Vyjádření geriatrů k používání omezovacích prostředků
V poslední době se v médiích (především v TV NOVA a v Mladé frontě Dnes) objevily zprávy o neadekvátním používání omezovacích prostředků ve zdravotnických zařízeních.
„Často, hlavně v noci, se pacienti přivazují proto, že je to pro personál nemocnice pohodlnější. Nemusí je pak chodit každou chvíli kontrolovat, jestli třeba nespadli z postele. Ovšem zrovna z takového důvodu se pacienti ze zákona kurtovat nesmějí. Doufám, že nikdy nebudu v situaci, abych musela dát někoho ze své rodiny na vrchlabské oddělení následné péče. To je rozsudek smrti,“ uvedla jedna ze zaměstnankyň vrchlabské nemocnice, která si přála zůstat v anonymitě. Z těchto materiálů by veřejnost mohla nabýt dojmu, že takové postupy jsou za všech okolností nepatřičné a vždy poškozují pacienta. Česká gerontologická a geriatrická společnost k tomu vydala následující stanovisko:
Poměrně široké spektrum nemocí seniorů může být v akutním stadiu doprovázeno vznikem dezorientace, neklidem a dalšími psychiatrickými příznaky, jejichž podkladem je porušená funkce mozku například při rozvratu vnitřního prostředí, těžkém nedostatku tekutin, při závažných poruchách funkce orgánů (srdce, plic, jater, ledvin, těžké infekce apod.).
U nemocných se závažným stupněm psychiatrických a neurologických příznaků, kdy nemocný ohrožuje sám sebe (vytrhává si zavedené katetry, sondy, pro neklid hrozí pád z lůžka a zranění) nebo své okolí (napadání spolupacientů a personálu), není možno se na určitou omezenou dobu, danou obvykle zvládnutím akutní fáze onemocnění, vyhnout použití omezovacích prostředků. Použití těchto omezovacích prostředků, tedy kurtování či podání zklidňujících léků, se řídí přesnými pokyny, o jejich použití rozhoduje vždy lékař a jejich použití musí být řádně zaznamenáno v dokumentaci nemocného. Každý zdravotník aplikující omezovací prostředky si je vědom jejich možných negativních efektů a jejich podávání omezuje na nejkratší možnou dobu.
Zdroj: Medical Tribune