
Medicína
Dlouhodobá léčba glatiramer acetátem. Kasuistiky dvou nemocných s roztroušenou sklerózou
Kolik let může fungovat imunomodulační léčba přípravkem první generace? Odpověď nám pomohla najít MUDr. Olga Zapletalová, která zpracovala pro…
To, co se děje kolem myelomu, je úžasné
„Rozpor mezi tím, co nové léčebné možnosti umějí nabídnout, a tím, co jsou jednotlivé systémy schopné zaplatit, je nyní zjevný napříč medicínou. U…
Le Monde: Ironii rozumíme jen tím správným uchem
Vědci provedli na několika desítkách mladých lidí s dobrým sluchem pokus, jehož výsledky publikoval časopis Laterality. Test se uskutečnil pomocí…
Pohyby očí mohou být markerem autismu
Různé charakteristické vzorce pohybů očí malých dětí při sledování krátkého videa byly spojeny s výskytem poruch autistického spektra, zjistila…
Lékař: Odpůrci očkování přispívají k růstu rizika šíření nemocí
Odpůrců očkování dětí je v Česku podle vědeckého sekretáře vakcinologické společnosti profesora Romana Chlíbka mezi rodiči do pěti procent a…
Imunoterapie překonává některé limity cílené léčby
O nástupu nových imunoterapeutických postupů do léčby solidních nádorů hovořil prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D., přednosta Onkologické kliniky FN…
CHOPN aneb předčasné stárnutí plic
Profesor Vítězslav Kolek (LF UP a FN Olomouc, předseda ČPFS ČLS JEP) hovořil nejen o stárnutí plicní tkáně, ale i o stárnutí samotném, a to jak z…
V USA aktualizovali doporučení pro aspirin
Nezávislá organizace U.S. Preventive Services Task Force, jež je panelem respektovaných expertů v preventivní a evidence-based medicíně, doporučila…
Lék první volby na bolest při osteoartróze zklamal
Diklofenak i etorikoxib byly podle metaanalýzy publikované v odborném časopise Lancet spojeny s největší úlevou bolesti u pacientů s kolenní nebo…
FDA varuje před KV riziky u dvou léků pro diabetiky
Americký regulační úřad (FDA) vydal nové varování o zvýšeném riziku srdečního selhání u pacientů užívajících antidiabetika saxagliptin (Onglyza,…
WHO u příležitosti Světového dne zdraví 2016 zveřejňuje Světovou zprávu o cukrovce
Letošní Světový den zdraví je zaměřen na boj proti diabetu - onemocnění, které podle předpovědí WHO bude v roce 2030 sedmou nejčastější příčinou…
Na Bulovce při operaci mezoteliomu použili hypertermickou laváž
Maligní tumor na pleuře vyléčili chirurgové v Nemocnici Na Bulovce jako první v Česku ojedinělou metodou, kdy po odstranění nádoru a celé jedné plíce…
Z kongresu EAHP aneb O nových výzvách nemocničních lékárníků
Kongres Evropské asociace nemocničních lékárníků (EAHP), který se konal ve Vídni, měl na programu partnerství v týmu zdravotnických odborníků a také…
Bude v ČR zaveden povinný screening dárců krve metodami NAT?
