Voleman: Nejsem překvapen, že mám být obětí akce
Moderátor - Václav Moravec
Pozvání do dnešních otázek přijali nejen ministr financí Miroslav Kalousek a předseda komunistů Vojtěch Filip.
Pane ministře, začněme u vás. Pokud byste byl na místě vašeho stranického i vládního kolegy, ministra zdravotnictví Leoše Hegera, jak by jste se s tou novou situací kolem odchodů lékařů vypořádal?
Kalousek
Já z pozice vlády v tom nevidím novou situaci. Já si myslím, pan ministr Heger, že dodržíme slovo, ať už je ta dohoda jakákoli, tak ji prostě dodržíme.
Budete tedy hlasovat na vládě pro ..
Kalousek
Já mohu znovu jenom opakovat, že my skutečně dodržíme slovo, do puntíku, tak jak to memorandum bylo podepsáno, byť samozřejmě některé ty ústupky nám nebyly trochu po chuti, ale nikdo z nás nechtěl riskovat situaci po prvním březnu a ohrožení zdraví na Vysočině, malých dětí a v těch několika kritických segmentech, které skutečně hrozili a já jsem rád, že se to podařilo panu ministru Hegerovi odvrátit. My jsme vysvětlovali trpělivě, tedy my, pan ministr Heger velmi trpělivě vysvětloval Lékařskému odborovému klubu, že nelze garantovat, aby všichni ti, kteří stáhli výpovědi, aby se mohli vrátit zpět na své místo a také to v tom memorandu tento závazek není. To prostě není v silách vlády. Už jenom proto, že každý odpovědný ředitel samozřejmě musel hledat náhradu za někoho, kdo mu dal výpověď. On nemohl čekat, jestli ta situace nastane nebo nenastane.
Promiňte, ale nepovažujete za klukovinu, že právě 2 nejviditelnější tváře Lékařského odborového klubu, ať už šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel nebo člen předsednictva Lékařského odborového klubu Miloš Voleman, jsou ti, kteří zatím asi zdá se nemají šanci vrátit se do vinohradské nemocnice.
Kalousek
Ale oni nestávkovali, kdyby stávkovali a byla dohoda o stávce, tak není o čem mluvit. Tak mají právo vrátit se na své místo, oni podali výpověď, to je prostě procesně trochu jiná věc a pokud se rozhodli k této formě protestu, tak také samozřejmě jako vzdělaní lidé museli vědět, že tato forma protestu přináší za prvé výhody, protože si skutečně na té vládě něco vymohli, ale také jistá rizika. Protože tam jim nic negarantuje ten návrat zpátky a já nemohu hovořit za ředitele toho či onoho zdravotnického zařízení.
Kdyby jste ale byl ministrem zdravotnictví, tak by jste nezasáhl ve vinohradské nemocnici?
Kalousek
Kdybych ministr zdravotnictví, tak bych ctil právní řád České republiky, tak jako ho ctím jako ministr financí a řekl bych panu řediteli, že nemám právo a skutečně ho nemám, mu nařídit, aby někoho někam přijal. Že to neudělám, ale samozřejmě že odpovědnost za to, že bude fungovat vinohradská nemocnice, že se svými rozhodnutími nese on.
Teď vám ale ne zcela rozumím. Chápu to správně, že vnímá vláda a bude-li tato situace trvat kvůli dvěma odborovým předákům a stop stavu stahování výpovědi, tak vláda to vnímá jako vypovězení memoranda Lékařským odborovým klubem?
Kalousek
Pokud nebudou výpovědi stahovány, tak ta dohoda je jednostranně nedodržena. Ze strany Lékařského odborového klubu, protože vláda ji dodrží do puntíku. Vláda je připravena ve středu schválit tarify, uvolnit peníze a do písmene dodržet všechna slova v memorandu, ale samozřejmě to předpokládá stahování výpovědí. Já nepodezírám zatím partnery z dohody z Lékařského odborového klubu a z Lékařské komory, že by tu dohodu nechtěli dodržet, ale ptáte-li se, co by se stalo, kdyby výpovědi nebyly stahovány, pak je to jednostranné nedodržení dohody, já to těžko mohu vidět jinak.
A pak by jste hlasoval na vládě ve středu proti?
Kalousek
Pak si myslím, že prostě proto zatím vůbec není možné hlasovat, že o tom je možné hlasovat teprve tehdy, to není pro nebo proti, já se domnívám, že vláda to může odhlasovat a uvést ty platové mechanismy v účinek teprve tehdy, když Lékařský odborový klub tu dohodu dodrží, tak to také bylo podepsáno.
Stejná otázka pro Vojtěch Filipa. Kdyby vy jste byl teď ministrem zdravotnictví, zasáhl by jste vůči Vinohradské nemocnici?
Filip
Tak já jsme přesvědčen, že zásah je tam na místě, protože ono to ukazuje mimo jiné tedy autoritu vlády ve společnosti. Jestliže pan ministr jaksi podepíše určité memorandum a jaksi to memorandum není dodrženo od zaměstnavatele, který je přímo podřízen vládě. Víte, kdyby se to stalo v některé krajní
Počkejte, pane předsedo, to není pravda. Jestli jste četl odstavec pátý toho memoranda, píše se v něm: Ministerstvo zdravotnictví vyzve ředitele všech přímo zřízovaných nemocnic, aby v zájmu obnovení stability, poskytování akutní lůžkové péče přijali zpět lékaře, kteří požádají o zpět vzetí výpovědí z pracovního poměru, pokud tomu nebudou bránit již obsazená místa a restrukturalizační záměry v lůžkových zdravotnických zařízeních.
Filip
Ano, to já tomu memorandu rozumím.
Kalousek
A tak se také děje.
Filip
Ono se tak děje, ale problém je přece v˙té autoritě té vlády jaksi jim přímo podřízených organizacích. Kdyby se to stalo v jiné nemocnici, která je vlastněná krajem, tak si říkám, ano, na to museli být odboráři upozorněni, protože ta vláda skutečně má velmi málo nemocnic, má jenom ty fakultní nemocnice. Ty, které zřizuje stát, ale v tomhle ohledu je vidět, že pan ředitel Vinohradské nemocnice si z pana ministra nedělá vůbec nic, přestože on je jeho zřizovatel a kdyby chtěl, tak samozřejmě může rozhodnout o jeho místě, toho ředitele. A je to.
Vy byste odvolával šéfa Vinohradské nemocnice..
Filip
Já myslím, že si z něho ředitel Vinohradské nemocnice udělal legraci. Z pana ministra.
Kalousek
A proč se tak domníváte?
Filip
Ne, protože já myslím, že ...
Kalousek
Vždyť je přece tady je přesně napsáno...
Filip
Pane ministře, já vám taky neskáču do řeči.
Kalousek
Omlouvám se, pane předsedo. Máte pravdu, omlouvám se.
Filip
Já to řeknu jednoduše, protože když to obsazené místo ta paní doktorka, která ho tam měla pracovat, řekla, že tedy neakceptuje to místo, pokud to má být vyhrocení té situace, tak najednou přispěchal někdo jiný, kdo na to místo je plánován, ještě tam není přijat, ale chce na to místo nastoupit, takže v tomhle ohledu já to vidím jako skutečně to: my si stejně budeme dělat, co budeme chtít, ať ministr říká nebo podepisuje cokoli. V tom vidím ten problém. Říkám, kdyby se to stalo v˙nemocnici, kterou vlastní okres, kraj nebo nějaké město, rozumím tomu, že tam nedosahuje žádná pravomoc pana ministra a to bylo největší riziko toho způsobu té stávky těch lékařů, protože já to považuji za protest odpovídající stávce, i když tedy jak říkal pan ministr a to řekl přesně, je to jiná forma protestu, má tedy takové riziko a to riziko tam bylo obrovské, právě proto, kolik nemocnic z toho vlastní jenom stát. Já řeknu ale jednu věc, já myslím, že to je trochu voláno záměrně, vzhledem k˙tomu, že ty skutečné úmysly prozradila Všeobecná zdravotní pojišťovna, která ohlásila, že tak má být zrušeno 10 tisíc akutních lůžek a ve skutečnosti tento cíl někteří sledují a to velmi intenzivně.
K tomu se záhy dostaneme shodou okolností jak bylo řečeno, druhá výrazná tvář protestů lékařů, člen předsednictva Lékařského odborového klubu Miloš Voleman nemá návrat do práce taky jistý, pracuje také v Pražské vinohradské nemocnici, její ředitel Marek Zeman k obsazení míst dvou odborových předáků, tedy Martina Engela i Miloše Volemana a jejich vystupování v rozhovoru pro Českou televizi pak poznamenává.
Marek Zeman /ODS/, ředitel Pražské vinohradské nemocnice, 18.2.2011:
Musím konstatovat, že dneska jsem byl navštíven panem doktorem Volemanem a bylo mi vyhrožováno, že pokud nevezmu všech 100% lékařů, kteří zažádají o vzetí zpět výpovědi, takže bude stávka, respektive akce pokračovat. Jedná se o to, že na některá místa jsme už přijali nové lékaře a mají podepsanou pracovní smlouvu a počítáme s˙nimi a oni počítají s touto prací, takže na to v podstatě pamatuje i memorandum, které říká, že to jsou právě ty případy, kdy v zásadě není možné nebo nemusí se brát lékaři zpět.
Prozradil v pátek v rozhovoru pro Českou televizi ředitel Pražské vinohradské nemocnice Marek Zeman. Dalším hostem otázek je právě člen předsednictva Lékařského odborového klubu Miloš Voleman. Abych se trochu přiznal, nerozumím tomu. Vy jste vyhlásili akci Děkujeme, odcházíte! ale přitom jste neměli v úmyslu někam odejít. Je to tak?
Voleman
No velká většina lékařů samozřejmě měla v úmyslu zůstat v˙České republice.
I vy osobně, když jste zjevně asi na začátku věřil tomu, že když pohrozíte, řečeno slovy ze sloganu vaší akce: Exodem a exitusem, tak vláda tlak nevydrží, ustoupí, což se také stalo a tudíž teď jste překvapen, že se nemůžete vrátit na své místo.
Voleman
Já nejsem překvapen, my jsme tu akci vedli pro to, aby jsme zlepšili podmínky lékařů v České republice nebo aby jsme dosáhli aspoň nějakého příslibu zlepšení. V okamžiku, kdy se to stalo, tak jsme tu akci ukončili a já nejsem překvapen, že konkrétně já mám být obětí té akce.
Nejste překvapen, ale zároveň je tady jasná nová situace, vedení Lékařského odborového klubu, respektive předsednictvo a vy jste rozeslali e-mail v˙pátek, aby lékaři nestahovali výpovědi. Aby byli solidární. Není to braní si rukojmí opět pacientů kvůli dvěma možným výpovědím, vaší a Engelově.
Voleman
Ne není, pane redaktore, protože každý lékař, který tu výpověď podával, tak zároveň s ním podepsal tzv. dohodu o solidaritě a v té byli nějaké ustanovení, které se v pátek dá se říct naplnili a my jsme byli v podstatě vázáni o tu dohodu požádat, tam kdyby jsme neudělali, tak bychom se zpronevěřili tomu, co jsme slíbili už v prosinci 2010 a dá se říct, že druhá strana pravděpodobně počítala s tím, že my to budeme muset udělat, takže dá říct, že to bylo chladný kalkul z té druhé strany. My jsme rozhodně si nechceme někoho brát jako rukojmí, naším cílem je, aby to memorandum bylo naplněno a já tady můžu garantovat, že naplněno bude.
Jak to můžete garantovat, když teď říkáte, ať lékaři ty výpovědi nestahují. Miroslav Kalousek to řekl jasně, pokud ta situace bude trvat do středy, kdy o situaci má jednat vláda, tak to z vaší strany bude vypovězení memoranda.
Voleman
Ne, to v žádném případě nebude vypovězení memoranda, to memorandum trvá, my učiníme všechny kroky k tomu, aby skutečně naplněno bylo. My jsme už předem řekli, že to memorandum říká, že Lékařský odborový klub vyzve ke stažení výpovědí a ukončí akci, nikoli, že ty výpovědi stáhnou. Ty nemůžeme zajistit, že 100% lidí tu výpověď stáhne, to asi pochopíte a obecně řečeno, velká většina těch lidí nebo rozhodující většina tu výpověď stáhne v okamžiku, kdy to vláda schválí.
Není to tedy tak, že teď jste vyzvali lékaře, aby nestahovali ty výpovědi kvůli klausule solidarity, to neplatí tedy.
Voleman
Ano, ne, platí to, že to je kvůli té dohodě o solidaritě, nikoli kvůli tomu, že bychom chtěli nějakým způsobem poškodit to memorandum.
To se hrajou dva příběhy? Omlouvám se, že opravdu asi jsem méně chápavý. Ale na straně jedné jste vyzvali ve čtvrtek ke stažení výpovědí, na straně druhé v pátek večer, nechte výpovědi ležet, nestahujte je, protože nebyl Martin Engel vzat zpátky na své místo do Pražské vinohradské nemocnice.
Voleman
Ano, protože pane redaktore tady všichni zapomněli na to, že nějaká dohoda o solidaritě existuje. Jo, o té se ..
Co má tedy vyšší váhu? Memorandum nebo dohoda o solidaritě?
Voleman
No pokud to mám říct takhle, tak samozřejmě vyšší váhu má to memorandum.
Takže vyzvete v pondělí lékaře, aby zase stáhli ty výpovědi.
Voleman
My tu situaci vyřešíme, ale prosím vás, nechtějte po mě teďko přesně, co bude v pondělí. V pondělí se k tomu vyjádří pan doktor Engel a ta situace, já si jsem jist, že na sto procent se ta situace vyřeší. To memorandum zůstává v platnosti, je naším prioritním cílem a to technický řešení nebo to řešení tý situace ve Vinohradské nemocnici, prosím nepředbíhejme tomu, co bude v pondělí.
Chápu to tedy správně, že vy i Martin Engel nabídku zaměstnání máte?
Voleman
Já bych toto absolutně nepředjímal teď.
Můžete mi říct, jestli máte nabídku zaměstnání?
Voleman
Prosím vás, pane redaktore, nechtějte po mě na tuto otázku odpovědět.
Mohu se zeptat, z jakého důvodu.
Voleman
Je to naše osobní věc.
Vaše osobní věc. V každém případě, říkáte to memorandum má takovou váhu, že kvůli vaší osobní věci by bylo pošetilé memorandum zhatit.
Voleman
Pokud můžu, samozřejmě my v žádném případě nenecháme to memorandum zhatit.
Takže ve středu vláda o něm bude hlasovat a výpovědi budou stahovány.
Voleman
Ano, pokud to memorandum projde vládou, tak já myslím, že ze strany Lékařského odborového klubu nebude sebemenší důvod to memorandum nějakým způsobem shazovat ze stolu.
Můžete mi ještě říci, kolik lékařů podle těch informací, které máte, jako člen vedení Lékařského odborového klubu v tuto chvíli výpovědi stáhlo?
Voleman
To vám skutečně neřeknu, protože to proběhlo v pátek a já ty informace nemám.
Konstatuje pro tuto chvíli člen předsednictva Lékařského odborového klubu Miloš Voleman, který hostem Otázek zůstává. Za jak vážné, pane předsedo Filipe, považujete to, že zdravotnický systém, se dostane do ještě větší nestability i kvůli těm dvěma miliardám, které půjdou lékařům.
Filip
Tak já považuji tu tabulku přesně vypovídající o tom, co se stalo v˙roce 2008. My jsme rozporovali tzv. Topolánkův batoh, bylo to nesmyslné, bylo to špatné rozhodnutí, poškozující sociální systém a zdravotní systém. Celé to rozhodnutí, které v˙podstatě zastropovalo sociální a zdravotní pojištění, celé rozhodnutí, které snižovalo ty platby muselo přivést ten systém do záporných čísel a v˙tomto ohledu nás velmi mrzí, že v˙té době Ústavní soud žel pouze o jeden hlas nerozhodl, že se ten návrh je protiústavní, protože nezabezpečuje to, co ústava říká, tu bezplatnou zdravotní péči. V˙tomto ohledu, pokud se ptáte na ony dvě miliardy, je tam určitě možnost pan ministr bude asi vědět lépe, kde je budou hledat než já, ale v˙tomhle ohledu vidím změnu v˙systému nákupu zdravotnické techniky, systému nákupu zejména léčiv, ať už jde o farmaka nebo i léčebné pomůcky, protože tady je evidentní, že zůstává největší rezerva v celém zdravotním systému, ať už jde o ty nemocnice fakultní nebo krajské.
Nemáte tedy obavy, že by systém zdravotnictví se dostával do většího dluhu, zpožďovaly se platby a byl víc nemocný než je v současnosti?
Filip
Tak nemocný více bude, protože i pan doktor Voleman říkal, že jim šlo o zlepšení stavu jaksi toho přijmu lékařů nikoli o zlepšení stavu celé zdravotní péče, což mě nejvíc mrzí.
Jste ochoten připustit pak jako správce státní pokladny to, co naznačuje prezident republiky, který říká: ono memorandum jasně přispěje k˙prohloubení deficitu státního rozpočtu, protože ve zdravotnickém systému ty peníze chybět budou.
Kalousek
Tak memorandum nemůže přispět k deficitu státního rozpočtu, to je pojmově vyloučeno, protože memorandum se týká výlučně systému veřejného zdravotního pojištění, to není součást státního rozpočtu, to jsou peníze, které jsou operovány přes zdravotní pojišťovny a pro představu posluchačů, je to zhruba 230 miliard, které jsou, které jsou přes ty pojišťovny posílány proto, aby zhruba 5 milionů aktivních lidí, ekonomicky aktivních, zaplatilo 13,5 % z ceny své práce na to, aby 10 milionům občanům byla zajištěna srovnatelná zdravotní péče. Problém dlouhodobý problém je, že byť se to jmenuje veřejné zdravotní pojištění, tak svým způsobem moc pojištění není. Ono to spíš funguje jako redistribuce zdravotní daně a ten systém velmi často nemotivuje k co nejúspornějšímu zacházení s finančními prostředky a velmi často absolutně motivuje zdravotnická zařízení, spíš k co největším výdajům? A to je celý klíč reformy, kterou zpracovává, předkládá pan ministr Heger. Má, chceme-li a to zcela jistě chceme, vynikající úroveň a to opakuji vynikající úroveň českého zdravotnictví, já vždycky každému říkám, jeďte se třeba podívat do Velké Británie, jak vypadá veřejné zdravotnictví, takže vynikající úroveň českého veřejného zdravotnictví, chceme-li zachovat pro všechny na stejné úrovni, tak bez té nezbytné reformy, aby se ze zdravotní daně stalo skutečně pojištění, aby bylo jasné, na co má každý nárok ze svého pojištění. Tak bez té reformy to dlouhodobě ufinancovat nejde, ale že ty dvě miliardy samy by mohly v˙tom 230 miliardovém objemu, já teď neumím tak rychle počítat, kolik je to procent, méně než procento, že by mohlo znamenat nějaký dramatický propad veřejných rozpočtů, to v˙žádném případě, už jenom proto ne, že ty první kroky pan ministr Heger, si ty dvě miliardy nevycucal z prstu.
Počkejte ale pane ministře, pak přijdou další kroky, další navyšování.
Kalousek
Pan ministr Heger nastartoval nějaké opatření vedoucí k vyšší efektivitě, tak by tu měl asi sedět on, řekl by vám to mnohem lépe, ale už nastartoval před těmi hlavními reformními kroky, nastartoval některá opatření, která vedou k vyšší efektivitě, ta začínají přinášet některé výsledky, tzn. ministerstvo zdravotnictví si bylo jisto, že zvýší-li teď úhradovou vyhlášku o 2%, tzn. zdravotnická zařízení dostanou o 2 miliardy více, že nepřekročí plánovaný, plánovaný schodek bilance veřejného zdravotního pojištění na konci roku, díky tomu, že jsou schopni uspořit někde jinde.
Pane ministře, ale to zvýšení platů bude trvalé v rámci tarifů u lékařů a dojde k dalšímu navýšení. Toto memorandum předpokládá. Teď jednoduchá otázka, jestliže se bude měnit zdravotnický systém, vy přijdete s novelou zásadní novelou daně z přijmu a daňového systému jako celku, jak to bude zohledněno v rámci daňové reformy?
Kalousek
No v rámci daňové reformy nedojde k˙dramatickým změnám na straně zdravotního pojištění.
No počkejte, například tady premiér Petr Nečas jasně řekl, že se přiklání k tomu, aby se zrušil koncept superhrubé mzdy, zatím a to z toho důvodu, že zdravotní pojištění by bylo odpočitatelnou položkou ...
Kalousek
Mluvíme, mluvíme, mluvíme o skutečně teď mluvíme o něčem jiném než o reformě zdravotnictví. Skutečně. Mluvíme o reformě, o něčem jiném než o reformě zdravotnictví.
Počkejte, já mluvím o všech reformách. Jestli to chcete takto vysvětlit, tzn. jdeme o patro výš, na provázanost všech reforem, reformy zdravotnictví, reformy daní, možná reformy penzí a ptám se tudíž, jak reforma zdravotnictví bude zohledněna v rámci této obecnosti? Jestli se bude měnit super hrubá mzda podle vaší představy, zdravotní pojištění se bude odpočítávat.
Kalousek
Zda se bude nebo nebude měnit super hrubá mzda, nijak nesouvisí se zdravotní reformou. Tato otázka nijak nesouvisí se zdravotní reformou. Já mám závazek u zákona o daně z příjmů, že odstraním tzv. degresi nadstropy. Tu nepochybně ve svém návrhu odstraním, existují proto tři možnosti. Jednou z těch možností je odejít od konceptu superhrubé mzdy, ano, ale ať už se od ní odejde nebo neodejde, tak to nijak nesouvisí s˙reformou zdravotnictví. Obecně mohu říci, že současná výše zdravotního pojištění se nebude měnit, nechceme ji zvyšovat a nemáme možnost ji snižovat, to ta situace neumožňuje.
Takže nebude se zvyšovat ani se nebude snižovat.
Kalousek
Současná výše zdravotního pojištění se nebude ani zvyšovat ani snižovat a ta skutečná reforma na straně zdravotnictví se musí odehrát na té výdajové oblasti včetně těch opatřeních, o kterých hovoří pan předseda Filip, větší efektivita, větší skutečná kontrola vynakládání prostředků. Já dobře rozumím lékařům, když hovoří o protikorupčních opatřeních, protože když se například podívám do auditu, který si nechalo ministerstvo financí udělat, jak nakupoval přístroje Krajská zdravotní v˙severních Čechách, tak jim tedy zatraceně dobře rozumím, to jsou další opatření, ale to klíčové je změna zákona o veřejném zdravotním pojištění, aby bylo skutečně řečeno, na co má ten pojištěný nárok, často se říká, standard a nadstandard, já to nemám rád, protože u pojištění je nárok. Jsem pojištěn, mám nárok, na tohle mám nárok, to musí dostat každý a na tohle nárok nemám, to si prostě musím zaplatit. Tzn. obecná formulace, více osobní odpovědnosti vůči vlastnímu zdraví a prevenci a více osobní spoluúčasti při tom léčení.
On tady pan ministr financí se z toho krásně nechci říct alibisticky vyvlékl.
Kalousek
Ne, to není pravda.
No počkejte, protože, zdravotní reformu není možné oddělovat od všech těch reforem, totéž od reformy státního rozpočtu. Myslíte si, že může být provedena státní reforma, aniž by se třeba sahalo na platby za státní pojištěnce, tzn. by platby na státní pojištěnce zůstávali v následných 3, 4 letech stejné?
Filip
Tak o tom nejsem přesvědčen, protože ta stagnace plateb na státní pojištěnce v podstatě způsobila dvakrát velký schodek v tom systému zdravotního pojištění, vyrovnávalo se to v letech myslím 2000 a 2006 se to vyrovnávalo, v tomto ohledu tedy nemůže být trvale stejná částka, protože inflace existuje, takže to není možné, ale jinak na druhou stranu je potřeba říct, že ono odstranění toho zastropování je důležité, protože ta degrese, jak řekl pan ministr financí, tady existuje. Pokud jde o zdravotní pojištění samotné, já jsem přesvědčen, že to uvedení toho systému do toho deficitu v roce 2008 je skutečně chybou, že tu chybu by měla vláda napravit a já také znám ten audit, protože ve čtvrtek budu na kontrolním výboru projednávat Krajskou zdravotní a tu situaci, která tam nastala a také proto jsem rozuměl těm lékařům, protože oni viděli to nespravedlivé rozdělování těch prostředků uvnitř systému, proto už dlouhodobě říkám, že ty peníze si nechaly na ty podivné zakázky a na ty ...
To je zajímavé, že všichni rozumíme nebo oba dva rozumíte lékařům, ale že v souvislosti s Krajskou zdravotní v severních Čechách nikdo není lidově řečeno v teplácích.
Filip
No počkejte.
Kalousek
Tak zase počkejte, já jsem, ministerstvo financí si nechalo udělat audit na hospodaření Krajské zdravotní, nedělalo ho samo, audit dělala významná, významná firma, nechali jsme si udělat právě proto, abychom měli argumenty vůči Evropské unii, zda je možné čerpat nebo nečerpat evropské fondy, protože kdybychom připustili čerpání evropských peněz do něčeho, co zavání nepoctivostí, ta bychom to také mohli zaplatit všichni daňový poplatníci, proto jsem trval na auditu a ten audit byl tak pozoruhodný, že jsem k˙němu jenom udělal průvodní dopis na pana vrchního státního zástupce Rampulu a poslal jsem to vrchní státní zastupitelství, takže ne, že jsme nekonali.
Takže je to podobná kauza, o niž se budeme za chvíli bavit, jako Promopro?
Kalousek
Ne,ne, ne, to je skutečně jinak. Do této kauzy, ta kauza není tak nebo ten případ není v takové poloze nebo nepřišlo takové hlášení z finančního světa, aby se jím mohl zabývat finančně analytický útvar. To v případě Promopra se zabýval. Toto by bylo opravdu jenom audit ministerstva financí, tzn. ne zpravodajská činnost finančně analytické ....
Která ale ukazuje, že by měla padat trestní oznámení.
Kalousek
A já nejsem orgán činný v trestním řízení, tzn. já nevím, jestli bude někdo obviněn, ale ten dopis, který jsem poslal, byl podnět k zahájení trestního stíhání, můžete ho vnímat jako trestní oznámení.
A teď ještě ta jednoduchá věc. Státní pojištěnci a když jste řekl, že se nebude zvyšovat ani snižovat zdravotní pojištění v těch následujících letech, v rámci zdravotní reformy, tzn. ani osobám samostatně výdělečně činným?
Kalousek
Já bych rád, abychom si všichni uvědomili, co to je příspěvek za státního pojištěnce. Já jsem tady před chvílí... ne opravdu...
Ne, vy to opakujete v tomto pořadu stále.
Kalousek
Ne...
Já se tady ptám...
Kalousek
To si musíme vysvětlit, co je to příspěvek za státního pojištěnce...
Že to jsou jedny státní peníze...
Kalousek
...protože....
To říkáte, pane ministře...
Kalousek
Ale ty otázky...
...stále.
Kalousek
Ale ty otázky jsou stále kladeny tak, jako bychom si to vůbec neuvědomovali. Proto prosím ještě jednou, protože opakování je matka moudrosti. Veřejné zdravotní pojištění je tvořeno tak, že pět milionů ekonomicky aktivních odvádí třináct a půl procenta z ceny své práce na to, aby deset milionů lidí mělo zdravotní péči. Těch druhých pět milionů, ty jakoby pojišťuje stát ze státního rozpočtu, což je jiná kapsa stejného saka. A těch... příspěvek za to státní pojištění, ten prosím pěkně platí kdo? To je zase těch pět milionů ekonomicky aktivních.
Počkejte, pane ministře...
Kalousek
Takže zvýšení....
Řečeno slovy Petra Nečase...
Kalousek
Dobrá.
... jsme neslušní, protože v neděli diskutujeme v poledne místo toho, abychom obědvali. Přesto si lidé pamatují to, co jste tady říkal minule.
Kalousek
Zvýšení příspěvku na státního pojištěnce není nic jiného než přendání peněženky z jedné kapsy saka do druhé, to vůbec nic neřeší.
Takže...
Kalousek
Vůbec nic. A řešení...
...s tím vůbec nepočítáte...
Kalousek
...řešení....
...v rámci své reformy?
Kalousek
Řešení... řešení je pouze na výdajové straně.
Takže s tím nepočítáte, stejně jako u osob samostatně výdělečně činných nepočítáte s tím, že by byly nějaké minimální odvody, protože to, co kritizuje KSČM i ČSSD, že zaměstnanci odvádějí daleko víc do zdravotního systému, než třeba osoby samostatně výdělečně činné.
Kalousek
Změna...
Filip
Ale to musím jenom říct, že pan ministr nemá úplnou pravdu v jedné věci, to jest, že není možné nic dělat na té příjmové straně. Je možné zrušit...
Kalousek
Ano.
Filip
...zrušit zastropování je možné. Odstranit degresi u těch vysokopříjmových a nadprůměrně příjmových skupin, to je možné, protože to samotné stálo ten systém toho pojištění přes deset miliard v tom roce 2009, ta ztráta z toho zastropování. A to si myslím, že je částka velmi výrazná u těch 230 miliard korun, které prochází zdravotnictvím, tady se v těch číslech nelišíme.
Kalousek
To se vůbec nedomnívám, protože v rámci kontextu veřejných rozpočtů, protože snižovat odvody na pracovním místě, to znamená snižovat cenu práce, a bude u toho jistě řeč u penzijní reformy, je jeden ze zásadních... podmínek zachování konkurenceschopnosti české ekonomiky. To za prvé. A za druhé, stropy na pojištění je něco úplně běžného, to jediné, co... v čem bude výjimka, je, že zatímco stropy na sociální pojištění budou na čtyřnásobku, stropy na zdravotní pojištění zůstanou na dnešním šestinásobku.
A nebudete tedy stanovovat nějaké minimální odvody osobám samostatně výdělečně činným?
Kalousek
Budu.... u osob samostatně výdělečně činných navrhnu celou řadu úprav jak v dani, v základu daně, i v odvodech na sociální, zdravotní pojištění, aby došlo ke zjednodušení a k harmonizaci. Ale určitě nedojde ke zvýšení odvodové zátěže... celkové odvodové zátěže živnostníků. K jisté restrukturalizaci tam dojde. I na to zdravotní pojištění nedoplatí, to nedoplatí, protože skutečně zdravotní reforma nám velmi leží na srdci. Ale k celkovému navýšení odvodové zátěže tam nedojde.
Pro jedny se peníze našly, pro druhé nejsou. Zatímco lékaři si protestní akcí Děkujeme, odcházíme vymohli zvýšení platů o pět až o osm tisíc korun měsíčně, státní úředníci, policisté a hasiči mají smůlu. V jejich rozpočtech se škrtalo, a tak museli oželet 10 % z platu. Protest lékařských odborů ukázal, co platí na Nečasovu vládu. Výhrůžky a hrozby odchodů.
Engel
Já chci říct, že jsem ztratil kus osobního života a přidám se k tomu zisku, k panu ministrovi, že jsem získal obrovské zkušenosti.
Heger
Já jsem zcela určitě ztratil podporu části ODS. Já doufám, že to je jenom na chvíli.
Na konci přetahované mezi ministrem zdravotnictví a lékařskými odbory je zvýšení platů nemocničních doktorů od března o pět až o osm tisíc korun. A do dvou let se dočkají jeden a půl až trojnásobku průměrného platu v zemi. Jak v akci Děkujeme, odcházíme požadovali. Dohoda zaručuje nemocničním lékařům v letošním roce růst platových tarifů. Tabulky projedná vláda už příští středu.
Engel
Vyzývám ty, kteří se chtějí vrátit, aby tak neprodleně učinili.
Stahování výpovědí začalo koncem týdne například v Libereckém kraji. Na severu Moravy se však k tomuto kroku chystají až v úterý.
Martin Sedláček, předseda LOK SM kraje, 17.2.2011:
To bude organizováno hromadně, to znamená v každé nemocnici tento akt by měl probíhat, dá se říci, v jednu hodinu.
Voleman
Tak to bude k jednání regionálnímu, a já bych tam skutečně nechtěl předjímat, my si to v těch nemocnicích vyřešíme.
Engel
Nevylučuju, že někde může dojít k tomu, že nebudou chtít sloužit tolik, že se tam bude muset najít nějakej kompromis.
Vyřešit problém přesčasů je podle ministra zdravotnictví hlavně úkol pro ředitele nemocnic. Pokud se s lékaři nedohodnou, můžou výpadek vykrýt třeba trojsměnným provozem. Nespravedlnost v souvislosti se zvýšením platů nemocničních doktorů teď pociťují policisté a hasiči. Těm letos platy klesají.
Zdeněk Juřík, místopředseda odborových svazů hasičům 11.2.2011:
Poklesy, který jsou u jednotlivých příslušníků, se pohybují kolem 17 až 20 %. U občanských zaměstnanců je tento stav ještě horší.
Jeden příklad za všechny. Karel Arnold pracuje jako hasič už sedmnáct let. Řídí cisternu, zodpovídá za veškeré vybavení při zásahu a když někdo z jeho skupiny chybí, zaskakuje jako řadový hasič. Za leden dostal o tři tisíce korun míň než za prosinec. Navíc přišel o stravenky. Rodinu přitom živí sám.
Karel Arnold, profesionální hasič, Liberec, 11.2.2011:
Já mám postiženýho syna, se kterým je manželka doma, takže prostě každá koruna je dobrá, že jo. Ale hlavně si myslím, že ani jsme tak hrozný peníze nebrali, když si vezmem, že máme 240 hodin za měsíc a ještě když nám tohle seberou, tak je to smutný, no.
Loni měli hasiči například v Libereckém kraji na platy 150 milionů korun. Letos ale dostali o 15 milionů míň. Dalších šest milionů musí ušetřit na provozu. Škrtá se proto, kde může. Hasiči na Liberecku brali vloni v průměru 26 tisíc korun. Letos je to 23 tisíc. To je hlavní důvod, proč už 27 hasičů podalo výpověď.
Juřík
Problém je v tom, že se na těch páskách neobjevilo u těch lidí mínus deset procent, ale až mínus 18 %. A u občanských pracovníků dokonce přes 20 %.
Roman Hlinovský, ředitel HZS Libereckého kraje, 11.2.2011:
Jsme měli skoro 100 lidí, kteří měli příplatky už na minimu a byl problém jim něco vzít. Takže ostatním se muselo vzít víc. Teď využíváme rezervy a naším cílem je vrátit to na deset procent pro každýho.
V Libereckém kraji slouží 410 profesionálních hasičů. Další velká vlna odchodů se nečeká. Jednotky výpovědí ale podle odborářů ještě přibudou. Premiér Petr Nečas dal nejen hasičům, ale i policistům a státním úředníkům najevo, že oni narozdíl od lékařů se zvýšením svých platů počítat nemůžou. Vláda jim prý ustoupit nehodlá. Jednoduchá otázka pro vás, pane předsedo Filipe, považujete za sociálně spravedlivé, že tady jedna skupina, když jste řekl, rozumíte lékařům, že jedna skupina dostane přidáno a další skupina, policisté, hasiči a státní úředníci mají o deset procent v průměru menší platy?
Filip
Já tomu nerozumím. Já už jsem s tím nesouhlasil už v září, v září jsem také podporoval tu demonstraci odborářů z jednoho prostého důvodu. Protože skutečně vláda se rozhodla, že uspoří jenom na těch mzdách, ze kterých nic neplyne, a za to na těch úřadech samozřejmě dál bují ta korupce v těch veřejných zakázkách. Já jsem přesvědčen o tom, že tam zůstaly prostředky a že celé to snižování šlo právě jenom do těch mezd, aby na ty veřejné zakázky zůstalo. Já s tím zásadně nesouhlasím a myslím si, že hasiči odvádí velmi poctivou práci, pokud jde o policisty, tam je situace velmi dramatická, pokud jde o ty náklady, které oni musí vynakládat, a kriminalita... neklesá. V tomto ohledu jsem přesvědčen...
No počkejte, v čem je ta práce lékaře dál než hasiče a policisty, když vláda ustoupila jedné profesní skupině, tedy lékařům?
Filip
Tak ustoupila, protože to byl účinný protest. A těm ostatním neustupuje, protože nebyl tady dostatek solidarity mezi těmi profesními skupinami. Vládě se podařilo prostě ty jednotlivé profesní skupiny od sebe oddělit a omezit tu meziresortní solidaritu.
Pane ministře, budete si vědom, až budete ve středu hlasovat na vládě, o tom, že jste tady zničili profesní solidaritu? Že jedné profesní skupině, respektive 3 profesním skupinám - hasičům, státním úředníkům a policistům - říkáte, vám sebereme deset procent, a lékařům říkáme, vám dáme pět až osm tisíc korun měsíčně navíc?
Kalousek
Já bych rád vysvětlil, že to tak není. I když se to samozřejmě tak snadno interpretuje. Vláda ze svých prostředků financuje, platí mzdy úředníkům, policistům, hasičům, kunsthistorikům v Národním muzeu, mohli bychom pokračovat v té rozpočtové sféře. Rozpočtová sféra jsou vládní prostředky. Zdravotnický personál je placen z výkonů veřejného zdravotního pojištění, a to jsou prostředky, které vláda nemá v ruce. To jsou prostředky veřejného zdravotního pojištění a tak jako jsme snížili o deset procent mzdy u jistých zaměstnanců vlády a řekli současně, že ty platy nemusí klesat, protože bude-li jich tam méně, bude-li ta struktura efektivnější, tak ty platy porostou, tak úplně stejně veřejné zdravotní pojištění teď přidalo o dvě procenta.... nikoliv na platy, ale přidalo zdravotnickým zařízením. Je věcí ředitelů těch zdravotnických zařízení, aby ty peníze skutečně...
Počkejte, to je stejná hrátka...
Kalousek
Není.
...jako s těmi vašimi kapsami...
Kalousek
Není.
...s veřejným zdravotním pojištěním.
Kalousek
Není. A současně... současně je naším zájmem, aby samozřejmě rostly platy kvalifikovaného zdravotnického personálu, a to se pochopitelně musí odehrávat i s tím, že se jednak budou rušit ta akutní lůžka, o kterých jsem hovořil, já si myslím, že to je naprosto nezbytné, a že proběhnou ty reformy na té výdajové straně, že tam opravdu bude více ta osobní spoluúčast každého pacienta. V případě státního aparátu to musí být zvyšováním efektivity státního aparátu. Prostě nemůžeme tam neustále extenzivně přidávat prostředky, platy musí růst díky intenzivním opatřením.
Není bez zajímavosti, že lékaři patří ve srovnání s jinými vysokoškoláky podle statistik k nejlépe placeným lidem v ČR. Znovu se můžeme podívat na data ČSÚ, Ústavu zdravotnických informací a také statistiky MPSV. Ta nám ukazují, že příjem vyšší než 43 tisíc korun měla polovina doktorů. Odpracovali měsíčně ale také více hodin, než ostatní profese, to je nutné říci. A teď vidíte, jak se změní platy lékařů po tom memorandu, o kterém bude ve středu jednat vláda. Podle údajů ČSÚ ale lékař v ČR v roce 2009 v průměru vydělával 47 859 Kč. Přes 43 tisíce ale měla polovina doktorů, což je údaj medián z toho našeho grafu. Medián je vypovídající víc, než ony průměry. Vědci z různých oborů pobírali v průměru 38 tisíc korun, ale polovina z nich nedosáhla na 34300 Kč. Právníci měli v průměru 50 tisíc, polovina z nich ale dostávala nějakých 41 700. A vidíte i učitele a programátory. Teď míříme za předsedou ČMKOS Jaroslavem Zavadilem a hostem Otázek zůstává i člen předsednictva LOK Miloš Voleman. Ještě jednou vítejte, vám pane Zavadile děkuji také, že jste přijal moje pozvání, dobrý den.
