniku MIDLF, tzv. středočarovou mezitělovou fůzi, učili neurochirurgové zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s., kolegy z Polska.…
Proč trpí muži neplodností?
Studie amerického Národního ústavu zdraví, na které se podílela Stanfordova univerzita, ukazuje příčiny mužské neplodnosti. Důvodů je mnoho a ne vždy…
Posmrtný život existuje, tvrdí neurochirurg z Harvardu
Bezmála dvacet let pracoval Dr. Eben Alexander na harvardské lékařské fakultě. Celou tu dobu byl jako neurochirurg skálopevně přesvědčen, že pro…
Podhlášenost nežádoucích účinků po aplikaci vakcín
Odpůrci povinného očkování dětí poukazují na velkou podhlášenost nežádoucích účinků po vakcínách. Státní ústav pro kontrolu léčiv potvrzuje, že…
Vědci chtějí zjistit, jak zastavit včas projevy náměsíčnosti
Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) chtějí zjistit, jak zastavit projevy náměsíčnosti, aby si postižený neublížil. Spolu s inženýry z…
Triamcinolon hexacetonid – intraartikulární aplikace u pacientů s revmatickým onemocněním
Problematice intraartikulární aplikace a zhodnocení vlastností triamcinolon hexacetonidu se ve své přednášce na Třeboňských revmatologických dnech…
Rodič odmítající očkování dítěte - jak s ním komunikovat?
Do ordinace pediatra přichází rodič, který má pochybnosti o očkování nebo své dítě odmítá nechat očkovat. Situace, která je pro mnohé pediatry…
Dostupnost léků brzdí zbytečné byrokratické překážky
Lidé se vzácnými onemocněními jsou často přehlíženi a špatně či pozdě diagnostikováni. Česko v tomto ohledu vychází z mezinárodního srovnání…