Přeskočit na obsah

Zákon o právní ochraně dětí je třeba změnit

Komentář čtenáře Medical Tribune

V současné době pracuji stále na novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, kdy od 1. 1. 2013 vstoupil v platnost zákon č. 401/2012, kterým se mění zákon č. 359/1999 Sb. Vím, že nemohu psát jen články a kritizovat systém, a tak jsem se rozhodla k úpravě zmiňovaného zákona.

Jsem pevně opřena o poznatky z mé praxe a z praxe lékařů, ředitelů dětských center a dalších zainteresovaných osob. Nemohu přihlížet ke skutečnosti, že rodiče v ČR nemají dostatek finančních prostředků na uživení svých vlastních dětí.

V důsledku toho, je celá rodina vystavena možnému tlaku a kontrol tzv. sociálních šetření od sociálních pracovnic. Sociální pracovnice musí provádět sociální šetření v rodině i například po anonymním udání osob. Jistě by na tom nebylo nic špatného, ba naopak, jde přece o děti. Jsem toho názoru a nejen názoru, neboť to vidím v praxi, že udání sousedů na rodinu je fenoménem doby. Ptám se, komu to prospěje?

Zákon o sociálně-právní ochraně dětí (OSPOD) může umožnit, aby tedy do prošetření situace v rodině, soc. pracovnice děti z rodin mohly odebrat na předběžné opatření a umístit je do zařízení nebo do přechodné pěstounské péče.  V současné době přechodní pěstouni se starají o miminka, aby mohly být uzavřeny kojenecké ústavy a dětská centra.

Bez ohledu na to, kolikrát miminko může změnit rodinu. Přechodní jsou velmi dobře honorováni. Nabízí se otázka, mohl by problémy  vyřešit nový institut ,,Dětského ombudsmana‘‘?

DÁLE ČTĚTE:

Pěstounství jako bysnys?

Rušení kojeneckých ústavů. Co bude s postiženými?

V zahraničí tento institut existuje, ale bývá zneužíván. Musel by být zároveň vytvořen kontrolní mechanismus jeho činnosti. Dětský ombudsman může paradoxně ohrozit postavení rodičů i jejich dětí. Velmi bych si přála nejen, aby byla vyslyšena práva dětí, ale také, aby byl náš systém na tento krok opravdu připraven.

Jsem přesvědčena, že naše společnost musí chtít podporovat a ctít status rodiny. V praxi prosadit zákon o sociálním bydlení. Řádně vypracovaný zákon by mohl situaci vyřešit. Tento krok by byl opravdu důležitým krokem, neboť by vyřešil problémy mnoha rodin z řad seniorů, rodin s dětmi a děti by se nestávaly oběťmi počínajícího zrůdného soc. systému, který se v zahraničí nazývá  ,,Juvenilní justice‘‘.

V září tohoto roku jsem byla účastníkem na konferenci v Parlamentu v Bratislavě. Konference byla zaměřena na novely zákonů o rodině a zákonu našeho OSPOD.

Musím konstatovat, že bych byla velmi ráda, kdyby naši zákonodárci byli tak otevření, komunikativní a hlavně obezřetní na převzaté modely ze zahraničí, jako jsou naši sousedé ve SR.  Zákon v takové podobě, jako je u nás, občané ve SR opravdu hlasitě odmítají.

Zdeňka Šárová, www.tribune.cz

autorka je zastupitelka Královéhradeckého kraje

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.