Přeskočit na obsah

Zvýšení pojištění za státní pojištěnce

Moderátor
Zvýšení pojištění za státní pojištěnce. Kdo to jsou státní pojištěnci? Studenti, nezaměstnaní, senioři, za ty platí stát. A zvýšení plateb za tyto státní pojištěnce je jeden z receptů, po kterém volají zdravotní pojišťovny, a nejen ony, aby v roce 2011 se opět nedostalo české zdravotnictví do dluhů. Tady jsou slova šéfa Svazu zdravotních pojišťoven České republiky Ladislava Friedricha.

Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven (23. 4. 2010):
Pokud se podíváme na statistické ročenky, tak Česká republika není z hlediska všech zdrojů, které dáváme do zdravotnictví, nějak na špici, tady ten ukazatel není nijak přehnaný, takže určitě do spekulace o tom, že bychom v tuto chvíli potřebovali snížit pojistné, asi nejsou na místě. To, co je velkým problémem, že je absolutně vyloučeno uvažovat o zvyšování pojistného. A to, co my říkáme, že je nutné opatření pro rok 2011, je pouze valorizace státního příspěvku, protože ten přeci jenom v době recese a v době klesajících příjmů nějakým způsobem by tu situaci kompenzovat měl.

Moderátor
Říká v rozhovoru pro Českou televizi šéf Svazu zdravotních pojišťoven České republiky Ladislav Friedrich. V programech některých politických stran jsem našel tu nutnost zvýšit peníze za státní pojištěnce. Například v programu KDU-ČSL. Víte, Stanislave Juránku, kolik dnes za měsíc odvádí stát v průměru na jednoho státního pojištěnce, jak velká ta částka je?

Stanislav Juránek /KDU-ČSL/, bývalý hejtman:
Přiznám se, že tuto otázku neumím odpovědět, vím ale tu globální záležitost, vím, že je nutno tam přidat prostředky, ale je nutno také říct, odkud se vezmou.

Moderátor
Takže částku nevíte. A kolik je celková částka ze státního rozpočtu na státní pojištěnce?

Stanislav Juránek /KDU-ČSL/, bývalý hejtman:
To je... to je 230 miliard.

Moderátor
Za státní pojištěnce? Ne. To jsou celkové...

Stanislav Juránek /KDU-ČSL/, bývalý hejtman:
Ne, to je kompletně, celkové náklady ve zdravotnictví.

Moderátor
Ale za státní pojištěnce nevíte?

Stanislav Juránek /KDU-ČSL/, bývalý hejtman:
Za státní pojištěnce... oni budou tvořit z těch pojištěnců asi nějakých 60 %, takže... neumím to... Ne...

Moderátor
Zuzka Bebarová Rujbrová ví, kolik platí stát za jednoho pojištěnce?

Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, poslankyně:
Nemýlím-li se, je to třetina až čtvrtina platby, kterou odvádí zaměstnanci na své zdravotní pojištění, tedy částka kolem šesti, sedmi set korun.

Moderátor
Je to 723 koruny. Bohuslave Sobotko, o kolik by, když vy jako sociální demokraté se k tomu také přikláníte, celková částka za státní pojištěnce, která jde, je 50 miliard v roce 2010, ze státního rozpočtu stát platí 50 miliard za státní pojištěnce, jak Stanislav Juránek správně řekl, víc než 240 miliard jsou náklady českého zdravotnictví. O kolik byste to, Stanislave Sobotko... Bohuslave Sobotko, pardon, zvýšili jako sociální demokraté, tu částku?

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, poslanec, místopředseda strany:
Samozřejmě za prvé platí, že musíme každý rok valorizovat příspěvek za státní pojištěnce, neboť bychom skutečně systém zdravotního pojištění mohli dostat do nerovnováhy. Za druhé souhlasím s tím, že procento výdajů, které Česká republika dává na zdravotnictví a které se pohybuje mezi šesti až sedmi procenty HDP, není v evropském srovnání příliš vysoké, čili je logické, že stát by měl přispívat. A ta částka, ve které by se mělo pohybovat roční zvýšení, by se mohla pohybovat někde mezi třemi až čtyřmi miliardami korun ročně.

