Výrobu léků ovládli "mamuti"
"Nechceme skončit u nějakého mamuta," přál si vždy Jiří Michal, šéf (a také akcionář) tuzemské farmaceutické jedničky Zentiva. Dlouho tak vyvracel spekulace, že firmu už už koupí její mnohem mocnější zahraniční konkurenti a přibalí do svého portfolia.
Realita ale nakonec zvítězila. Za dva týdny dokonce Zentiva opustí pražskou burzu. Její nový vlastník, evropský lídr Sanofi-Aventis, má jiné plány.
Nezmizí ale léčiva Zentivy z trhu. V Česku naopak získá tandem Zentiva-Sanofi zhruba 15 procent trhu, což je bezkonkurenční vedení. Nedávným ovládnutím české firmy přitom francouzský gigant Sanofi získal také výhodnou pozici pro expanzi do střední a východní Evropy.
Zdravá značka zůstane
Zentiva je zdravá firma. I loni, když se jí nedařilo, vydělala skoro miliardu korun.
Potíže měla hlavně s novými akvizicemi v Rumunsku a Turecku. Jenže ty zažehnala, především Rumuni se už naučili za dodávky léků včas a řádně platit. A právě východní trhy jsou i pro Sanofi klíčové.
"Hlavně Turecko je v oboru označováno za jeden z nejperspektivnějších trhů," potvrzuje Radim Petráš, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).
Samotná Sanofi dosud své plány se Zentivou důsledně tajila. Ale s největší pravděpodobností její značku zatím zachová. "Nečekáme žádné velké otřesy," konstatoval i Michal.
S kým dál bojovat?
Český farmaceutický byznys se naopak může výrazně uklidnit právě kvůli tomu, že výrobce generických léků Zentivu koupila Sanofi, producent především takzvaných léků originálních. Mezi oběma tábory totiž zuřil lítý boj.
Generika jsou levnější kopie originálních léčiv, jimž vypršela patentová ochrana. Výrobci generik si stěžují, že je patentová ochrana moc dlouhá. "Originálové" zas poukazují na to, že vývoj nového léku dnes stojí už miliardu dolarů a že peníze musí dostat zpátky.
V Česku se obě skupiny střetávají hlavně tehdy, když probojovávají své požadavky na hrazení léků ze zdravotního pojištění. Když má lék úhradu z pojištění, má lepší odbyt, pro pacienta je samozřejmě levnější.
Hraje se přitom ročně o desítky miliard korun. Řevnivost mezi zástupci generik čili hlavně Zentivou a výrobci originálů vedla dokonce k tomu, že jejich spory začala řešit Evropské komise. Česku hrozila i pokuta.
Jenže teď se stává lídrem trhu firma, spojující oba tábory. A situace se nepochybně zklidňuje. "Už snad všichni víme, že potřebujeme obě strany. Bez generik by byly léky nedostupně drahé a bez originálů by nebyl zase žádný pokrok," shrnuje střízlivě Petráš, jehož AIFP hájí zájmy výrobců originálů. Trend, kdy si velký výrobce originálů zároveň pořizuje i "generickou divizi", je přitom ve světě stále častější.
Teva si vybírá
Zentiva byla poslední významnou tuzemskou firmou v oboru. Trh drtivě ovládají zahraniční firmy s dováženými léky a v zahraničních rukou už skončilo i těch několik málo přežívajících výrobních podniků.
Výrazně aktivní je v Česku hlavně izraelská Teva, světová generická jednička. Ta ovládá například brněnskou Plivu-Lachemu. Ale tato továrna výrazně utlumuje činnost, Tevě se už nevyplácí.
Naopak svůj opavský závod (původně Galena, pak Ivax) považuje Teva i nadále za perspektivní. Například léky na chudokrevnost z něj vyváží i do asijských zemí.
Významným výrobcem vakcín je továrna v Kostelci nad Černými lesy. Původní společnost Sevak koupila už v roce 2002 americká firma Baxter.
Obří fúze pokračují
Fúze jsou ve farmacii v posledních letech takřka na denním pořádku. Například k původní opavské Lachemě se dostala izraelská Teva tak, že loni koupila americkou skupinu Barr. Ta ji zase předtím získala od chorvatské Plivy.
Spojování firem přitom nijak nezastavila ani finanční krize. Spíše naopak. Sanofi, která je s pětiprocentním podílem na trhu jednou z největších světových firem, chce po Zentivě získat například i brazilskou Medley.
Největší manévry odstartovaly počátkem roku. Vznikl světový gigant, a to spojením firem Pfizer a Wyeth. Hodnota transakce je 68 miliard dolarů. Na to reagoval minulý měsíc další kolos Merck oznámením, že kupuje konkurenta Schering-Plough. Cena: 40,1 miliardy dolarů. A čtyřicet miliard dolarů má prý připraveno i švýcarský Roche, který už dlouho usiluje o americkou společnost Genentech.
I Zentiva se tak časem může dočkat, že ji spolu se Sanofi pohltí ještě větší "mamut".
HN, Martin Mařík
Zdroj: HN