Vliv finančních skupin na slovenské zdravotnictví je obrovský
Slovenský tisk se před časem věnoval vlivu mocných finančních skupin na tamní zdravotnictví. Týdeník Trend se zaměřil na to, jak konkrétně se podařilo skupině PENTA ovládnout téměř všechny části řetězce ve zdravotnictví - ambulance, lékárny, pojišťovny, nestátní nemocnice, laboratoře i úřad pro dohled nad zdravotními pojišťovnami. Podle těchto informací zůstávají mimo vliv Penty už jen farmaceutické firmy a státní nemocnice.
Redakce Medical Tribune se pokusila oslovit představitele slovenského zdravotnictví a požádat je o jejich názor na současnou situaci. Jako první odpovídá viceprezident Asociace nemocnic Slovenska a piešťanský ortoped MUDr. Peter Ottinger.
Jak byste zhodnotil rozsah vlivu skupiny Penta na slovenské zdravotnictví?
Tato finanční skupina vlastní na Slovensku síť lékáren Dr. Max, zhruba 10 středně velkých nemocnic, patří jí druhá největší zdravotní pojišťovna Dôvera a.s. s 26% podílem pojištěnců na slovenském trhu. Společnost zároveň projevila zájem získat některé velké nemocnice na krajské úrovni. Abych nezapomněl, má také významný vliv na tvořící se legislativu skrze vyšší management Ministerstva zdravotnictví SR a Národní rady SR
Slovenský tisk píše, že Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ovládla manažersky Penta – svědčí o tom například i to, že její šéf pochází z této finanční skupiny. Jak se toto personální propojení podle vás projevuje v každodenním rozhodování VšZP vůči poskytovatelům zdravotní péče?
Je pravda, že vyšší management pojišťoven Dôvera a VšZP si pravidelně navzájem obměňuje manažery mezi těmito institucemi, čímž se přenášejí praktiky vůči poskytovatelům. V této oblasti to skutečně připomíná jednotné vedení, i když se navenek se obě pojišťovny tváří jako pes a kočka.
Poskytovatelům zdravotní péče, kteří odmítli nabídku na převzetí, vypověděly údajně tyto dvě největší pojišťovny smlouvy. Vy osobně víte o některých lékařích, kteří odmítli přejít pod střechu firmy Penta, a zůstali bez smlouvy?
Některým poskytovatelům či některým oddělením vypověděla VšZP smlouvu z důvodu jejich nepotřebnosti. V některých případech oprávněně, v jiných nesmyslně, tak už to bývá. Je však pravdou i to, že mnohým poskytovatelům - i soukormým byla smlouva naoko vypovězená – tedy nevypadalo, že se tak stalo pouze nemocnicím. A pak vzápětí, kdy se bouřka přehnala a byl klid, opětovně se soukromými poskytovateli smlouvu podepsali. Na Slovensku je transparentnost a prostředí bez korupce pouze na papíře. Zdravotní pojišťovny na úkor všeobecných nemocnic zvýhodňují VIP poskytovatele – tedy soukromé laboratoře nebo poskytovatele zobrazovací diagnostiky. Ti by z mého pohledu nikdy neměli být uzáni jako samostatní poskytovatelé, protože nepřinášejí zdravotní péči, ale „pouze“ diagnostický servis pro poskytovatele zdravotní péče.
Jak se konkrétně podle vás monopol finančních skupin podepisuje na tom, že se ve zdravotnictví spotřebovává více peněz než by bylo při zdravém konkurenčním prostředí?
Lékaři, ale zejména skuteční lékárníci (nikoliv pouzí obchodníci), poukazovali na nekalé praktiky zejména lékárenských řetězců, které za každý přinesený recept do jejich lékárny vypláceli pacientům věrnostní příspěvek 1 €. V současnosti (nevím jako to slušne nazvat) je to umožněné ustanovením zákona o léku. Pokud mám správné informace, tak v některých státech EU, jsou takovéto praktiky považované za trestný čin. Na Slovensku sedí navrhovatelé tohto zákona v Národní radě SR.
Jak byste zhodnotil současnou situaci "obyčejných" lékařů na Slovensku?
Nejprve mi dovolte uvést, že je velký rozdíl mezi lékařem či sestrou v regionální či ve velké nemocnici. Lékaři zaměstnaní ve velkých nemocnicích (Bratislava, Košice, apod. ) pracují za úplně jiných podmínek. Mají umožněný „pseudosouběh praxe“, při kterém během řádné pracovní doby vykonávají praxi i ve svých soukromých lékařských centrech. Mají tedy plat ve fakultní nemocnici i příjem ze soukromého centra - ve stejném čase berou dva platy. To si lékař nebo sestra zaměstnaná v regionální nemocnici dovolit nemůže.
Iva Bezděková
Příště: Jak se na současnou situaci ve slovenském zdravotnictví dívají tamní zdravotní sestry a porodní asistentky?
Zdroj: www.tribune.cz