Widimský: Práci Hegera respektuji a uznávám
30.04.2011
Moderátor (Luboš Xaver Veselý):
Na Frekvenci 1 právě teď začíná Press klub a naším dnešním hostem je profesor doktor Petr Vidimský, doktor věd. Dobrý den. Je to ta vaše profese, což znamená péče o srdíčko naše, no tak teď na úvod by nás zajímalo, jak my jsme vůbec u nás v České republice s tou kardiologií v porovnání se zbytkem třeba evropské unie nebo se zbytkem světa. Patříme mezi velmoce, podobně jako v hokeji?
Host (Petr Widimský, profesor, kardiolog):
Něco jiného je, jak jsme na tom s kardiologií jako s lékařským oborem a lékařskou vědou, něco jiného je, jak jsme na tom se srdečními chorobami z hlediska nemocnosti obyvatelstva. Začnu odzadu, začnu tedy tou druhou částí, to znamená, pokud jde o počty kardiovaskulárních chorob a nemocnost obyvatel českých, moravských na srdeční choroby, tak jsme na tom poměrně špatně. dokonce před, dejme tomu, 20 lety jsme na tom byli téměř jednou mezi nejhoršími zeměmi na světě z hlediska úmrtnosti na srdeční choroby, za těch posledních 20 let se to hodně zlepšilo, ale stále ještě to není takové, jak bychom si přáli, stále ještě . . .
Moderátor (Luboš Xaver Veselý):
Takže kolikátí tak jsme teď tak zhruba?
(Petr Widimský):
Mezi státy bývalého východního bloku jsme nejlepší z hlediska úmrtnosti, to znamená nejnižší ta úmrtnost je u nás, ale naopak na ty státy té bývalé západní Evropy stále ještě se dotahujeme, byť rychlost, s jakou se zlepšuje zdravotní stav našich obyvatel je vyšší, než jakou se zlepšuje v té západní Evropě, takže ten vývoj pozitivní je nesmírně rychlý, dokonce vyšla práce od jednoho polského epidemiologa, která ukázala, že ze všech států Evropy Česká republika má nejrychlejší zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva v této oblasti.
Moderátor
No tak, to rádi slyšíme a ten druhý aspekt?
Widimský
Ten, pokud jde o úroveň lékařské vědy a kardiologie jako lékařského oboru, pak se dá říct, že v některých částech té kardiologie jsme na tom skutečně podobně jako v hokeji, to znamená, že patříme mezi světovou špičku.
Moderátor
No, tak o tom nám povídejte. V čem patříme mezi světovou špičku, to rádi slyšíme, pořád totiž slyšíme informace z médií, že jsme nejlepší akorát v korupci a teď se teda našlo něco, v čem jsme také nejlepší, tak to jsme rádi.
Widimský
Tak určitě jedna oblast, ve které patříme mezi tu špičku, je oblast péče o infarkt myokardu, akutní srdeční infarkt, to je oblast, ve které můžeme říci, že se podle nás v podstatě učil celý svět organizovat péči.
Moderátor
To jsou ty stenty nebo stendy?
Widimský
Přesně tak. Ne, že by se stenty vymyslely v České republice, ale my jsme byli první na světě, kdo to zavedl do léčby infarktu jako systém, to znamená, v České republice od roku 2002 existují oficiální doporučené postupy České kardiologické společnosti, které praví, že správná léčba srdečního infarktu je koronární angioplastikou, čili vlastně to je implantace stentu.
......
Moderátor
Taková ta velmi slavná, populární akce Děkujeme, odcházíme, která před pár týdny skončila v České republice, pane profesore, dotkla se vás nebo ne? vás osobně myslím, nemyslím teďka biologické společnosti. Vás, jako člověka.
Widimský
Mě jako člověka se nelíbila ta forma té akce. Toto jsem opakovaně vyjádřil i kolegům, kteří ji v nemocnici podporovali. Ta forma byla pro mě zcela nepřijatelná z etického hlediska. Na druhou stranu naprosto chápu ty pohnutky, které je k tomu vedly, protože situace těch lékařů v mnoha nemocnicích a zejména těch mladých lékařů je naprosto neudržitelná. Moje dospělá dcera nastoupila se středoškolským vzděláním nastoupila za plat, který je významně vyšší, než je plat začínajícího lékaře, to je absurdní situace, že jo, u nějaké soukromé firmy, čili prostě jestliže někdo studuje šest let lékařskou fakultu, získá teda poměrně těžce titul MUDr. a nastoupí za 18 tisíc hrubého, to je podle mě naprosto nesmyslná situace, čili já chápu to, co k tomu vedlo, ale není pro mě přijatelná ta forma, zejména ta hesla byla strašlivá.
Moderátor
A napravila se ta situace tedy, jinými slovy, bylo to k něčemu, pomohlo to?
Widimský,
To ukáže až čas, určitě skončilo to jakýmsi kompromisem, kdy ty mzdy lékařů byly navýšeny o jisté částky, které nejsou zanedbatelné, zejména pro ty mladé lékaře a čili doufám, že to pomohlo zklidnit tu situaci, určitě to napáchalo i celou řadu takových určitých nepříjemností jak ve vztahu lékařů s pacienty například, tak i ve vztazích mezi lékaři, z nichž část to podporovala, část ne a mezi nimi vznikaly různé rozpory, takže myslím si, že celkový dopad této akce posoudíme až s odstupem jednoho roku, dvou.
Moderátor
Patříte, pane profesore Vidímský k těm, kteří jaksi kvitují s povděkem postoj ministra Hegera?
Petr Widimský,
V čem myslíte?
Moderátor
No v téhle té akci, protože se často mluví o tom, že on sehrál velmi pozitivní úlohu, mnozí lékaři ho chválí, našli se i tací, kteří říkají, dělal co mohl, ale dosáhl pouze kompromisu, tak se tedy ptám, co o tom soudíte vy.
Petr Widimský
Já si myslím, že v té dané situaci on dosáhl maxima, čeho dosáhnout mohl.
Moderátor
Takže dalo by se říct, že patří k těm lepším ministrům zdravotnictví za posledních řekněme 20 let.
Petr Widimský
Určitě. Já pana doktora Hegera znám léta z jeho práce jako ředitele hradecké nemocnice a měl vždycky kredit velmi solidního člověka, myslím, že takto si počíná i v této funkci, takže já jeho práci respektuju a uznávám.
Moderátor
A pokud říkáte toto stanovisko, že má u vás lidský i profesní kredit pan ministr Heger, není potom škoda, že vstoupil do té české řekněme, lehce ušpiněné, politiky? Nevnímáte to tak?
Petr Widimský
To už bychom se dostali někam úplně jinam. Jak jinak se ta politika má zlepšit než tak, že do ní vstoupí slušný lidi.
Moderátor
No jo, tak držme palce, tímto skončíme dobře. Vy jste, pane profesore, pokud vím, tak lékařská rodina, protože váš tatínek lékař, váš bratr lékař, když se tak sejdete na nějaké rodinné oslavě, o čem se nejčastěji hovoří?
Host (Petr Widimský,
Většinou o úplně jiných věcech.
Moderátor (Luboš Xaver Veselý):
O medicíně. . .
Petr Widimský,
Někdy samozřejmě taky, ale většinou se bavíme o normálních věcech, jako všichni ostatní lidi.
Moderátor
No a sdělujete si třeba někdy, když přijde teda navíc vy teď jedete na kongres do Brna, třeba tak řeknete panu bratrovi nebo někomu rodině z lékařů, co tam bylo nového a tak?
Petr widimský,
Někdy ano, někdy ne.
Moderátor
Není to pravidlem, že byste si sdělovali. . .
Petr Widimský,
Ne, rozhodně doma nepořádáme rodinné konference.
Moderátor
A napadlo vás někdy třeba, že byste založili nějakou rodinnou nemocnici?
Petr Widimský, profesor, kardiolog):
Ne.
Moderátor
V Americe by to tak bylo. To vás neláká?
