Započítávání praxe ve zdravotnictví
Odpovídá Mgr. Jiří Knott, ministerstvo zdravotnictví
Pokud se ucházíte o místo v příspěvkové organizaci, která své zaměstnance odměňuje platem podle § 109 odst. 3 písm. d) zákoníku práce a nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, v platném znění, a vykonávat práci všeobecné sestry, bylo by Vámi uvedené platové zařazení v 7. platové třídě v rozporu s nařízením vlády č. 137/2009 Sb., kterým se stanoví katalog prací ve veřejných službách a správě.
Všeobecná sestra poskytující ošetřovatelskou péči pod odborným dohledem se totiž od 1. října 2010 zařazuje do 9. platové třídy, a pokud tuto péči poskytuje bez odborného dohledu, přísluší jí zařazení do 10. platové třídy.
Zařazení všeobecné sestry do 7. platové třídy v oboru ošetřovatelství vůbec není možné – ošetřovatel se zařazuje nejvýše do 6. platové třídy a pro činnost zdravotnického asistenta, u kterého je zařazení do 7. platové třídy možné, postrádáte odbornou způsobilost.
Pokud jde o zápočet doby praxe, pak Vám musí být plně započtena doba praxe v oboru (tedy 4 roky) a dále v plném rozsahu, nejvýše však v rozsahu 6 let, doba skutečného čerpání mateřské dovolené, další mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené nejvýše v rozsahu odpovídajícím délce této dovolené platné v době této péče. Pokud jste však dosáhla „jen“ středního vzdělání s maturitní zkouškou, budou Vám při zařazení do 9. platové třídy od takto určené doby praxe odečteny 2 roky a při zařazení do 10. platové třídy 3 roky.
V případě, že budete pracovat ve zdravotnickém zařízení podnikatelského charakteru (spol. s r.o., a.s., soukromá ordinace), které své zaměstnance odměňuje mzdou, závisí Vaše odměňování výhradně na kolektivní, pracovní nebo jiné smlouvě nebo na vnitřních předpisech; shora uvedenými předpisy není takovýto zaměstnavatel vázán.
Zdroj: Medical Tribune