
Medicína
Karcinomu prostaty přibývá, stal se nejčastějším zhoubným onemocněním
Karcinomu prostaty u českých mužů raketově přibývá, za posledních deset let stoupla o 56 procent. Překonala tím výskyt karcinomu tlustého střeva,…
Kongres ČIS chce posílit sebevědomí interny i internistů
Ve dnech 22. až 25. listopadu proběhne v Praze XXII. kongres České internistické společnosti. „Ten, kdo přijede, se zde během tří dnů může ve…
Nová metoda královéhradeckých lékařů pomáhá účinněji předcházet srdečním příhodám
Dva vědci z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové během svého výzkumu objevili nové biomarkery, které umožní určit, zda…
Úspěch lékaře z Ostravy zná celý svět. Vyzdvihl ho prestižní časopis
Gastroenterolog Přemysl Falt z Centra péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice v Ostravě dokázal raritním výkonem zachránit pacienta před rizikovou…
Špatný spánek ohrožuje srdce, tepny, ale i naši váhu
Kvalita a kvantita spánku hrají zásadní roli v boji proti kardiovaskulárním nemocem. Příznaky KV nemocí jsou častější u lidí, kteří spí málo nebo…
Letošní Nobelova cena je poctou důvtipu a zarputilosti
Nobelovu cenu za medicínu a fyziologii získali letos dva parazitologové a čínská vědkyně zabývající se malárií. Kam tyto objevy posunou tyto obory…
Homolka zavedla nejmodernější technologii na mapování srdce
Kardiologové v Nemocnici Na Homolce začali využívat nejmodernější technologii na mapování srdce, systém umožňuje okamžité a přesné mapování srdce v…
Nový lék je přelom v diabetologické léčbě
Pro nejrizikovější pacienty s diabetem mají lékaři nyní k dispozici lék, který sníží glykémii a ochrání cévy poničené diabetem. "Omezí tak infarkty a…
Vědci našli novou metodu k posílení účinku vakcinace
Mezinárodní vědecký tým s českou účastí našel novou cestu k posílení vakcín. Očkování by mělo být účinnější a dlouhodobější. Princip, který…
Budoucnost komunitní péče v ČR
Vyvrcholením projektu „Systém vzdělávání v komunitní péči a zajištění kvality poskytované zdravotní péče“, který je spolufinancován z prostředků ESF…
Inhibitory protonové pumpy rizikem demence u starších pacientů
O léky, které modifikují riziko demence u stárnoucí populace, je značný zájem v souvislosti s prevencí demence. Proto 20ti členný tým německých…
Vyhledávat nemocné s familiární hypercholesterolnémií má smysl
Vyšší plazmatická koncentrace LDL cholesterolu je spojena s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Pokud…
L'Express: Podle americké psycholožky jsou diety k ničemu
Americká psycholožka Traci Mannová po 20 letech výzkumu dospěla k závěru, že z dlouhodobého hlediska nemají diety jako jsou např. Atkinsonova či…
Vědci z Brna vymysleli systém, který odhaluje Parkinsonovu nemoc
Vědci z Laboratoře analýzy onemocnění mozku Vysokého učení technického v Brně vymysleli počítačový systém, který s více než devadesátiprocentní…
K diagnostice Alzheimerovy choroby pomohou lékařům nové testy
Lékaři a další odborníci budou moct pro diagnostiku časných stadií Alzheimerovy nemoci využít nové testy a dotazníky. Vyšetří s nimi kognitivní…
Studie: Déle kojené děti se lépe stravují i v pozdějším věku
Déle kojené děti se lépe stravují i v pozdějším věku. V šesti letech mají podle nové americké studie větší spotřebu vody, ovoce a zeleniny. Naopak…
La Repubblica: Proč roky neubíhají všem stejně
Vědci z americké Dukeovy univerzity měřili rozdíly mezi věkem chronologickým a biologickým u tisícovky dobrovolníků a jejich cílem bylo přispět k…
La Repubblica: Proč se ženy dožívají vyššího věku než muži
Rozdíl mezi úmrtností mužů a žen začal vznikat kolem roku 1880. Vědci zjistili, že výrazný rozdíl mezi úmrtností mužů a žen je vyvolán obzvláště…
Hormon sportu irisin pomáhá spalovat tuky
Experti z Harvardovy univerzity objevili látku irisin, přezdívanou hormon sportu i v humánní krvi. O existenci tohoto hormonu u myší psal časopis…
Studie: Pití vody po konzumaci alkoholu nezabrání kocovině
Vypití několika sklenic vody po konzumaci velkého množství alkoholu nezabrání následným bolestem hlavy. Před kocovinou vás neochrání ani dodatečná…
Corriere della Sera: Kdy je nejlépe začít s plozením dětí?
Chcete mít početnou rodinu? V kolika letech s tím začít? To vám řekne "kalkulačka plodnosti", která na základě statistických údajů vypočítá…
Kardiovaskulární toxicita jednotlivých NSA je různá
Intenzitu bolesti lze ovlivňovat farmakologicky. Přímo na úrovni nociceptorů působí nesteroidní antirevmatika (NSA). Vzhledem k velkému množství osob…
Nové léky a cíle v léčbě roztroušené sklerózy
Již tradiční setkání neurologů, kteří se věnují diagnostice a léčbě roztroušené sklerózy, se konalo uprostřed června letošního roku ve Frankfurtu nad…
Inhibitory PCSK9 znamenají skutečný posun
Protilátky proti proteinu PCSK9 jsou v současnosti asi nejsledovanější lékovou skupinou v kardiologii. O potenciálu této nové lékové skupiny Medical…
Každou minutu se na světě narodí dítě s familiární hypercholesterolémií
Nová data ukazují, že familiární hypercholesterolémie (FH) je rozšířenější nemocí, než si odborníci dosud mysleli. Je bezkonkurenčně̌…
K úspěchu onkologické léčby přispívá i odpovídající výživa
Na operaci a léčbu onkologického oemocnění by se měl pacient podle onkoložky Petry Holečkové z pražské Nemocnice Na Bulovce. připravit téměř jako na…
Evropská léková agentura podpořila lék proti malárii Mosquirix
Evropská léková agentura se rozhodla doporučit udělení licence vakcíně proti malárii Mosquirix, přestože její účinnost je jen omezená a po určité…
Analýza: Očkování dětí proti pneumokokům zabránilo úmrtím
Očkování nejmenších dětí proti pneumokokům zabránilo řadě zbytečných úmrtí dětí do jednoho roku věku, omezilo také počty pneumokokových onemocnění,…
Jak z terapie inzulinem získat maximum
Jedním ze zřetelných trendů současné diabetologie je časnější podávání inzulinu, který se nasazuje ještě před selháním ostatních antidiabetik. Tento…
Důkazů o účinnosti a bezpečnosti moderních antidiabetik i u rizikových pacientů stále přibývá
Ačkoli dibetes mellitus 2. typu stále výrazně zvyšuje riziko kardiovaskulárních nebo renálních komplikací, jejich incidence u diabetiků za posledních…
Biosimilars dorazila také do diabetologie
Diabetologie se doposud problémy spojené se vstupem biosimilars na trh netýkaly přímo. Nyní se blíží konec patentové ochrany jednoho z…
Zasedání ADA: co se za půlstoletí změnilo v léčbě diabetu
Letošní výroční zasedání Americké diabetologické asociace (ADA) se konalo v první půli června v Bostonu a přijelo na ně na osmnáct tisíc účastníků.…
Robotická chirurgie není slepice, která snáší zlatá vejce
O tom, jaké je postavení roboticky asistovaných výkonů v českém zdravotnictví, MT hovořila s prim. MUDr. Jaroslavem Tvarůžkem, vedoucím lékařem…
BBC: Kouření může hrát přímou roli v rozvoji schizofrenie
Kouření by mohlo hrát přímou roli v rozvoji schizofrenie. Na možný vztah poukázala studie autorů z výzkumného týmu King's College London. Výsledky,…
Hepatobiliární chirurgie bilancovala na svém sjezdu v Plzni
Cílem kongresu hepatobiliárních chirurgů bylo nalézt postupy, kterými by se prakticky zdvojnásobil počet operabilních pacientů s nádorem jater,…
Boston se na pár dní stal hlavním městem diabetu
Odborníci, kteří navštívili kongres Americké diabetologické společnosti, očekávali zejména publikace dvou důležitých klinických studií (ELIXA a TECOS…
Britský neurologický časopis upozornil na zajímavou kazuistiku
Nezvyklý případ byl popsán v britském odborném časopise Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry. Dočasnou ztrátu citlivosti a schopnosti…
Neurologové v Plzni zjišťují epilepsii neinvazivní monitorací
Neurologové plzeňské fakultní nemocnice monitorací pacientů pomocí EEG a dvou kamer se stoprocentní přesností diagnostikují epilepsii nebo jiné…
ReMuS a jeho dvouletá data
Registr by měl vydat svědectví o účinnosti i nežádoucích účincích různých typů léčby v reálném životě, o nákladech na léčbu RS i o kvalitě života…
Homeopatika a akupunktura: studie ukázaly nulový efekt
Nedávné články o alternativní medicíně vzbudily mezi odbornou veřejností ohlas. Prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA, FASN, přednosta Kliniky…