Moderátor
To znamená, že byste z těch dvaapadesáti miliard letos udělal nějakých šestapadesát miliard? Říkáte čtyři miliardy za rok.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, poslanec, místopředseda strany:
Tři až čtyři miliardy korun ročně valorizace příspěvků za státní pojištěnce, která by nám umožnila udržet rovnováhu v systému zdravotního pojištění, tak aby nám nevznikaly deficity.

Moderátor
Zároveň abyste neudělal nerovnováhu ve veřejných financích. Ty čtyři miliardy byste vzal kde?

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, poslanec, místopředseda strany:
My navrhujeme opatření, konkrétní opatření na příjmové straně, a mimo jiné navrhujeme, aby se zvýšila daň pro právnické osoby o dva procentní body a vrátila se na úroveň roku 2008. Pokud chceme udržet rovnováhu v systému zdravotního pojištění, nemůžeme si dovolit zvyšovat zdravotní pojištění, protože by to působilo proti zaměstnanosti, a musíme proto hledat jiný typ příjmu státního rozpočtu tak, aby nerostl deficit státu. A my jasně říkáme, kterou daň zvýšíme, tak abychom dofinancovali zdravotní péči.

Moderátor
Kde by ty peníze brala KSČM? A vidí částku 4 miliardy za státní pojištěnce jako dostatečnou?

Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, poslankyně:
Rozhodně ne, ale prostředků, kde má zdravotnictví rezervy na příjmové stránce, je celá řada. Mohu zmínit například možnost odstranění stropů u plateb na zdravotní pojištění u těch nejbohatších, je to i předmětem jednání.

Moderátor
Počkejte, ale tam jsou spory, kolik to vůbec přinese. Když jsem se na to ptal lidí na Ministerstvu financí, rozhodně vám to nepřinese ani ty 4 miliardy, o které by zvyšoval...

Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, poslankyně:
Jednu, dvě miliardy, ale to není jediná možnost, další možnost získání prostředků do zdravotnictví vidím v odstranění korupce v souvislosti s veřejnými zakázkami, kde podle zjištění Amnesty International představuje předražení zakázek pro zdravotnictví přibližně jednu pětinu, a to už je velký obnos, a tady mohu zmínit například pozitivní iniciativu...

Moderátor
A vy věříte zjištěním Transparenty International? Není to, když se to zkoumá pouze ve výzkumech, tedy v dotazování, není ta částka přehnaná, to znamená že by se rozkrádalo čtvrtina... říkáte čtvrtina peněz v těch...

Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, poslankyně:
Pane redaktore, já se bohužel bojím toho, že zdaleka přehnaná není a že se nekrade, nebo neuplácí jenom ve zdravotnictví a že to opravdu bude ta nejméně pětina, ale skutečností zůstává, že náš návrh zákona, který se týká například odstropování těch majetkově nejvýhodnějších, asi také padne pod stůl, jestli se osmnáctého budeme spíše dohadovat o tom, jestli předsedou sněmovny bude paní Němcová nebo pan Zaorálek a že ani na tento zákon nedojde.

Moderátor
Počkejte, kolik by mělo být zvýšení plateb za státní pojištěnce v příštím roce? Bohuslav Sobotka říká 4 miliardy.

Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, poslankyně:
Já se domnívám, že bychom se mohli dostat na částku kolem 20 miliard v krátkém horizontu.

Moderátor
20 miliard v krátkém horizontu. Krátký horizont je u vás co?

Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, poslankyně:
Dvou let.

Moderátor
Dvou let. Deset ročně.

Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, poslankyně:
Ano.

Moderátor
Václav Mencl - vy byste přihodil... Teď já se bojím vás zeptat, kolik byste navrhl vy a jestli by to nebyly jen plané sliby před volbami, že Bohuslav Sobotka se tedy drží velmi nízko tedy 4 miliardami.

Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Pane redaktore, když si přeložím volební program sociální demokracie...

Moderátor
Ne, já nechci, abyste si překládal volební program, já chci, aby nám jste přeložil váš volební program.

Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Tak chci říci, že to nejsou 4 miliardy, ale je to 20 miliard, je to 20 miliard, a to je teda takový zásah do státního rozpočtu, který si teď opravdu nemůžeme dovolit.

Moderátor
Vy mi teď můžete říci...

Václav Mencl /ODS/, poslanec:
A za druhé si nemůžeme dovolit ani ty příjmy zvyšováním sociálního a nemocenského pojištění, protože tím podrazíme podnikatele a občany, čili my teď musíme jít reformou.

Moderátor
A vy půjdete... Počkejte, vy, prosím pěkně, půjdete reformou a nebudete, protože to je věc, která nevím, jestli to víte, ale ta věc se musí rozhodnout, pokud možno, co nejdřív - ještě do června 2010. Pokud tedy bude poměrně rychle sestavena vláda, tak o tom bude rozhodovat nová vláda, ta asi reformu nestihne. Tudíž kolik by měla ta budoucí vláda přidat na státní pojištěnce v příštím roce?

Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Vláda by neměla přidat nic, protože ty peníze jednoduše nebude mít. Ten systém musí vystačit s tím, co má. Já jsem pro to, aby se dále šetřilo. My jsme úspory jasně navrhli, přitom to nikoho neohrozilo, protože jsme udělali zastropení, a v této chvíli konstatuji, že je potřeba v tomto systému pokračovat dál a udělat další reformy.

Moderátor
Václave Dobeši, u vás jsem, u Josefa Dobeše jsem si přečetl v programu, tedy u Věcí veřejných, že vy ušetříte celkem 15 miliard ročně, krom těch 5 miliard za sloučení zdravotních pojišťoven a jedné státní pojišťovny, tak nám tady píšete, že definicí základní zdravotní péče, v závorce snížení nákladů na základní zdravotní péči, ušetříte 10 miliard korun, to znamená, že ta základní zdravotní péče bude o 10 miliard menší. Neznamená to, že bude méně kvalitnější, prosím pěkně?

Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
Neznamená to v žádném případě. Já by jsem chtěl zareagovat na pana Sobotku a říct mu, že ten jeho výpadek těch 4 miliard my dokážeme vrátit jenom tím, že uděláme jednu zdravotní pojišťovnu na standard a v nadstandardu bude konkurence, tam je úspora 5 miliard a nemusíme dát další nároky na státní rozpočet. A 10 miliard...

Moderátor
A prosím vás, to bohatě tedy stačí k dorovnání platby? Co byste dělali pak v tom dalším roce? Ušetříte každý rok takhle 5 miliard tím, že budete mít státní pojišťovnu.

Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
Já vám zareaguji ještě na těch 10 miliard. Dle našich ekonomů a odborníků je zdravotní péče výrazně nadužívaná dneska. A my si myslíme, že přesně pojmenováním, co je standard a na co má každý občan právo zdarma ze svého pojištění, dosáhneme té úspory 10 miliard.

Moderátor
No, počkejte, ale víte, co vy uděláte s těmi 10 miliardami? Víte, co s nimi uděláte ve vašem programu?

Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
Je to úspora pro státní rozpočet.

Moderátor
No, počkejte, ale víte, co s tím uděláte, s těmi 10 miliardami úspor?

Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
Je to možné. Uspořit, snížit deficit státního rozpočtu.

Moderátor
Ne. Vy totiž v tom programu píšete hned o bod níž: "Snížíme odvody na základní zdravotní pojištění o 5 %."

Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
Ano, máte...

Moderátor
Takže nula od nuly pojde.

Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
Máte pravdu, je to jedna z možností, jak je můžeme využít, že můžeme zhruba o 5 % z toho, co se odvádí, snížit. Na rozdíl...

