Zeman: Vydržíme tak čtyři až šest týdnů.
09.02.2011
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Vláda se připravuje na výjimečný stav, který nastane, pokud 1. března odejdou tisíce lékařů. Akutní péči by prý mohly ve větší míře zvládnout fakultní nemocnice. Potvrdili to po dnešním setkání s jejich řediteli premiér a ministr zdravotnictví. Dlouhodobé řešení to ale není, upozorňují šéfové státních zdravotních zařízení. Už v posledním únorovém týdnu pak zřejmě přestanou přijímat pacienty, kteří nepotřebují urgentní péči, aby získaly prostor pro lidi, o které se v březnu jinde nezvládnou postarat.
Ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marka Zemana jsem se zeptala, do jaké míry můžou právě tato zdravotnická zařízení nahradit výpadek způsobený případným odchodem tisíců lékařů.
Host (Marek Zeman):
Tak jistě, že jenom částečně. Ono jde totiž o to, že i v těch fakultních nemocnicích, až na silně velké výjimky, odcházejí lékaři v různé míře a v různých oborech taky. Takže jelikož fakultní nemocnice jsou páteřní sítí, tak předpokládáme, že určitou část tíže odchodu lékařů převezmou, ale určitě to není možné zcela.
Pokud jde o Vinohradskou nemocnici, kterou vedete, jaká oddělení budou moci převzít akutní péči o pacienty, kteří by tam jinak spádově nepatřili a která naopak budou omezena kvůli odchodům lékařů?
Podle mne, když to vezmu z té druhé strany, tak nejvíc omezena v tuto chvíli je klinika neurologická a to je celkem celopražský problém. Takže na neurologii nebudeme moci v žádném případě přijímat větší počet, ale spíše menší počet pacientů. Co se týče ostatních klinik, tak některé, jako třeba oddělení kardiologie, kardiochirurgie a další, pojedou beze změn, to znamená, mohou přijímat v určité míře i pacienty, kteří normálně k nám nezavítají. Co se týče ARO, tak tam platí totéž z toho hlediska velkého oddělení resuscitačního. Nicméně určitý počet operací a operačních výkonů bude omezen z hlediska snížení počtu anesteziologů. Na chirurgii kupříkladu bude fungovat ze tří sálů dva, na ortopedii obdobným způsobem. Takže jakési rezervy vytváříme na těch odděleních, ale souvisí to ještě od toho, jakým způsobem budeme schopni poskytovat právě v rozšířené míře ty akutní služby.
Na čem to záleží a co to od vás vyžaduje? Jaká opatření musíte přijímat, abyste mohli vytvořit rezervy, o kterých jste mluvil?
V podstatě musíme v tom posledním týdnu, to znamená v posledním týdnu v únoru, určitou část pacientů, kteří leží u nás v následné péči, ať už je to rehabilitace nebo jsou to různé formy doléčovací, které už nepotřebují přímo v nemocnici naší ležet, tak přesunout buďto do domácího ošetření nebo do nějakých jiných léčeben následné péče tak, aby určitej pool lůžek vznikl.
Jak dlouho jste schopni pracovat v takto výjimečném stavu?
Ono vždycky člověk říká, pak když se dojde k˙té situaci, tak je schopen zpravidla víc, ale my to odhadujeme v tuto chvíli na čtyři až šest týdnů.
Kolik lékařů, my už jsme mluvili o tom, jaká oddělení budou nejvíc postižena, ale kolik zhruba tedy se chystá odejít právě z Vinohradské nemocnice a snažíte se je ještě nějak, pane řediteli, motivovat, aby to nedělali?
Tak v podstatě z˙86 výpovědí jich k˙dnešnímu dni bylo staženo 12, takže zbývá 74 lékařů ve výpovědní lhůtě. Nutno říct, že asi osm dalších lékařů jsme mezitím přijímali s˙nástupem v˙únoru, březnu nebo v dubnu, takže oni částečně už nám pomáhají, částečně do budoucna nám pomůžou případné výluky ne zamezit úplně, alespoň částečně. Co se týká stimulace lékařů, aby neodcházeli, tak my samozřejmě s˙nima jednáme. Ovšem nejednáme o dalším navýšení platu jako takovém, spíš o dalších věcech, který můžeme chodu jejich oddělení pomoct. Uvedu příklad. Je to konkrétně třeba nákup nějakého přístroje nebo něčeho podobného.
Slyší na to lékaři? Předpokládáte, že ještě další budou stahovat výpovědi?
To je naprosto různorodé. Výjimečně, spíš výjimečně na to slyší, ve většině ne.
A myslíte si, že ještě budete schopen najít nějakou cestu k nim, aby toho 1. března zůstali na svých místech?
Já myslím, že teď už je to spíše individuální. Pokud nedojde k dohodě státu, generální dohodě státu s odboráři, tak si myslím, že spíš to bude na individuální úrovni, jak se který lékař s danou situací, až se bude blížit toho 28. února, respektive 1. března, tak jak se který rozhodne.
Předpokládá ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman.
Zdroj: Radiožurnál