Petr Widimský,
My jsme všichni tři spíše orientovaní vědecky, takže my nepodnikáme, my se snažíme dělat dobrou medicínu a dobrou vědu.
Moderátor
A současná situace v České republice, jakési rozložení sil a ekonomické vazby, je to dobré prostředí pro to, aby se dala dělat věda, daří se tady vědě?
Petr Widimský,
Určitě, věda se tu dělat dá, samozřejmě nelze to srovnávat s podmínkami, které má věda v USA a bohužel ani s podmínkami, které má věda v západní Evropě, ale věda se tady dělat dá, je tady celá řada pozitivních kroků, které se vyhrály za těch posledních 10 nebo 20 let a například systém výzkumných záměrů, který byl zaveden v roce 2004 nebo 5, tak ten vedl k tomu dodatku, že vytvořily kvalitní týmy, které produkují víc věcí, vědecké výsledky a v řadě oblastí česká věda se dostala na světovou úroveň. Čili myslím si, že dobrá věda se tady určitě dělat dá, ale chce to velké nadšení.
Moderátor
No a teď vy to máte osobně tak, že tedy pracujete i jako lékař, což máte určitě svoje pacienty, věnujete se právě tomu výzkumu nebo vědě, no a také jste funkcionářem v té kardiologické společnosti, na co teda máte nejvíc času?
Petr Widimský,
Myslíte, jako co mě zabírá nejvíc času. . .
Moderátor
Co vám jako tak nejvíc času.
Petr Widimský,
Největší část mého času mi zabírá péče o pacienty a výzkumná práce, to je, bych řekl, že tak půl na půl, menší část mě potom zabírá výuka studentů a práce pro tu Českou kardiologickou společnost.
Moderátor
A kdybychom tedy ještě k té kardiologické společnosti, co vlastně taková kardiologická společnost má za úkol, za cíl. Možná posluchači nemusí vědět, co vlastně obsahuje taková, ona to není profesní komora, abychom si to nepletli, tak je to kardiologická společnost, koho vlastně sdružuje a o co jde?
Petr Widimský,
Česká kardiologická společnost sdružuje všechny lékaře, kteří na území České republiky provozují obor kardiologie nebo o něj mají nějakým způsobem zájem nebo s ním souvisejí, to znamená našimi členy nejsou jen kardiologové, ale jsou našimi členy internisté, kardiochirurgové, někteří praktičtí lékaři nebo srdeční kardiologové, několik radiologů, prostě řada lidí z příbuzných oborů, kteří mají zájem o ten náš obor.
Moderátor
Je to povinné to členství. . . myslím, kdybych chtěl být kardiologem, budu mít svoji ordinaci, tak nemusím jít. . .
Petr Widimský,
Ne, ne, to s tím nemá nic společného. My jsme naprosto dobrovolná organizace, nicméně spíše to je tak, že z hlediska společenské prestiže každý kardiolog chce být členem té České kardiologické společnosti, ta naše společnost má velkou tradici. My jsme třetí nejstarší kardiologická společnost na světě, vznikli jsme vlastně jako Československá kardiologická společnost v roce 1929 už a ten kredit je spíše v této oblasti, to znamená našich členů celkem je asi 2300 a na těch kongresech výročních míváme účast tak okolo 4 tisíc lékařů.
Moderátor
Umím si představit, že jedním z těch záměrů té vaší kardiologické společnosti je to informovat kolegy o novinkách, sejít se, diskutovat, vyměňovat si zkušenosti a co ještě kromě tady toho vlastně ta kardiologická . . .
Petr Widimský,
Přesně tak. Dva hlavní naše cíle jsou vzdělávat lékaře v oblasti kardiologie, a to je nejenom kardiologie, ale i ty lékaře z těch dalších oborů až třeba pro ty praktické lékaře a druhým takovým cílem podporovat rozvoj vědy, to znamená výzkumu kardiovaskulárních chorob. To jsou dva hlavní směry, kterými se ubírají i ty naše dva hlavní kongresy. Ten jarní v Brně a listopadový v Praze.
