VZP došly rezervy, budou nutné úspory ve zdravotnictví
Moderátor (Jan Bumba):
Takže bude mít největší zdravotní pojišťovna v Česku dost peněz na úhrady péče zdravotnickým zařízením? Minulý týden vystrašila veřejnost zpráva, že Všeobecná zdravotní pojišťovna vyčerpala finanční rezervy, teoreticky hrozí propad do dluhů a taky zpoždění plateb. Dnes odpoledně zveřejní ředitel VZP Pavel Horák detaily letošního hospodaření. Na telefonní lince je předseda správní rady VZP, poslanec ODS Marek Šnajdr...A také jeho kolega ze sněmovního výboru pro zdravotnictví, poslanec ČSSD Jaroslav Krákora.
Pane Šnajdre, předpokládám, že vy jako předseda správní rady nemusíte čekat na tiskovku, abyste se dozvěděl, jak na tom VZP je. V jaké finanční kondici se pojišťovna nachází?
Host (Marek Šnajdr, předseda správní rady VZP, poslanec ODS):
Tak, já musím uklidnit jak posluchače, tak samozřejmě i vás, že Všeobecná zdravotní pojišťovna samozřejmě bude schopna a je schopna plně hradit péči o všechny své pojištěnce. Nicméně Všeobecná zdravotní pojišťovna a myslím, že každý, kdo se v České republice zabývá financováním českého zdravotnictví, ví dvě základní věci. Za prvé, že v roce 2008 došlo k vytvoření rezerv ve výši zhruba 20 miliard korun, který měly v tom našem systému fungovat jako stabilizátor na dobu krize, na dobu, kdy dojde a došlo k významnému poklesu výběru pojistného z důvodů, které jsou zřejmé a na dobu, než bude možnost ten systém nějakým způsobem strukturálně změnit. Tyto rezervy, které původně byly plánovány na rok 2009 a 2010, dokonce ještě vydržely v roce 2011.
A to, že ty rezervy už nejsou tedy není podle vás závažná informace?
Marek Šnajdr:
To je informace, která je dlouho dopředu známá a troufnu si říct každému: Když se podíváte na například zdravotně pojistný plán Všeobecné zdravotní pojišťovny, který byl přijímán na, před rokem na letošní rok, tak ten jasně říká, že tyto rezervy budou všechny nebo veškerý zbytek těchto rezerv bude použit na úhradu péče v roce 2011 a že na konci roku tyto rezervy dojdou.
Toto je zdravotně pojistný plán, který schválila nejenom správní rada, ale je to zdravotně pojistný plán, který schválila Poslanecká sněmovna, vláda, stejně tak ministerstvo financí a jestli mohu ještě jednu větu na závěr říct, je to právě Všeobecná zdravotní pojišťovna, která nese největší břímě takzvané specializované péče. Je to právě Všeobecná zdravotní pojišťovna, která na jednoho svého pojištěnce platí českým zdravotnickým zařízením v průměru nejvíce ze všech pojišťoven a logicky je tedy páteří financování našeho zdravotnictví, na druhou stranu logicky ty nároky na rostoucí náklady na péči jdou převážně na úkor Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Pane Krákoro, jak se na to díváte vy? Sice v rezervách VZP už nic není, ale jak říká pan Šnajdr, nic to neznamená, všichni jsme věděli, že k tomu dojde?
Host (Jaroslav Krákora, poslanec ČSSD, sněmovní výbor pro zdravotnictví):
Ne, no tak samozřejmě jsme to, pane redaktore, předpokládali, to není ta situace také poprvé, ale, když jsme my končili v roce 2006 s naší vládou, tak tam byla taky rezerva samozřejmě vytvořená pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, dále se toto potom prohloubilo a došlo až ke 20 miliardům, dneska peníze nejsou. Samozřejmě, že jednak jako správní rada se musíme zabývat tím, že nesmí být ohrožena péče o pacienty, to je zásadní, k tomu dojít nesmí a musíme se zabývat napřed vnitřní úsporou v pojišťovně a potom i politikou pojišťovny navenek, takže já si myslím, že rezervy byly a jsou.
Byly i tehdy v časopise, dneska je to v IZIPu, v Mořském koníku, není úplně bez rezerv léková politika, smluvní politika, kdy je nasmlouván velký počet smluv. Víte, že v současné době budeme i redukovat počet zaměstnanců o 840 ve Všeobecné zdravotní pojišťovně během dvou let a myslím si, že toto jsou efektivní kroky, kde se má samozřejmě. . .
A jaký, jaký je, promiňte, že vás skáču do řeči, ale jaký je ten bezprostřední dopad? Není pravda, že už v současné době dochází k jistému zpožďování plateb zdravotnickým zařízením, pane Krákoro?
Jaroslav Krákora:
No tak, čekalo se, že ve druhém pololetí tady toho roku dojde, zvláště ke konci roku 2011, k prodloužení samozřejmě plateb a ke zpožďování, takže k tomu v současné době dochází, ale já chci říct ještě. . .
A toto asi není dobře nebo ano?
Jaroslav Krákora:
Toto není samozřejmě dobře, protože to znejistí trošku ta zdravotní zařízení a může to některým způsobovat problémy, ale já bych chtěl říct, že musíme taky hledat rezervy zevně a my máme velké rezervy i pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Máme třeba progresivní zdanění, jsme chtěli zavádět, progresivní zdanění u nás není, určitě by to přineslo do systému jeden až dvě miliardy korun, především pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a zastropování pojistného jsme se pokoušeli několikrát parlamentním zákonem zrušit a toto také není zrušeno a to přináší až pět 5 miliard pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, takže musíme hledat i ty rezervy, které jsou zevně a určitě rezervy jsou.
Pane Šnajdre, co s tím, co v tuto chvíli udělat, aby třeba právě nedocházelo ke zpožďování plateb zdravotnickým zařízením?
Marek Šnajdr:
Já myslím, že jsou dva možné přístupy. Jeden, už to pan kolega Krákora řekl, ano, Všeobecná zdravotní pojišťovna a především její management musí skutečně najít každou korunu ve vnitřních rezervách a každou korunu musí uvolnit do péče. To je nepochybně jeden důležitý krok, ale nechcete-li ode mě populistickou odpověď a chcete-li ode mě korektní odpověď, tak já otevřeně říkám, že to stačit nebude.
Ano, letošní rok já nevidím jako problémový. Pakliže ale chceme udržet úhradový standard letošního roku i na další, a na další období, musíme najít odvahu ke strukturálním změnám, musíme najít odvahu ke skutečnému provedení toho, o čem se v České republice bohužel i v posledních letech stále bavíme a nemáme odvahu to učinit. Například zrušit část neefektivních nemocnic, například část výkonů z lůžkové péče převést do levnější ambulantní péče.
To jsou všechno kroky, které přinášejí miliardové úspory, které pacienty, pacientům přinášejí stejný komfort, které řekněme uzavírají ty kohouty čerpání nebo zneužívání prostředků veřejného zdravotního pojištění, na druhou stranu přiznejme si, jsou extremně nepopulární, jsou politicky zneužitelné. Každý, kdo si redukoval někdy nějakou nemocnici nebo ji třeba zavíral, tak o tom ví své. Já zodpovědně říkám, nenajdeme-li odvahu k těmto strukturálním krokům, budeme pouze paběrkovat.
Pánové, já vám oběma děkuji za váš čas, děkuji za vyjádření. Předseda správní rady VZP, poslanec ODS Marek Šnajdr a člen správní rady pojišťovny a poslanec ČSSD Jaroslav Krákora.
Radiožurnál
Zdroj: Radiožurnál