Přeskočit na obsah

Za milion srdce, nebo okna?

Garde Jany Bendové

Při četbě koaliční smlouvy, pasáže týkající se zdravotnictví, se mi náhodně připletly pod ruku dvě informace. Ta první: pacienti v broumovské nemocnici musí leckdy spát v kulichu a ve svetru, stará okna netěsní a milion na nová není. Pouhý milion! Druhá zpráva byla z opačného, pozitivního konce: v pražském IKEM loni provedli padesát transplantací srdce, nejvíc od přelomu tisíciletí, více než třeba ve Vídni. Jen pro představu: jedna taková transplantace s průběžným léčením stojí dost přes půldruhého milionu. Za transplantaci jater zaplatí pojišťovna tzv. balíčkovou cenu ve výši milion šest set tisíc, za ledvinu půl milionu...

Mrznoucí pacienti na jedné straně a heroické operace na straně druhé. I tak vypadá dnešní české zdravotnictví, potýkající se znovu s nedostatkem peněz.

Jako kulisa k zmíněné četbě koaličních plánů ve zdravotnictví dobře poslouží. Tak tedy: nová vláda chce zrušit zdravotní poplatky (vyjma 90 korun za pohotovost). Poplatky přinášejí ročně do zdravotnictví pět miliard. Dále vláda hodlá zvyšovat příjmy zdravotníků (za současného omezování přesčasů lékařů a sester až na polovinu kvůli vypršení evropské výjimky). A rovněž se máme těšit na zlepšení přístupu k lázeňské péči, zlepšení dostupnosti ambulancí v odlehlých oblastech, lékáren v obcích, na rozšíření kapacit pro následnou péči...

Klasická otázka zní, kde na to koalice vezme, když se vzdává i jistých miliard z poplatků? Zaklínací mantrou všech politiků jsou úspory v lécích, zastavení předražených nákupů přístrojů, skoncování s korupcí. To se sice dobře poslouchá, realita však za údernickými závazky (a že jich už bylo) vždy pokulhává.

Nebylo by lepší, pro pacienty lepší, kdyby zejména ČSSD oželela svůj volební trhák – zrušení poplatků – a vybrané peníze ve zdravotnictví ponechala? Broumovská nemocnice se starými okny není jistě jediná. Nemocnic máme bezmála dvě stovky, a ne každá vypadá jako obrázek z 21. století.

Sobotkova skorovláda slibuje, že do zdravotnictví dá více peněz ze státního rozpočtu, především skrze pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce.

Těch je zhruba šest milionů – z deseti a půl milionu občanů.

Jsou to důchodci, děti, studenti, nezaměstnaní a další. Přidání od státu zní pěkně. Ale co stát "ze svého" přidá do zdravotnictví, to mu "ve svém" ubude jinde. Opět pro lepší představu, co ta čísla znamenají: Rusnokova vláda zvýšila sumu odváděnou za jednoho státního pojištěnce o zdánlivě zanedbatelných 64 korun na 787 Kč měsíčně – ročně tím zdravotnictví obohatí o další 4,7 miliardy. Kde se vezmou? V zadluženém rozpočtu.

Máme sice dojem, že za zdraví platíme dost, a poplatky nás rozčilují. Dobrá, poplatky se zruší, zůstanou nám v kapse. Ale z druhé kapsy, z daní, je fakticky zaplatíme. Pravda, pro řadu lidí je to osobní úleva. Ale zdravotnictví starající se o nemocné na tom bude stejně.

A dovolte poslední příklad pro ilustraci: zaměstnanec s průměrným hrubým platem 25 tisíc pošle se svým zaměstnavatelem pojišťovně 3 375 Kč měsíčně. Deset "průměrných" se musí složit, aby zaplatili jediný den pacientovi na jednotce intenzivní péče. Opravdu je tedy prozíravé zbavovat se pěti miliard z poplatků? Minimálně do té doby, než se politikům podaří splnit údernické úsporné závazky?

 

Jana Bendová komentátorka MF DNES

Zdroj: Mladá fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.