Záchranky mají více výjezdů. Ošetřit pacienty ale musí nemocnice
Komentář čtenáře MT
Jsem pravidelným čtenářem vašeho periodika a se zájmem sleduji odborné i další články, které publikujete. Proto jsem velice ocenil článek Jak vyřešit narůstající počet výjezdů ZZS.
Článek je to povedený a velmi přesně popisuje problémy s narůstajícím počtem výjezdů rychlé záchranné služby, který je v přímé souvislosti s praktickým rozpadem primární lékařské péče a pohotovostní služby v ČR, na který ani stát ani pojišťovny nijak nereagují.
Myslím však, že by bylo korektní, když řekneme A, také říci B. Mluvčí ZZS a další její představitelé v Praze i v mnoha jiných krajích dostávají prostor se k tomuto palčivému tématu opakovaně vyjádřit. Řekněme si ale, kde tyto narůstající počty pacientů skončí? Kdo je musí definitivně ošetřit? Kdo je trvale přetěžován? Lékaři a další personál, který slouží ústavní pohotovost v nemocnicích, kam jsou všechny případy transportované ZZS přivezeni.
Když přihlédneme k dalším aspektům, je tato situace ještě absurdnější. ZZS je hrazena výkonnostně, tedy co přivezou, to dostanou zaplaceno. Trápí ji sice zbytečné výjezdy, ale finance jsou v pořádku. Ale co nemocnice? Na jedné straně tlak EU na snížení přesčasových hodin nemocničních lékařů a tedy snaha vedení nemocnic redukovat počty lékařů ve službě, na druhou stranu narůstající počty ošetřených pacientů v pohotovostních službách, které přesně kopírují narůst výjezdů ZZS.
Dalším aspektem je skutečnost, že nemocnice jsou placeny paušálem k určitému rozhodnému roku, takže nárůst ošetřených pacientů, na rozdíl od ZZS, dostanou zaplacen jen ve velmi redukované formě. A co představitelé ZZS nezmiňují vůbec?
To je skutečnost, že k výjezdům s nízkou prioritou nejezdí posádka s lékařem ale jen záchranáři, kteří dle vnitřních předpisů ZZS, musí do nemocnice transportovat vše, včetně naprostých banalit. A znovu je třeba poznamenat, že se to dobře vozí, když je to zaplacené ale co chudák lékař a další personál ve službě, který má, kromě ambulantních pacientů, také na starost ty, kteří jsou hospitalizováni a opravdu nemocní. Peníze ani on ani nemocnice navíc nedostane a musí trpně přihlížet a dokonce ošetřovat pacienty transportované ZZS do nemocnice s diagnózou například: rozrušení, nespavost, 3. dny stará distorze hlezna, měsíc trvající bolesti břicha, opilost bez jiných obtíží, atd. atd.
Takže je pravda, že primární péče v ČR je zcela v rozvratu, je pravda že ZZS trvale narůstá počet výjezdů ale také je pravda, že všichni pacienti, kteří jsou transportováni ZZS jsou definitivně ošetření v nemocnicích, což se neodráží ve zvýšené úhradě zdravotními pojišťovnami, je zbytečně a významně přetěžován sloužící personál a navíc, i díky vnitřním předpisům ZZS, jsou do nemocnic transportováni pacienti, kteří často akutní a někdy ani žádné ošetření nepotřebují.
Hrubým odhadem přestavuje přibližně 40% převozů ZZS banality nebo zbytečnosti. Takže zcela bez příkras, za zvýšený počet převozů může ve významné míře i vnitřní řád ZZS, který velí „vezeme vše, proč brát na sebe odpovědnost a navíc to máme dobře placené, ať se starají jiní – nemocnice.“
Proto také nemocniční lékaři bez přehánění označují služby ZSS, skoro v polovině případů, za nejdražší taxi. A pochopitelným ale těžko přijatelným faktem je skutečnost, že tentýž lékař, který slouží pohotovost v nemocnici, je podstatně hůře zaplacen, než když slouží na záchrance. Což je přímým důsledkem narůstající ale velmi dobře placené práce ZZS.
MUDr. Jiří Svoboda, primář chir. odd. ON Příbram
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz