Změnit se musí vše už od základu, více praxe a méně teorie
Praha - Studentka třetího ročníku Lékařské fakulty, Univerzity Karlovy Deníku také ochotně odpověděla. Nakonec si ale přála, aby její jméno nebylo zveřejněno, jelikož má obavy, aby neměla ve škole potíže.
Jsou i jiné důvody, proč se mladým v českém zdravotnictví nelíbí
Jistě, že jsou, peníze v celé kauze hrají významnou roli, ale zdaleka to není jediný problém českého zdravotnictví. Další takový je právě systém před atestačního vzdělávání, velmi stručně - vybere-li si lékař malý obor, jako je například ORL, oční, mikrobiologie atd., nemá se během těchto minimálně pěti let ke "svému" oboru prakticky dostat. Zato tří a dvouleté "trdlování" na interně a chirurgii, toho si užije do sytosti.
Po dohromady už cca jedenácti (šest let studium, pokud to jde hladce plus dalších pět let před atestační), opravdu nelehkých letech, směle může ve svém oboru nastoupit, "skvěle" vybaven znalostmi a zkušenostmi. Vnemocnici to také není žádný med, s českým pacientem to není vždy úplně nejlehčí, co si budeme povídat, navíc postoje široké veřejnosti vůči českým lékařům jsou tragické, představy o tom, že lékaři jezdí do práce mercedesy a přehazují doma bankovky vidlemi a "ještě si stěžují, že mají málo", to se opravdu snad ani nehodí komentovat.
Znovu tady zmíním přesčasy, služby,obrovská zodpovědnost. Nemocnice jsou na tom také všelijak, určitě jiné podmínky jsou v takové Ústřední vojenské nemocnici, do které tečou peníze nejen z ministerstva zdravotnictví, ale i z ministerstva obrany, jinak to bude vypadat v krajské nemocnici kdesi v horní dolní, kde jsou sice stejně kvalitní lékaři, ale podmínky nesrovnatelné
Co byste tedy primárně změnila?
Od základu všechno. Počínaje studiem, které je vČR opravdu "speciální" tím, že se tady prostě drtí a drtí do zblbnutí, stovky, tisíce stran, ve dne, v noci, prostě pořád a praxe je, alespoň na můj vkus, málo, respektive mohlo by jí býtmnohemvíc.
Pak zas a znova, postgraduál, platové podmínky (pro lékaře, ale i sestry, jejich situace je taky poměrně dost žalostná), vybavení nemocnic, spolupráce mezi nemocnicemi a lékaři samotnými, změnila bych ale i ráda pohled Čechů na naše zdravotníky. Kde jsou ty doby, kdy "být lékařem" něco znamenalo ...
Máte také "zaječí úmysly", přesněji zvažujete po ukončení studia svůj odchod do zahraničí?
Mám, ale ty ne úplně souvisí se zdravotnictvím, vždy jsem chtěla po škole odejít do zahraničí, takhle akorát vezmu dvě věci "jedním vrzem".
Ale i kdybych primárně odejít do ciziny nechtěla, tak kvůli práci bych to nakonec stejně udělala. Jen bych asi hodně pečlivě vybírala kam, protože ne všude naše vzdělání uznávají a po pravdě, znova by se mi to asi celé absolvovat nechtělo.
Pražský deník, VERONIKA KRATOCHVÍLOVÁ
Zdroj: Pražský deník