Moderátor
Promiňte, ale ty peníze stejně budou chybět, tak vy slibujete, že to bude kompenzace za státní pojištěnce a pak nám tady snížíte odvody na základní zdravotní pojištění o 5 %, to nevychází.

Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
Vychází to, přesně tak, jak vy to říkáte, pane redaktore.

Moderátor
No, ale ty peníze budou v tom systému chybět, vy ušetříte a snížíte a snížením o 5 %, předpokládám, že se tedy sníží příjmy do toho systému.

Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
My na rozdíl od předsedy Svazu pojišťoven si myslíme, že v tom systému se dá ušetřit, to je naše deviza. My si nemyslíme to, co tady říká předseda Svazu pojišťoven, že je jednotný názor na zdravotní péči, je to jedna skupina, která má tento názor.

Moderátor
Je podle vás, ať už třeba pro TOP 09 nebo pro KDU-ČSL možné snižovat zdravotní pojištění? TOP 09?

Anna Putnová /TOP 09/, vysokoškolská učitelka:
Já bych chtěla vyjádřit pochopení pro pojišťovny, které by chtěly zvýšit sazby pro státní pojištěnce, ale to není řešení, protože to se přendavají jenom peníze z jedné kapsy do druhé.

Moderátor
Počkejte, ale to přece vy říkáte, že jste i pro lidi ekonomicky činné. Vy nevidíte tu nespravedlnost, že stát za své pojištěnce odvádí výrazně méně než ti, kteří jsou aktivní, ekonomicky aktivní? To nevidíte v tom rozpor?

Anna Putnová /TOP 09/, vysokoškolská učitelka:
Samozřejmě, že ten rozdíl je, ale musíme říct, na co máme. A souhlasím s tím, že musíme hospodařit s těmi penězi, které máme, a hledat vnitřní úspory uprostřed systému s tím, že my říkáme, že je třeba, aby se zvýšila spoluúčast pacientů.

Moderátor
To zvýšení spoluúčasti pacientů podle vás vykompenzuje to v roce 2011, 2012 a v dalších letech, že systém zdravotnictví se dostane do dluhu?

Anna Putnová /TOP 09/, vysokoškolská učitelka:
Nikoliv. Bude to součástí reformy, ve které budeme hledat nové možnosti, nové možnosti úspor a efektivnějšího hospodaření v systému.

Moderátor
Stanislave Juránku, vy byste zvyšovali ty platby za státní pojištěnce v příštím roce, nebo na to státní kasa, lidově řečeno, mít nebude, aby nešla řeckou, portugalskou či španělskou cestou?

Stanislav Juránek /KDU-ČSL/, bývalý hejtman:
My jsme řekli zcela jednoznačně, že půjdeme cestou šetření, ale když ty peníze ušetříme, že budeme hledat cestu ve prospěch pojištěnců, v tomto případě, a určité rovnováhy. Nicméně nepočítáme s navýšením v těch velkých částkách, ale v té první fázi nám to musí vyjít na prostou valorizaci, o které se mluví, a tak jako konkrétně když budeme mluvit o jiných věcech, jako jsou třeba třinácté důchody, nám nejde teď v tuto chvíli o to, co bude teď v tuto chvíli, ale abychom ten systém udrželi. To znamená chceme udržet systém úrovně zdravotnictví. Víme, že tam budeme muset přidat platbu na pojištěnce, protože jinak by ti, kteří platí větší částky, byli příliš znevýhodněni a ta solidarita by byla příliš velká.

Moderátor
Je to tedy v příštím roce nezbytnost - zvýšení?

Stanislav Juránek /KDU-ČSL/, bývalý hejtman:
My jsme přesvědčeni o tom, že nejméně v té výši valorizace je to nezbytnost, to znamená je nutno nespoléhat se jenom na solidaritu těch, kteří do tohoto systému platí velké částky, ale je nutno, aby stát našel cestu nejméně k té minimální valorizaci.

ČT 24 Václav Moravec

Zdroj: ČT 24

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.