Z farmaceutické firmy přišel. Nyní se tam šéf nemocnice Řepa vrací
- S čím jste do Benešova na post ředitele nemocnice přicházel?
Byla to pro mě velká výzva.
- Když jste zjistil, jak na tom nemocnice je, neuvažoval jste, že raději hned zase odejdete?
Ekonomické výsledky mě šokovaly! Že bych ale kvůli tomu odcházel, to mě vůbec nenapadlo, naopak.
- Kdy nebo při čem jste se ujistil, že jste udělal dobře, že jste vydržel?
Spolupracovníci mě přijali velmi dobře, dohodli jsme se na nezbytných cílech,a ty jsme začali plnit. Jasnou demonstrací toho, že si rozumíme, byla reakce na akci Děkujeme, odcházíme, kdy naši lékaři podpořili vedení nemocnice a díky tomu se nemocnici daří hospodařit vyrovnaně a pacientů stále přibývá.
- Určitě ale máte nějaký svůj vnitřní rest, který se vám nepodařilo vyřešit. Přiznáte ho?
Plánovali jsme významnější investice. Nepodařilo se je realizovat kvůli krizové situaci v hospodářství. Z farmaceutické firmy přišel, teď se tam vrací
ZDENĚK KELLNER Benešov Až 9. února oslaví Milič Řepa čtyřiačtyřicáté narozeniny, bude už ředitelem farmaceutické firmy. Do konce roku je ale stále šéfem benešovské nemocnice. Jako odcházející ředitel poskytl Benešovskému deníku následující exkluzivní rozhovor.
-Máte nějaký svůj vnitřní rest, který se vám nepodařilo před odchodem z Benešova vyřešit?
Plánovali jsme významnější investice. Nepodařilo se je realizovat kvůli krizové situaci v hospodářství. Středočeský kraj nemohl naší nemocnici poskytnout více než 350 milionů na investice, což je i tak nejvíce za dobu fungování nemocnice. Přesto bychom potřebovali pokračovat v generelu nebo renovovat interní pavilon a rekonstruovat budovu staré interny.
- Bavili jsme se spolu o tom, že každý nový manažer navazuje i na předchůdce. Pominemeli, že ten váš měl jiné politické myšlení, co jste si od něj vzal?
Nemocnice při mém příchodu měla založenou funkční strukturu a základy procesního řízení, na tom bylo možné stavět.
- Co se vám podařilo v oblasti investic a personálního obsazení?
Hlavní je, že personální situace je stabilizována. Sice bychom rádi posílili některé lékařské posty, ale pro fungování zdravotních služeb máme lékařů dostatek. Na pozice sester a pomocného personálu i nezdravotnické profese máme dokonce více nabídek, než můžeme uspokojit.
A investice?
Mnoho mluvíme o stavbách a rekonstrukcích – pláště interny a přijímacího objektu, rekonstrukce kotelny a spalovny včetně technologie, zcela nové transfuzní stanici, horkovodu, rekonstrukci lékárny, parkoviště, mikrobiologie, opravě střech a zejména operačních sálech a ARO.
Neméně nás ale těší, že nemocnice průběžně investuje do obnovy a rozvoje medicínské technologie – nové přístroje, RTG, ultrazvuky, endoskopy, operační přístroje, mikroskopy – vše ze zdrojů nemocnice!
Dále investujeme do modernizace režimů práce – elektronizace všech procesů včetně automatizace, systémy řízení, workflow, zpracování dat a výkazů pro zdravotní pojišťovny i personálních procesů a řízení lidí. Toto zvyšuje naší efektivitu a konkurenceschopnost a optimalizuje platby od pojišťoven – které právě pro tyto účinné metody práce rostly výnosy i v celkově nepříznivých dobách a dosahujeme vyrovnaného hospodaření.
- Už se podařilo domluvit se s VZP na úhradách rozborů krve jejich pojištěnců ve vaší nemocnici?
To je smutná kapitola. VZP, jako poslední z pojišťoven, toto stále pouze slibuje a v dopisech ubezpečuje, že k nápravě stavu dojde v nejbližší době. Bohužel, už to trvá rok! A naší nemocnici to zatím připravilo o 15 milionů korun! Alternativa pro pacienty prakticky neexistuje a proto budeme pokračovat v práci a doufat...
- Zkuste prosím vysvětlit informaci o tom, že jste jako direktor doporučoval svým podřízeným, aby se stali pojištěnci jiné zdravotní pojišťovny, protože se tím zvýší šance na zisk podpory pro koupi magnetické rezonance.
Smluvní podmínky zdravotních pojišťoven nejsou stejné. Byl bych špatný manažer, pokud bych se nesnažil získat pro nemocnici maximum, a proto jsem doporučoval našim zaměstnancům a jejich blízkým tu z pojišťoven, která nabízí to nejlepší jak pro pacienta, tak pro zdravotnické zařízení. A to ceny služeb, rozsah péče i nové možnosti, včetně magnetické rezonance.
- Kdy by měla magnetická rezonance do Benešova dorazit?
O tom se jedná. Benešov, jako páteřní nemocnice Středočeského kraje, magnetickou rezonanci potřebuje pro další rozvoj, nejen RDG oddělení, ale i neurologie, ortopedie a interny. Současné situace ve zdravotnictví tomu sice nepřeje, ale nám jde o dlouhodobý výhled a pro tuto investici máme silné argumenty.
- Jaké má nemocnice se zdravotními pojišťovnami a speciálně s tou největší, VZP účty?
Nemocnice stále jedná o tom, aby se platby za péči zvýšily. Nejedná se pouze o ceny, ale hlavně rozsah metod a počty pacientů, protože těch máme stále více, a chceme léčit moderně. VZP v současnosti nové metody vůbec nechce nasmlouvat a počty výkonů omezuje.
Končí to potom tím,že pro její pojištěnce musíme při vyčerpání smluvního rámce odmítat provádění výkonů, a posouvat objednací doby do následujícího roku. Pro pojištěnce VZP jsme za dva roky provedli výkony za více než 56 milionů nad rámec smlouvy – to znamená zadarmo!
- Budou si muset pacienti některé služby, kvůli absenci smluv s pojišťovnami hradit sami?
U akutní péče se tak nestane. U výkonů, které nejsou nasmlouvány – jedná se hlavně o nejmodernější výkony nebo preparáty bude muset pacient, který inovativní výkon požaduje, uhradit nezbytné náklady sám. Je to ale péče, která je nadstandardní a v regionu jedinečná, například na odděleních ORL a ortopedii.
Benešovský deník
Zdroj: Benešovský deník