Moderátor :
To znamená, že vy se dvakrát za rok sejdete, takto ve velkém formátu a laicky řečeno, řeknete si, co je nového, nějaké objevy. . .
Petr Widimský,
Přesně tak, přesně tak. Na tom kongresu je zhruba 50 procent času věnováno takzvanému postgraduálnímu vzdělávání, to znamená souhrnným přednáškám na daná témata, aby se ti lékaři vzdělali celkově v té určité problematice a druhá polovina času je věnována prezentaci vlastních výzkumných výsledků.
Moderátor :
A vy budete teď na brněnském kardiologickém kongresu přednášet o čem?
Petr Widimský,
Já tam budu přednášet o velké studii mezinárodní, jenž jsem byl jedním z autorů, která se jmenuje Rival a je to studie, která srovnávala dva různé přístupy k srdeční katetrizaci a to přístup přes ruku, přes tepnu arteria radialis a přes nohu, přes tepnu, která se jmenuje arteria femoralis.
Moderátor
Ono už se to dělá i přes ruku?
Petr Widimský, profesor, kardiolog):
Dělá se to už i přes ruku.
Moderátor :
A je to lepší? Abychom byli připraveni, až. . .
Petr Widimský,
Tato studie, která byla, ty výsledky byly zveřejněny poprvé před měsícem v USA a já je budu tady prezentovat poprvé v České republice, tak ta skončila tak, že to dopadlo v zásadě remízou. Výhodou toho přístupu přes ruku je menší riziko hematomu, to znamená kosmetického krvácení do podkoží a nevýhodou je větší dávka záření.
Moderátor
Dobře. Pane profesore, řekněte, když se takhle sejdou kardiologové z první ligy, jako jste vy a vaši kolegové. Já připomenu že naši posluchači budou znát z minulosti z tohoto pořadu pana Ashermana nebo pana docenta Táborského a řadu dalších, o čem vy tak se bavíte v okamžiku, kdy už máte po tom, po těch přednáškách a člověk by řekl laicky, sedíte v kavárně nebo v hospodě, bavíte se třeba o té profesi a nebo se bavíte úplně o něčem nebo o ženských, o pivech. . .
Petr Widimský,
Bavíme se samozřejmě o té profesi také. Pokud se setkáte s těmi lidmi, o kterých jste mluvil, kteří jsou ve výboru České kardiologické společnosti se mnou, tak samozřejmě se bavíme i o chodu té společnosti, o běžných provozních věcech, které taková společnost jako každá v podstatě firma má, ale samozřejmě se bavíme i o tom, jak trávíme volný čas, o tom, kde jsme byli na dovolené a podobně.
Moderátor :
O a vy osobně, pane Vidímský, trávíte volný čas jak, ono se totiž říká, že ševcova žena a kovářova kobyla, to je staré přísloví, předpokládám, že to u vás neplatí a že vy jste přesně ten příkladný typ, který tu si jde zaběhat, tu se projede na kolečkových bruslích, zasportuje, nepije, nekouří a jí zdravě. Mýlím se?
Petr Widimský,
Moc se nemýlíte.
Moderátor :
Tak, vy to vidíte každý den konečně před sebou, tak. . .
Petr Widimský:
Nekouřím a jsem celoživotní nekuřák, alkohol piju málo, ale dobré víno si dám rád a pokud jde o sportovní aktivity, tak jsem celý život sportoval, asi 20 let jsem dělal i závodně některé sporty, v poslední době už samozřejmě ne, ale snažím se aspoň rekreačně chodit po horách, jezdit na kole a občas si zaběhat a zaplavat.
Moderátor
Tak, pane profesore Vidímský, my vám děkujeme za to, že jste přišel na Frekvenci 1, držíme palce tomu, aby dopadl dobře kongres v Brně, který začíná zítra, tedy v neděli 1.května, trvá až do 4., no a my doufáme se potom dozvíme z médií, jaké byly výstupy z toho kongresu a třeba se něco dotkne i nás, obyčejných pacientů. Mějte se moc hezky a pozdravujte kolegy. Na shledanou.
Frekvence 1
Zdroj: Frekvence 1