Přeskočit na obsah

Výdaje na léky by měly klesnout

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Výdaje na léky by měly klesnout. Snaží se o to ministr zdravotnictví Leoš Heger, který dnes odpoledne oficiálně představí plánovanou reformu. Prvním hostem poledních Ozvěn je prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček....může praxe, kterou jsem stručně popsala v úvodu, takzvaná generická preskripce, podle vás ušetřit výdaje za léky?

Stanislav Havlíček:
Tak generická preskripce sama o sobě, to je pouze nástroj, není ve své podstatě ani dobrá, ani špatná. Je to pouze jeden z nástrojů lékové politiky. Shrnout lékovou politiku do dvou slov generická preskripce je tedy velmi velké zjednodušení. Takže stručná odpověď ano, může, ale dříve, než o tom můžeme hovořit, vůbec hovořit, pak je třeba znát ty parametry, které budou provázet tu vlastní generickou preskripci. To znamená, za jakých podmínek bude probíhat, jak bude prováděna a co je jejím smyslem. Protože sama o sobě v současném nastavení cen a úhrad v České republice velký úsporný potenciál nemá. Ale to se může změnit, ale je třeba znát i ty, řekněme, ty další kroky. Toto je pouze prvním vykročením jedním směrem, ale my nevíme, co nás na té cestě zatím potká, protože o tom se zatím nehovořilo.

Především zástupci lékařů a také zdravotních pojišťoven uvádějí svoje výhrady mezi tím, jestli lékárníci poznají, jaký lék je pro pacienta nejvhodnější, když nebudou znát tak dobře, jak právě lékaři, diagnózu?

Stanislav Havlíček:
Tak na to je velmi jednoduchá odpověď, protože ten lék vybere ve své podstatě lékař, pouze ho neoznačí tím firemním konkrétním názvem, ale označí ho tou účinnou látkou. A v zahraničí to například funguje tak, že ta léková agentura, v našem případě SÚKL, tedy vydá seznam těch léčiv, které jsou vzájemně míchatelné, které se dají navzájem nahradit. Takže to je třeba jedno z opatření, které to může zabezpečit, protože lékárník v tuto chvíli skutečně nemusí poznávat nejvhodnější lék. Ten už vybral lékař, pouze ho nenazval firemním názvem a nazval ho názvem účinné látky. A v takovém případě ještě existuje i relativně jednoduchá možnost, jak to vysvětlit a přiblížit i těm pacientům. Už dnes existují generické léky, které se jmenují názvem firmy, výrobce tedy a také jako první slovo mají název té účinné látky. Pak tady máme a já řeknu tedy jeden název, amoribin firma jedna, amoribin firma dva, amoribin firma tři a v tu chvíli ti pacienti vědí, že berou prostě amoribin. Pouze se liší ten zdroj, ta země původu. A v takovém případě i ta jejich důvěra v ten preparát, oni prostě dostali svůj amoribin, jen ho v tom daném případě dostávají od jiné firmy nebo z jiné země.

A můžou se na to spolehnout i pacienti s kombinovanou diagnózou, kteří jsou odkázáni pouze na jediný druh léků, že se třeba někde nestane chyba a někdo jim nepředepíše nebo nedá lék, který nemůžou brát kvůli jiné chorobě?

Stanislav Havlíček):
Já si myslím, že se znovu tady pletou slovní spojení. Kombinovaná diagnóza, to má každý druhý pacient, komplex onemocnění. Ale kombinovaný léčivý přípravek, to znamená, když se ten léčivý přípravek skládá z většího množství účinných látek. A taková kombinace zase může být nahrazena pouze kombinací, která tomu odpovídá. A pokud taková kombinace není, pak samozřejmě ta generická prekripce není v tom ohledu možná. Vždycky můžu měnit jenom něco, co je stejné a to, co je stejné od jiného výrobce. Takže kombinovaný léčivý přípravek můžu nahradit, pokud existuje stejná kombinace od jiného výrobce. Takže v takovém ohledu to jde realizovat, když bude dostatek těch kombinovaných léčivých přípravků úplně stejných.

Upřesňuje prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Díky, na shledanou.

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.