Kontaminované krevní transfuze jsou celosvětově stále příčinou řady nových infekcí a nákaz příjemců. Značná část zemí světa v posledních 15 letech k…
Corriere della Sera: Jak se mozek brání strachu z terorismu
Teror nás nedonutí zavírat se doma, protože jsme vybaveni jakýmsi psychobiologickým softwarem, který hrál klíčovou roli v naší evoluci, píše italský…
Dvě snídaně zdravější než žádná
Studenti středních škol, kteří ráno snídali dvakrát - jednou doma a jednou po příchodu do školy – vykazovali signifikantně vyšší pravděpodobnost, že…
MaRSu se letos zúčastnil rekordní počet měst a lidí
Celkem 268 445 korun vybrali organizátoři cvičebního Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten se letos konal už popáté. Zacvičit si a podpořit…
O účinnosti léčby rozhoduje také adherence. Pacient má z velké části svou léčbu v rukou. Platí to i pro RS
Klinické studie demonstrují vysokou účinnost léčivého přípravku zpravidla u vybrané a často vysoce motivované populace pacientů. V praxi se někdy…
Lze se Alzheimerovou chorobou nakazit? Vědci hledají důkaz
Kontroverzní studie naznačila, že Alzheimerova choroba by mohla být přenosná z jedné osoby na druhou. Vědci se nyní snaží tuto hypotézu prokázat.…
Zubaři vydali ke světovému dni doporučení v péči o dětský chrup
Zubní kaz je infekční onemocnění, rodiče by proto neměli olizovat lžičky či dudlíky potomka, aby nepřenesli do jeho úst kazotvorné bakterie. Uvádí to…
Le Monde: Nové studie ukazují možné cesty v léčbě deprese
Souvislost mezi záněty a depresemi byla zřejmě znovu potvrzena. Kolem 50 procent pacientů trpících vzácnou nemocí mastocytózou trpí zároveň…
V USA poprvé transplantovali dělohu neplodné pacientce
Chirurgové na klinice v Clevelandu na Floridě jako první ve Spojených státech transplantovali dělohu neplodné pacientce. Během příštích několika…
L´Express: Břicho v centru pozornosti vědců i celebrit
Průkopníkem nové vědy nazvané neurogastroenterologie je profesor Michael Gershon z Columbijské univerzity v New Yorku. Nervový systém trávicího…
IKEM transplantoval játra pacientce se zrcadlově uloženými orgány
Pražský Institut klinické a experimentální medicíny si připisuje světové prvenství. Vůbec poprvé zde pacientka, která má velmi vzácnou anomálii -…
Studie: Úspěšná operace šedého zákalu prodlužuje život
Lidé, kteří podstoupili úspěšnou operaci šedého zákalu, mají až o 40 procent vyšší pravděpodobnost, že se dožijí vysokého věku. Vyplývá to ze studie…
První pacient v ČR dostal náhradu menisku, která se vhojí
První český pacient dostal místo poškozeného menisku v koleni umělohmotnou náhradu z polykarbonátu, která se časem vhojí do těla a zamezí dalšímu…
V ČR přibývá případů smrtelné idiopatické plicní fibrózy
V Česku přibývá zachycených případů smrtelné a nevyléčitelné idiopatické plicní fibrózy. Ročně je odhaleno u zhruba stovky pacientů, u řady v…
Některou ze vzácných nemocí trpí na světě na 350 milionů lidí
Na 350 milionů lidí ve světě, z toho asi 30 milionů v Evropě, trpí některou ze vzácných nemocí. Dosud jich vědci popsali asi sedm tisíc. Na většinu z…
Farmakovigilance léčivých přípravků v léčbě RS
Pokroky v léčbě roztroušené sklerózy (RS) učinily v posledních několika málo letech ohromný skok. Daří se nacházet terapeutické možnosti i pro ty…
Vědci z 1. LF zjistili, že při biologické léčbě nádorů ledvin lze podávání léků dočasně přerušit
Vědecký tým České kooperativní skupiny pro metastatický renální karcinom, jehož součástí je i řada klinických výzkumníků z 1. lékařské fakulty UK v…
Čínské děti tloustnou kvůli antibiotikům v jídle
Stopy veterinárních antibiotik se objevily u 80 procent čínských školáků. Výzkum prováděný u dětí ve věku od osmi do 11 let byl zveřejněn v časopise…
V ČR se objevily první případy viru Zika, MZ: Informace o postupu dostali všichni zdravotníci
Základní informace o nákaze virem zika a postupu při podezření na ni dostala podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty všechna zdravotnická…
S tuberkulózou se předloni v Česku léčilo 514 lidí
Převažuje TBC plic - nemoc zasahuje dvakrát častěji muže než ženy, hlášena jsou také čtyři onemocnění u dětí do čtyř let věku. V roce 2014 zemřelo v…
V Brně porodila žena v kómatu zdravého chlapce
V brněnské fakultní nemocnici porodila žena v kómatu. Lékaři přivedli na svět chlapečka císařským řezem v půli ledna. Porod pacientky v kómatu je…
Corriere della Sera: Cukr zvyšuje riziko karcinomu prsu
