Přeskočit na obsah

Voleman o memorandu

15.02.2011
Moderátor: Jan Bumba
To, co ještě dopoledne vypadalo jako dohoda k jejímuž stvrzení chybí jen detaily, se nyní jeví jako návrh s velmi nejistým osudem. Memorandum, ke kterému dospěl ministr zdravotnictví Heger s představiteli lékařských odborů, na jehož základě mají vzrůst lékařům platy o 5 až 8 tisíc měsíčně totiž někteří odboráři považují za zcela nedostatečné. O tom, zda začnou stahovat výpovědi se má rozhodnout zítra. Objevila se ale i kritika z druhé strany. Podle některých názorů zvolil ministr Heger levicový postup a ustoupil vydírání. Na lince je teď člen předsednictva Lékařského odborového klubu Miloš Voleman, dobrý den. Nemýlím se, že podle vás je při nejmenším hodně předčasné mluvit o nějaké dohodě?

Host (Miloš Voleman, člen předsednictva Lékařského odborového klubu):
Ne, to se rozhodně nemýlíte.

V čem je problém?

To, co bylo včera ministerstvem předloženo, lékaři prostě nemusí přijmout. Původním požadavkům, pro které lidé vstoupili do té akce a dali výpověď, je to velmi vzdálené. Háček je v tom, že ministerstvo zdravotnictví zásadně odmítlo, aby byl dokument pojmenován "dohoda", a proto byl zvolen název memorandum. Přitom všichni mluví o dohodě. Druhá věc, pokud jste si to měli možnost přečíst, chybí tam jakékoli garance, že to bude skutečně splněno. To považuji za zásadní záležitost, stejně jako to, že některé věci jsou nad rámec pravomocí ministerstva zdravotnictví a musí je schválit přinejmenším vláda jako celek. Chybí mi rovněž garance týkající se budoucnosti.

Myslíte si skutečně, že teď když celá republika to mohla přečíst, slyšet v rozhlase a v televizi, že by ministerstvo ještě cuklo a nesplnilo to, co navrhlo?

Ale tady nejde o to, jestli se zvednou tabulky o 5 až 8 tisíc nebo o 8 až 12, tady jde o to, jestli skutečně bude dosaženo nějaké dlouhodobé změny a řada těch lidí oprávněně kritizuje to, že garance do budoucna tam nejsou dány veškeré žádné.

Jaké garance by to mohly být, jak záruky byste si představovali?

To je velice složitá záležitost. My jsme tam měli určitou řadu návrhů a to je skutečně otázka do dalšího projednání, protože o garancích jsme tam skutečně vůbec nemluvili a už jenom taková drobnost, protože to memorandum i obsahem přesahuje kompetence ministra zdravotnictví, protože ty kroky, které tam mají být provedeny nemůže provést MZ, minimálně vláda je musí provést jako celek. Takže nám přišlo celkem logické požadovat určitou garanci od premiéra vlády, protože ten může garantovat nebo dát určité záruky za vládu jako celek a vzhledem k tomu, že to bylo striktně odmítnuto, tak to už samo o sobě budí určitou nedůvěru.

V zásadě ale ty návrhy, co se týká navýšení mezd ať už v letošním roce nebo v těch příštích letech, tak jak to stojí v tom memorandu, to by bylo přijatelné, kdyby to bylo podpořeno nějakými garancemi, zárukami, rozumím tomu dobře?

Já můžu mluvit pouze za sebe, nevím, jestli by to kolegům stačilo. Je pravda, že se v tom memorandu objevil ten původní cíl tzn., jeden a půl až trojnásobek, ovšem ne přesně v té formulaci, kterou LOK původně požadoval, takže i to by mohlo být určitým způsobem problematické. Ale nemůžu hovořit za všechny kolegy, to se uvidí až zítra.

Říkáte, že to není přesně v té formulaci, ale to by asi pak nebyl kompromis, kdyby to všechno bylo přesně tak, jak chtěl LOK?

Když máte nějaké požadavky, dojdete k nějakému kompromisu, ale otázka je, jestli ti lidé budou k tomu kompromisu ochotni. A tohle memorandum z těch původních požadavků pro které lidi vstupovali do akce, a dali tu výpověď, to je skutečně velmi vzdálené.

Vy sám budete přesvědčovat kolegy, lékaře, odboráře, aby s návrhem nesouhlasili? Zdá se vám to, že ten návrh je tak špatný, že ho musíte odmítnout?