Pane předsedo, jste si vědomi toho, že došlo i v rámci odborů k porušení vzájemné solidarity, že jedna profesní skupina si vyvzdorovala větší peníze, než jiné profesní skupiny, které i přes protesty mají o deset procent nižší výplaty?
Zavadil
Já si nemyslím, že k tomu došlo. Tady se jenom ukazuje, že na hrubý pytel má být použita vždycky hrubá záplata. A to, co udělali lékaři, tak udělali s tím vědomím, že jsou skupinou, která má své specifické postavení a je to jenom cesta k tomu, aby si i ty ostatní uvědomili, že pokud chtějí něco vyzískat a oprávněně vyzískat, nikoliv že by to bylo nazýváno vydíráním, tak musejí použít podobných prostředků, byť teda jsem si vědom toho, že nemůžou dávat výpovědi, ale musejí použít jiných standardních prostředků tak, aby prostě na to dosáhli. Protože to, co se odehrálo v té sféře státní, jak hovořil pan ministr Kalousek, že to bylo teda ze státní pokladny, tak tam je potřeba říct lidem, o jakou částku se jednalo. Jednalo se o sedm zhruba miliard čistého a když si vezmeme opět ty úniky, které se tady v téhle ČR odehrávají, daňové úniky, veřejné zakázky, bylo o tom zmiňováno, tak to se jedná o stamiliardy, a to nemluvím o kauzách, které teď probleskují, ať už to je MŽP, ať už to je MO, kde se teda točej peníze, že zůstává rozum stát. A druhá věc, na kterou jsme poukazovali, že smluvní platy jsou něco, co je nemorálního a já jsem o tom bytostně přesvědčen a teď se to ukazuje na některých kauzách, viz ministerstvo školství, kde teda ty výplaty, které tam jsou dávány, tak to je prostě něco neuvěřitelného, takže...
Překládám si správně, že lékařské odbory jasně ukázaly, že by se měly i další profesní skupiny v těch následujících měsících radikalizovat? Jasná odpověď?
Zavadil
Jasná odpověď je, že ano.
A jak radikalizovat policisty a hasiče...
Zavadil
Tam je to...
....když... ano?
Zavadil
Tam je to problém, že jsou vázaný jiným zákonem a samozřejmě ani nemohou stávkovat. Ale tady jde o to, že přece ta vládní garnitura by si měla uvědomit, že tyhle lidi snad nejvíc potřebuje v té státní sféře. Protože hasiči, jak už tady bylo řečeno, policie, policisté, jak tady bylo řečeno, jsou lidé, kteří zachraňují životy, ať už z jedné nebo druhé strany, je to podle mě nemorální to, co se tam odehrává, zvlášť když se dozvídáte výši ztrát těch příjmů, kdy to není o deset procent, kdy to je o 16, 17, 18 %, no to je prostě do nebe volající. Takže samozřejmě oni jsou svázaní a nemohou dělat ty akce, které teda se nabízejí, ale ty ostatní to všichni dělat mohou.
Když jste, Miloši Volemane, stupňovali tlak na vládu ve chvílích, kdy policisté, hasiči a státní úředníci museli oželet desetinu svého platu, připustil jste si, že vaše akce je odborářsky nesolidární?
Voleman
Tak my jsme neuvažovali, jak přesně řekl pan ministr Kalousek, zdravotnictví je specifická oblast, není financována ze státního rozpočtu a my jsme ty požadavky dali ještě mnohem dříve, než vláda přišla se svým úsporným programem, takže takhle bych vůbec nemohl uvažovat.
Pane předsedo Zavadile, vy jste teď ohlásili akci Otevřeme vám oči, nebo chcete otevřít zkrátka oči veřejnosti, informační kampaň, kde by ta měla skončit? A kde myslíte, že po vzoru LOK se budou i ostatní profesní skupiny radikalizovat ve svých krocích vůči vládě?
Zavadil
Tak já se domnívám, že tahleta kampaň by měla skončit tak nějak na hranici měsíce dubna, protože v té době bude už o řadě reforem jednáno. A my chceme skutečně představovat ty naše návrhy, chceme jasně říkat lidem, co si představujeme, a nemyslíme si, že to je demagogické, tak jak řekl podle našeho názoru hlavní demagog pan ministr práce. My jsme přesvědčeni, že ty naše názory na jednotlivé reformy mají své racium, že víme, kudy máme jít, kterou cestou jít, a chceme pro to získat veřejnost.
Takže ty radikální kroky by měly přijít až po dubnu, chápu-li to správně?
Zavadil
No, samozřejmě my neděláme věci tak, že bychom se rozhodovali ze dne na den. Já se domnívám, že je potřeba, jak už jsem řekl jednou, získat pro tyhlety věci veřejnost a pak teprve s veřejností v zádech, já jsem přesvědčen, že je přesvědčíme o tom, že v těch reformách, ať už to je hlavně důchodová reforma teď teda, protože ta je na pořadu dne, protože to, co se děje ve vztahu na DPH, já tomu říkám, že to je další loupež na lidech, protože na jedné straně se bourá systém toho průběžného financování důchodů, mám na mysli bourá tím, že se z něj budou vyvádět prostředky, byť teda dobrovolné, zaplaťpánbu, že se někomu rozsvítilo, ale až pod tlakem těch 70 tisíc lidí, ale i našem, kdy jsme bojovali proti tomu, aby to bylo povinné těch...ty 3 %....
Já se jenom omlouvám, pane předsedo...Necháme si důchodovou reformu jako zásadní téma, takže se rozloučím se členem předsednictva LOK Milošem Volemanem, kterému děkuji za to, že byl hostem Otázek, a přeji hezký zbytek neděle.
Zdroj: ČT