Přeskočit na obsah

Zdravotnictví si musí vylepšit pověst

07.12.2010
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Ministr zdravotnictví Leoš Heger prohlásil, že je rozhodnutý rezignovat, jestliže začátkem příštího roku 7000 lékařů skutečně opustí nemocnice. A to se zástupcům lékařské komory nelíbí. Přesto stále tlačí na vládu, aby přidala pojišťovnám 3 mld., tato částka by prý zaručila požadované navýšení mezd. Doktoři chtějí, aby se např. nástupní plat zvýšil ze současných 18 na 35 tisíc korun. Ti nejzkušenější odborníci by pak měli brát kolem 70 tisíc. Šéf resortu zdravotnictví ale tvrdí, že chybějící mld. se v napjatém rozpočtu nenajdou. Leoše Hegera teď zdravím živě, dobrý den. Myslíte to s tou případnou rezignací ve vládě vážně, pokud tedy odejde víc doktorů, tedy např. skoro polovina?

Host (Leoš Heger, ministr zdravotnictví):
Já to nemyslím vážně, protože si myslím, že není pravděpodobné, nebo je téměř vyloučeno, aby odešlo přes polovinu lékařů z nemocnic. Taková atmosféra rozhodně v nemocnicích není. Já velmi uznávám mladé lékaře a lékaře ve středním věku, že jsou se svými platy nespokojení. On dneska není se svým platem spokojený nikdo. I když platy zejména u mladších lékařů byly zanedbané, ale já jim konzistentně říkám, že prostě pro příští rozpočtový rok ty peníze nebudou a zvýšení o 3 mld. je prostě absurdní, ten rozpočet je na tom velmi špatně a vláda se zavázala, že ho udrží v rozumné míře. Plat 70 tisíc zkušenému lékaři by patřil, nepochybuji o tom. V nemocnicích, které jsou špičkové jako je třeba nemocnice Na Homolce, takové platy mají. V nemocnicích větších jsou platy obvykle okolo 50 tisíc korun, ale skokové navýšení opravdu možné není. A pokud jde o tu mou rezignaci, tak to já jsem zmínil, že pokud by došlo k nějaké výrazné katastrofě ve zdravotnictví a opravdu stavu, kdy by musel být vyhlášen nedej bože stav nouze, tak že bych pravděpodobně rezignovat musel.

To by bylo v případě, že by skutečně odešla ta skoro polovina z lékařů, kteří jsou v nemocnicích, je to tak?

Kdyby odešla víc než polovina lékařů, tak to by stav napínavý byl. Zatím ti lékaři, kteří říkají, že ty výpovědi podepíší, tak jich je něco mezi 3 až 4 tisíci a to je takový počet, který běžně chybí v nemocnicích o prázdninách a ten provoz běží dál, i když je mírně omezený a některé výkony se musí odkládat.

Vy už jste také řekl, že chcete lékaře ujistit, že do budoucna se zvyšováním platů počítáte. Jak to chcete zajistit a kdy by se mohli toho zvýšení mezd dočkat?


Tak rozhodně ne v příštím roce. Ale i ten přespříští 2012 nebude jednoduchý. Současné ministerstvo chystá podle koaličních plánů reformu. Já myslím, že ve zdravotnictví nějaký prostor na to, aby se zefektivnilo je, ale zejména je velký prostor na to, aby si zdravotnictví vylepšilo pověst. Ono opravdu dělá věci, které by dělat nemuselo. Vybavuje se zařízeními, která nejsou všude nezbytná, dává do nových technologií strašné množství peněz, které jsou ne vždy využity úplně efektivně, protože ty nové technologie vždycky vyžadují nějaké ověření. Je potřeba je organizovaně mít na jednom, dvou místech a odzkoušet je a pak se v jakési soutěži ucházet o to, aby vpuštěny do běžného zdravotního pojištění.

Pokud jde ale o ty platy lékařů, budou si muset počkat na to, až do systému víc přispějí pacienti, tedy až si lidé budou sami připlácet na nadstandardní péči?

Těch kroků ke zefektivnění zdravotnictví je hodně, a to připlácení je jeden z nich. Já nepočítám, že by bylo nějak příliš drastické, protože ono má své velké sociální limity. Jestliže vybíráte peníze za zdravotní pojistné, tak ho vybíráte od pětkrát více obyvatel, než je 20 % těch nemocných, takže u těch nemocných to zpoplatnění nemůžete dělat nějak dramatické. Nějaké peníze to přinese, tak jako přinesly regulační poplatky, okolo 5 mld., ale ne dramatické navýšení. Spíše to povede k lepšímu pořádku a k takovému organizovanějšímu pohybu pacienta po systému, což je taky jeden ten z tisíců krůčků k vylepšování efektivity, ale hlavně ta myšlenka, která za tou transformací stojí je, že to zdravotnictví prostě musí mít pověst lepší, a když se řekne, nemám peníze, jsou tady nové věci, které pacienti potřebují, tak o ně může soutěžit ve státním rozpočtu nebo při zvyšování zdravotního pojistného daleko účinněji než dnes, kdy každý řekne - a to se říká i mezi lékaři: vždyť je tady tolik korupce, proč bychom tam dávali peníze.

Radiožurnál

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.