Zákon o nemocenském pojištění je špatně, zlobí se lékaři
Rozpaky nad ukončováním PN dle § 59 vyhl.č.187/2006....Můj pacient byl PN do 9.3.14 (neděle), při kontrole 10.3.14(ráno) jsem zjistil, že může nastoupit a nastoupil do práce. Prý to dle zmíněné vyhlášky nelze!!??
Uvedu př.: Pacient po Salmoneloze (dělá"v potravinářství"), ve čtvrtek kontrolní výtěr stolice, nebo po angině výtěr z krku. Odečet v lab. se děje v sobotu. Výsledek dostanu v pondělí ráno. Když je dobrý, sdělím pacientovi, že může do práce od zmíněného pondělka (čili PN do neděle). Pacient pracuje třeba od 8,00 nebo 14,00 nebo od 22,00. V tomto případě mám prý psát PN ne do neděle 9.3.,ale do pondělka 10.3. - ač je zdráv a může do práce. Když ale napíšu (ZBYTEČNĚ), že je ještě 10.3. práce neschopen a on nastoupí (byť si "finance" vyřídí zaměstnavatel), nastupuje vlastně do práce proti písemnému rozhodnutí lékaře se všemi možnými důsledky. V podstatě mi jde o společný zájem - neprodlužovat zbytečně PN. Nechápu, proč nemůže lékař ukončit PN a sdělit pacientovi (před začátkem směny), že je schopen. Nemohl jsem toto rozhodnutí učinit v pátek, když jsem nevěděl,jak dopadne výtěr stolice, výtěr z krku, případně další nutná vyšetření. A jsou to časté případy...
Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.
Problém je skutečně v § 59 odst. 1 písm. a) zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenské pojištění, v platném znění, ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti pojištěnce, jestliže vyšetřením zjistí, že mu jeho zdravotní stav umožňuje vykonávat dosavadní pojištěnou činnost, a to dnem, kdy tuto skutečnost zjistil, nebo nejpozději třetím kalendářním dnem následujícím po dni tohoto vyšetření.
Důsledkem ustanovení tedy skutečně je, že pokud pacient přijde za lékařem v pondělí a tento lékař k pondělku ukončí dočasnou pracovní neschopnost („DPN“), práce schopný je zaměstnanec až od úterý. Zároveň lékař nemůže v pondělí ukončit DPN s datem k neděli. Také zaznamenávám v rámci své práce pro Českou lékařskou komoru časté dotazy lékařů na toto téma a zcela upřímně odpovídám, že není v tomto případě jiná cesta, jak z tohoto rigidního ustanovení ven, než opravdu pondělní vyšetření antidatovat na neděli (příp. pátek), k nedělnímu (pátečnímu) datu rovněž ukončit DPN, aby mohl v pondělí zaměstnanec do práce a tudíž nic neproběhlo proti písemnému rozhodnutí lékaře, které však tento lékař učinit musel, neboť mu zákon vlastně nic jiného nedovoluje. Někteří lékaři občas uvádějí, že jim tento postup pracovnice OSSZ přímo i poradila, že sama by třeba i chtěla akceptovat ukončení DPN s tím, aby v den ukončení už zaměstnanec mohl do práce, a taky by jí to takto přišlo přirozené, ale neumožňuje to zákon a v kontrolním systému by jí takové ukončení DPN vyskočilo jako nevyhovující.
Řešení tohoto problému vede pouze přes klasický zdlouhavý legislativní proces novely předmětného ustanovení, která by popisované absurdity odstranila. Snad se to co nejdříve povede, argumenty jsou více než pádné a jejich smysl více než přirozený.
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz