Lékárníci dali komisi výpočty dopadů snížení marže na lékárny
Lékárníci předložili výpočty dopadů snížení obchodní přirážky na léky ministerské komisi, která hledá úspory ve výdajích pojišťoven na léky. Na vzorku 50 lékáren dokazují, že opatření, jež od ledna prosadil ministr zdravotnictví David Rath, má na menší lékárny drastický dopad, řadě lékáren hrozí podle nich krach.
Po lednovém snížení marže z 32 na 29 procent lékárníci varovali, že jim klesnou příjmy až o 15 procent. Ekonomicky to podle nich ohrozí čtvrtinu z 2200 lékáren, hlavně ty na venkově, kde je už nyní lékáren málo. Lékárníci proto ve čtvrtek půjdou demonstrovat před ministerstvo zdravotnictví a příští pondělí zavřou na tři hodiny lékárny.
"Řada lékáren, když se srovná hospodaření s minulým rokem, prostě bude v minusu," varoval ministerské úředníky prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Pokud majitel nemovitosti neodpustí lékárníkovi nájem, nebo lékárník nepropustí část zaměstnanců, bude ve ztrátě. "Lékárník si může peníze půjčit, ale to odloží jeho krach jen o několik měsíců, pak stejně skončí," poznamenal Chudoba.
Lékárníci předali ministerstvu také model sestupné marže: lékárník by si počítal za levnější lék vyšší přirážku než za drahý. Pomohlo by to zejména menším lékárnám, které žijí z výdeje levnějších přípravků. Návrh na změnu marže připravilo také ministerstvo zdravotnictví, podle Chudoby je ale nepřijatelný, situaci malých lékáren by prý ještě zhoršil. "Ministerský návrh jsme jednoznačně odmítli," řekl.
U levnějších léků by podle ministerského návrhu marže byla 30 procent, tedy stále o dvě procenta nižší než původně. "Tvrdíme, že lékárny musejí dostat minimálně zpátky to, co po lednovém snížení ztratily," řekl Chudoba. Systém by podle něj mohl být například takový, že u léků do 20 korun bude přirážka 40 procent a s cenou bude procentní přirážka klesat.
Další jednání komise se koná v úterý 31. ledna.
Zdroj: ČTK