Přeskočit na obsah

V nemocnicích kvůli platům masově falšují počty lékařů

Praha - Zatímco v Německu připadá na deset lékařů v nemocnici 45 lůžek, v Česku je to o sedmnáct víc.

Česko má v nemocnicích 63 tisíc lůžek, osmkrát méně než v Německu. Německé nemocnice zaměstnávají na plný úvazek 110 tisíc lékařů. České nemocnice hlásí ministerskému Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku oficiální stav 10 tisíc lékařů.

Údaje vycházejí z podrobné analýzy, s jejíž pomocí se Aktuálně.cz snažilo zmapovat personální stav v nemocnicích.

Osm hodin na desetinu úvazku

Realita v českých nemocnicích je taková, že lékař například může pracovat osm hodin denně a přitom mít jen desetinu pracovního úvazku.

Přinejmenším čtvrtina lékařů ve velkých nemocnicích ještě nemá atestaci a nemusí tak být placena podle své odbornosti. Manažeři je zaměstnají na desetinu úvazku a záleží jen na nich, kolik jim za běžnou osmihodinovou práci zaplatí. Atestaci mohou lékaři získat pouze praxí v nemocnici.

Například v pražské nemocnici na Vinohradech pracuje 158 lékařů bez atestace, v Motole 339. Ve všech velkých nemocnicích pracují za minimální úvazky a plnou pracovní dobu nejméně dva tisíce mladých lékařů.

"V nemocnicích je ve skutečnosti 12 tisíc lékařů," připouští odchylku jménem Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Projděme si počty

V evidenci ovšem nemusí být ani další lékaři, které skrývá obvyklá praxe "dělení úvazků".

Například v Motole má většina lékařů 0,8 úvazku v lůžkové části a 0,2 úvazku v ambulanci. Postup motolských manažerů není výjimkou. Pokud stejnou praxi dodržují všechny nemocnice, pak deset tisíc úvazků skrývá další dva tisíce doktorů navíc.

Celkově se tedy lze v Česku dopočíst do čtrnácti tisíc lékařů.

A při takovém personálním vybavení připadá na deset lékařů 45 lůžek. Neboli české poměry se najednou srovnají s německými.

Bez kontroly

Na druhou stranu nejde ověřit, jestli nemocnice nevykazují některé doktory víckrát.

Motivací může být tlak pojišťoven, které vyžadují pro každé oddělení určitý počet lékařů. Pokud nemá například neurologie v okresní nemocnici deset lékařů, neměla by pojišťovna její služby vůbec proplácet.

Personalisté tedy mohou stejnému doktorovi nabídnout běžný pracovní poměr a zároveň dohodu o pracovní činnosti. Jednoho lékaře pak mohou uvádět dvakrát.

"Znám případ jedné moravské nemocnice, která udává 185 lékařů. Kdyby jich ale v rámci protestů odešlo 130, nezůstane tam ani jeden," upozorňuje Stanislav Fiala.

Další možností je vykazovat stejného doktora jako zaměstnance s plným úvazkem v lůžkové i ambulantní části.

"Nemáme prostředky, jak odhalit, že nemocnice vykazují jednoho lékaře dvakrát," připouští ředitel Ústavu zdravotnických informací Jiří Holub. 

Propast mezi platem a povinností

České nemocnice dosahují plného personálního vybavení tím, že někteří lékaři pracují víc než na úplný úvazek a že jiní pracují za podprůměrnou mzdu.

O tom, že personál nemocnicím nestačí, nepochybuje ani ministr zdravotnictví Leoš Heger. „Lékaři jsou přetížení. Nové technologie, které přibyly za posledních pět let, generují potřebu množství personálu. Diskrepance mezi platem a povinnostmi toho povolání roste a asi už přesáhla rozumnou míru," upozornil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Také Hana Brixi ze Světové banky připouští, že doktoři ke stížnostem mají důvod.

„Lékaři ve státním sektoru byli hlavním nástrojem politiků pro omezování nákladů i zajištění dostupné a nepřetržité péče. Vytvořila se tak propast v postavení, pracovní zátěži a příjmech mezi soukromými a státními lékaři. Výsledná nerovnováha se jeví neudržitelná," napsala na blogu Aktuálně.cz

Petr Holub aktuálně.cz

Zdroj: aktuálně.cz

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.