Cukr zvyšuje nebezpečí vzniku karcinomu prsu a metastáz, především jde o fruktózu. Výzkum amerických vědců osvětluje mechanismus, který vyvolává …
Slovenští vědci oznámili nový způsob výroby látky proti chřipce
Slovenští vědci přišli na způsob, který zjednoduší a zrychlí výrobu látky na přípravu léků proti chřipce. Na výsledek výzkumu chemiků z…
Onkoložka: Alternativní medicína klasickou léčbu nenahradí
Zdravotní pojišťovny platí kontrolní onkologická vyšetření i pacientům, kteří odmítnou léčbu a rozhodnou se léčit maligní nádor alternativně -…
Doc. MUDr. Zdeněk Wünsch devadesátiletý
V lednu 2016 se v plné duševní svěžesti dožil 90 let doc. MUDr. Zdeněk Wünsch, CSc., zakladatel české biomedicínské informatiky. Jako lékař se…
Testuje se 836 nových onkologických léků a vakcín
Proti onkologickým onemocněním se testuje 836 nových léků a vakcín, nejvíc na karcinom plic, 123, a na různé typy leukémie 106. Proti karcinomu prsu,…
Vědci získali patent na sloučeniny zlata účinné proti nádorům
Podle odborníků jsou nově patentované látky účinnější než dnes klinicky používané protizánětlivé léčivo s obsahem zlata, tedy Auranofin. Navíc…
Výpadky léčiv: SÚKL neinformuje srozumitelně a včas
Lékaři se setkávají čím dál častěji s problémem výpadku dostupnosti léčiv. Seznam nedostupných léků se přitom velmi rychle mění. Podle prezidenta…
Kvůli viru zika se dnes schází krizový výbor WHO
V Ženevě se dnes schází krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO). Zabývat se bude virem zika, který podle všeho poškozuje mozky ještě…
Přednosta: Benefit protonové terapie Ca prostaty v porovnání s fotony je nulový
Fotonová radioterapie karcinomu prostaty je podle přednosty kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu Brno profesora Pavla Šlampy…
Zika může mít souvislost s Guillain-Barrého syndromem
Některé země postižené virem zika zaznamenaly v poslední době zvýšený výskyt případů dalšího onemocnění nervové soustavy, které je jinak relativně…
Homolka zavedla novou terapii hypertenze
Nemocnice Na Homolce zavedla novou metodu léčby hypertenze. Tamní kardiologové jako první na světě provedli unikátní zákrok, kdy ultrazvukem…
WHO: Počet malých dětí s nadváhou roste, je jich už 41 milionů
Počet malých dětí do pěti let, které trpí obezitou nebo nadváhou, výrazně roste a na celém světě jich s kily navíc bojuje už 41 milionů, což je 6,1…
ČR je na prahu chřipkové epidemie, přibylo akutních infekcí
Česko je na prahu chřipkové epidemie, počty pacientů s chřipkou a chřipce podobným onemocněním (ILI) stouply v minulém týdnu o víc než 80 procent, na…
Lékaři radí diabetikům se před chřipkovou sezónou očkovat
Diabetici mají trojnásobně vyšší riziko úmrtí na následky chřipky a její komplikace než lidé bez diabetu. "Očkování bych rozhodně doporučila starším…
Nová léčba snižuje riziko rekurence tumoru močového měchýře
Pacienti s karcinomem močového měchýře jsou díky nové léčbě méně ohroženi rekurencí zhoubné nemoci. Systém Synergo, který je v Česku dostupný od…
Finští vědci vyvíjejí metodu diagnostiky karcinomu ze vzorku krve
Tým vědců ve Finsku vyvíjí unikátní metodu rozpoznání karcinomu ze vzorků krve, informovala finská televize YLE. Objevy, které skupina dosud učinila,…
Corriere della Sera: Děti konzumují nadměrné množství sodíku
Ve stravě dětí je příliš mnoho sodíku a naopak v ní chybí draslík. Kdo je na vině? Z velké části to jsou slané pochutiny. Je v nich obsažena zhruba…
La Repubblica: Při sportu se muži unaví dříve než ženy
Slabé pohlaví poráží ve sportu to silnější. Ženy zvládají lépe únavu, ať už fyzickou nebo nervovou. Ukazuje to studie francouzských vědců publikovaná…
Naděje pro pacienty trpící Marfanovým syndromem
Zcela nový princip léčby začal nabízet Institut klinické a experimentální medicíny nemocným s prokázaným genetickým onemocněním pojiva, ve většině…
Experti: Nejrizikovější je nárazové pití většího množství alkoholu
Nejrizikovější je podle expertů nárazové pití většího množství alkoholu, což bývá i při oslavách konce roku. Lidé ohrožení závislostí a těhotné…
V Británii chtějí do 3 let pěstovat chrupavky k obnově částí těla
Pacienti, kteří potřebují chirurgicky rekonstruovat části těla, jako je nos nebo uši, by už poměrně brzy mohli využít léčbu s pomocí chrupavky…
Britští odborníci varují před nevyléčitelnou gonorrheou
Britští odborníci upozorňují, že z gonorrhey by se kvůli stále větší odolnosti vůči antibiotikům mohla stát nevyléčitelná nemoc. V Anglii se objevil…