Já vám určitě neřeknu teď, co řeknu zítra kolegům. To napřed řeknu kolegům a pak až do médií.

Váš osobní pohled na to? Je to memorandum, o kterém se dále jednat?

Jednoznačně jsem řekl, že svůj osobní názor si nechám pro kolegy.

Pokud zítra ten návrh odmítnete, co může následovat? Myslíte, že může přijít ještě nějaká další nabídka, lepší?

Možné to je, ale abych pravdu řekl, to zase po mně žádáte, abych mluvil za někoho jiného, to se spíš zeptejte té druhé strany. Nám to bylo prezentováno, že to je nabídka poslední.

Takže v tom případě je to tak, že pokud ten návrh zítra odmítnete, tak odcházíte?

Pokud ti lidé nevezmou výpověď zpátky, tak samozřejmě 1. března výpovědi nabydou účinnosti, ti lidé z nemocnic odejdou, to je přeci normální. Pokud ti lidé odejdou, pokud ta situace nebude vyřešena, ale je třeba možné, že z těch nemocnic odejdou, i když ta situace vyřešena bude. Zpět vzetí výpovědi je ve finále věc každého toho lékaře a my můžeme pouze v případě, že by byla nějaká dohoda, která by byla obecně schválená, vyzvat lidi, aby vzali výpovědi zpátky.

Děkuji, na slyšenou. Na druhé lince je poslanec za ODS Boris Šťastný, dobrý den i vám. Vy jste řekl, že ministr Heger zvolil levicový postup a ustoupil vydírání, alespoň tak to stálo v médiích. Co je podle vás levicového na snaze najít ve vypjaté atmosféře kompromis?

Host (Boris Šťastný, poslanec za ODS):
Levicovým prvkem v celém procesu bylo, že je jasné programové prohlášení vlády, které říká, že tarifní mzdy musí být zrušeny pro lékaře. To je jediný způsob, jak mohou ředitelé jako manažeři v tom celém systému ocenit ty, kteří si to zaslouží, a těm horším dát méně. Ministr přistoupil k tomu, že v podstatě navýšil tarifní mzdy plošně pro všechny, což povede k tomu, že nebudou stačit ty dvě miliardy, kdo to říká, tak nemluví pravdu.

Ale pokud by ministr nepřistoupil na takové zvýšení platů, tak není zde velmi vysoká pravděpodobnost, že by odboráři odmítli jakoukoli dohodu?

Je to čisté vydírání a nebudu teď říkat hurá, hurá, odboráři cokoli přijali. Víte, co jsme dělali dnes celý den? Seděli jsme v Praze na krizovém štábu s řediteli nemocnic a řešili jsme, jakým způsobem zajistíme, aby novorozené nedonošené děti neumřely v inkubátorech, abychom byli schopni je co nejrychleji převézt z místa porodu k neonatologům. Já bych hnal pana Engela a Volemana svinským krokem už za to, co dělají.

Takže kdybyste vy byl ministrem zdravotnictví, takže byste raději riskoval odchod necelých 4000 lékařů než abyste přistoupil na část požadavků odborářů?

Myslím, že to co my jsme nabídli, bylo zcela jasné, transparentní: uděláme rychlou reformou zdravotnictví, převedeme 10 tisíc lůžek z akutních na následná, ušetříme peníze, z těch peněz zvedneme platy. Oni prostě chtějí jen další a další peníze, mají další a další požadavky, další a další záruky, které neexistují, není je možné dát. Je to vydírání celého národa, které už nemůže zůstat bez povšimnutí.

Několikrát jste opakoval slovo vydírání, sám jste lékař. Myslíte, že požadavky vašich kolegů v nemocnicích opravdu nejsou oprávněné?

Já jsem už dříve řekl, že čeští zdravotníci potřebují navýšit platy, ale podle mě se to nedá dělat tímto způsobem. Jsou to jak lékaři tak zdravotní sestry, kteří potřebují dostat přidáno a zejména ti mladí lékaři. Ale nedá se to dělat tak, že vydíráte celý národ, že musíte řešit, co budete dělat s novorozenými dětmi, kde budete rodit rodičky, jak budete zajišťovat operace. To je prostě strašná situace, do které jsme se dostali. a už nikdy nebude nic tak, jako to bylo dřív.

Děkuji za rozhovor, na shledanou.

 

Zdroj:

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.