Přeskočit na obsah

Zámečník hledá úspory ve zdravotnictví

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Řadu týdnů už ministr zdravotnictví bojuje s odboráři, kteří protestují proti úsporným opatřením v tomto rezortu a lékaři hrozí hromadnou výpovědí, jestli nedostanou přidáno.

Další otazníky se vznášejí ve vzduchu - na jaké odměny a změny se mají připravit pacienti? Omezí plánované škrty jejich přístup ke zdravotní péči? Cestu, která by tuzemské zdravotnictví zefektivnila a přivedla do něj další peníze, hledají taky odborníci, včetně ministra Leoše Hegera a ředitele VZP Pavla Horáka na takzvaném Žofínském fóru, které se dnes koná v Praze.

Přednášel tam také ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník, dobrý den.

Pane Zámečníku, jaká doporučení, co se týká úspor v českém zdravotnictví, jste nabídnul účastníkům Žofínského

No tak těch doporučení bylo více, ale dvě speciální, pokud bych mohl zmínit - já se domnívám, že ten problém s veřejnými zakázkami a vůbec s celou problematikou nákupu zboží a služeb, zdravotnického materiálu, léků, ve zdravotnických zařízeních které jsou, řekněme, ve veřejnoprávním režimu, to znamená zřizovatelem je buď stát nebo kraj, to je stejný problém jako v jiných oblastech, kde se obhospodařují veřejné peníze, jinými slovy jsou to prostě všechno věci, které zvýší transparenci a možnost zlepšení soutěžního prostředí.
Já jsem po tom semináři hovořil s lidmi, kteří se skutečně například elektronickými aukcemi zabývají a ti hovořili o obrovských úsporách v řadě položek typu plyn, nákup potravin pro nemocnice, prostě skutečně tam je ohromný prostor až se ptáme, jak je možné dosáhnout 20% úspor v nemocnicích, co tam dělal ten předchůdce toho současného ředitele, který někde je připravený šetřit.

Kdyby se zefektivnila tato oblast v resortu zdravotnictví, myslíte si, že by nebylo nutné škrtat v platech zdravotníků, respektive bylo by možné lékařům přidat?

No tak ten rozsah úspor z toho zefektivnění... Já považuji tu současnou debatu, tlačení ministra, který je zdaleka nejkonciliantnější a nejvíc souznící se lékařským stavem za mnoho let, to si přiznejme, je to prostě kultivovaná osoba a zrovna na něj tlačit, to mi přijde trošičku nešťastné.
Místo toho bych tlačil v rámci svých pracovišť právě na to, ať se prostě začne v nemocnicích řádně hospodařit a ty peníze na ty platy v tom objemu, o kterém lékaři hovoří, nejenom pro lékaře, ale i střední zdravotní personál by se určitě našly.

Opozice, levicová opozice ČSSD, navrhuje aby se peníze v systému hledaly ve státní pokladně, tedy aby stát přidal peníze za své pojištěnce, pak by údajně nebylo nutné uvažovat o spoluúčasti pacientů. Co říkáte na tento recept?


No ne, tak já jsem tam hovořil především o tom, že zejména v těch letech konjunktury, kterou Česko zaznamenalo mezi roky 2005 a 2008, došlo k velmi výrazným nárůstům příjmů celého zdravotního systému, konkrétně v přepočtu na mezinárodní dolary a v paritě kupní síly se zohledněním cenových rozdílů, u nás se ten zdravotnický rozpočet za léta 2000 až 2008 zvednul o asi 80%, zatímco v Německu o 40 a v Rakousku o 38%.
Ten příliv peněz ovšem zabrzdila recese a, jaksi, ten problém do budoucna bude mnohem vypjatější a chtěl bych jenom říct, že prostě navyšovat platby za státní pojištěnce - jednou k tomu bude muset dojít, ale až po vyčerpání těchhle rezerv a všichni, kteří pracují ve zdravotnictví, tom veřejném, vědí velmi dobře, kolik těch rezerv tam je.


A myslíte si, pane Zámečníku, že ale nebude možné vyhnout se zvyšování spoluúčasti pacientů, tedy aby si více připláceli než dosud za zdravotní péči?


To byla další věc, o které jsem tam se krátce zmínil. Česko je čtvrtá země mezi vyspělými státy, sdruženými v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, takzvaném OECD, z hlediska nejnižší spoluúčasti. Cokoliv si o tom myslíme - ona totiž velmi výrazně stoupla, takže je pochopitelné, že zejména lidé, kteří zdravotní péči čerpají, tak prostě to vnímají úkorně. Nicméně pořád je čtvrtá nejnižší z těch třiceti států.


Upřesňuje ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník. Já vám děkuji, nashledanou.

Radiožurnál, Veronika Sedláčková

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.