Vyhozený primář místo nežádá, chce soud s vedením
Jediná věta v novinách zcela změnila život primáři chirurgie nemocnice vMostě Sašovi Štemberovi. Kvůli slovům, jimiž komentoval dění v českém zdravotnictví, ho nadřízení propustili. Nejprve se chtěl domoci zrušení výpovědi, aby mohl v nemocnici zůstat, a zvažoval žalobu. Teď však na soudní dohře trvá, i kdyby si vedení vyhazov rozmyslelo.
"Chci soudní spor, aby konečně někdo začal řešit, jak se chová společnost Krajská zdravotní," říká Štembera. Krajská zdravotní řídí pět největších nemocnic na severu Čech, včetně té v Mostě.
Začalo to 9. února, kdy vrcholila zdravotnická krize akcí lékařů Děkujeme, odcházíme. Primář vyjadřoval obavy, kam až situace může zajít. "Oni to měsíc na pracáku vydrží. Ale zdravotnictví se zhroutí a lidé budou umírat," řekl tehdy v rozhovoru pro MF DNES.
Ani jednou v celém rozhovoru nepadl název Krajská zdravotní. Štembera mluvil obecně. Přesto dostal výpověď za to, že prý poškodil jméno Krajské zdravotní (KZ) a hrubě porušil pracovní kázeň. Nečekaně, bez výstrahy, varování, bez šance, aby cokoli vysvětlil.
"Tady byla porušena moje práva jako občana svobodně se vyjadřovat. Nadřízení hrubě zneužili své postavení. To přece není privátní věc, oni dostali nemocnice svěřené, aby se starali o ně, a ne o své kšefty. Pokud někdo hrubým způsobem porušil pracovní kázeň, tak jsem to nebyl já," argumentuje uznávaný primář s praxí přes 35 let.
Jeho případ vyvolal vlnu solidarity. Na jeho stranu se postavili někteří senátoři, ale i lékařská komora, odbory a kolegové, kteří sepsali dvě petice na jeho podporu. Štembera však od začátku cítil, že důvody jeho vyhazovu jsou jiné, než oznámili nadřízení. Právě on totiž vypovídal na policii o údajně předražených přístrojích v KZ.
Výpověď mohli zvrátit politici. Zasáhnout mohla třeba hejtmanka Jana Vaňhová, jako se stalo v obdobném případě v jiném kraji. "Hejtmanka nepovažuje udělení výpovědi primáři za šťastné řešení," tlumočila její názor mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Dosud ale nic neudělala.
O "nešťastném řešení" mluvil před dvěma týdny i předseda představenstva KZ Petr Benda. Nyní se ale rozhodl, že výpověď nechá být. "Kolegové mi sdělili důvody výpovědi a já nehodlám do toho vstupovat a nic ovlivňovat," řekl. Štembera se již rozhodl také. Na konci dubna, kdy mu končí dvouměsíční výpovědní lhůta, podá kvůli výpovědi na KZ žalobu.
"Rád tu zůstanu a budu dál pracovat, pokud Krajská zdravotní udělá opatření, aby se taková situace už neopakovala, a lidé, kteří zneužili své postavení, ponesou následky. Ale jinak... Nejde přece říct: Omlouváme se, chtěli jsme vlastně vyhodit někoho jiného, takže vy můžete zůstat v práci," doplnil.
Krajská zdravotní se tudíž pravděpodobně nevyhne soudnímu sporu, který dle mnohých právníků nemůže vyhrát.
MfD, Artur Janoušek
---
FAKTA
Od výpovědi k soudu
* 9. února primář Saša Štembera komentuje události kolem hromadných odchodů lékařů, v rozhovoru v MF DNES vyjádří obavu, že budou umírat lidé
* 15. února za to dostal výpověď
* 1. března zveřejňuje mluvčí kraje, že hejtmanka Jana Vaňhová "nepovažuje udělení výpovědi za šťastné řešení"
* 9. března mluví o nešťastném řešení i předseda představenstva Krajské zdravotní Petr Benda
* mezitím se primář Štembera rozhodl, že bude trvat na soudním sporu; výpovědní lhůta mu uplyne na konci dubna
Zdroj: Mladá fronta Dnes