V mladoboleslavské nemocnici se začne pracovat jako v automobilce
Datum vydání: 01.04.2011
Moderátor: Veronika Sedláčková
V areálu mladoboleslavské nemocnice vznikne nový pavilon interny za skoro půl miliardy korun. Stavbu prosadilo vedení Středočeského kraje i přes odpor opozice, projekt kritizují taky lékaři z tohoto zdravotnického zařízení včetně několika členů vedení, dokonce chtějí na půl hodiny přerušit práci, až příští týden přijde slavnostně poklepat na základní kámen středočeský hejtman David Rath. Výběrové řízení na výstavbu nového pavilonu totiž provázejí nejasnosti včetně podezření z manipulace. Téma pro Vladimíra Drymla, který v Klaudiánově nemocnici nově působí jako poradce pro restrukturalizaci, dobrý den.
Pane Drymle, jak velkou zátěž představuje stavba uvedeného pavilonu pro rozpočet nemocnice?
Dryml
Prakticky žádnou, protože celá výstavba nemocnice je krytá z dotace, která byla odsouhlasena krajským zastupitelstvem. Finanční částka, která je sice na účtech nemocnice, je získána z prodeje majetku a ostatně celá nemocnice je majetkem kraje, takže se domnívám, že i v případě tom, že by došlo k nějaké zátěži finanční pro nemocnici, tak kraj určitě pomůže.
Kraj na to peníze bude mít v každém případě, podle Vašich informací?
Dryml
Podle mých informací na to peníze jsou, druhá otázka je, jak tato nemocnice hospodaří a mým úkolem je najít ty rezervy, které tady jako v každé nemocnici jsou. Já jsem nastoupil v pondělí a už za tu dobu jsem zjistil, že jsou zde nemalé rezervy a je jenom otázkou personálu nemocnice, jestli bude chtít pracovat tak, jak je zvykem třeba v automobilce, nebo jestli budou chtít se dále udávat sladké nečinnosti a myslet si, že jenom kraj jim bude dávat z dotací peníze.
Mám tomu rozumět tak, že do doby než jste přišel, se v mladoboleslavské nemocnici nepracovalo, a potom moje další otázka, co to znamená pracovat jako v automobilce?
Dryml
Pracovat jako v automobilce začnou od konce, znamená, že každý nese určitou osobní odpovědnost, pracuje se intenzivněji a efektivněji. To na některých odděleních do dneška nebylo. Dále jsou zde určité rezervy v otevření nových pracovišť, rezervy v oblasti lékové politiky a další. Divím se lékařům, že nechtějí výstavbu nemocnice a podle mého názoru lékaři mají léčit a starat se o pacienty a nestarat se o to, jestli nějaká výstavba nějakého pavilonu je nebo není, za jakých podmínek. Od toho jsou orgány činné v trestním řízení a ty ať se postarají, jestli to je nebo není v˙souladu se zákonem. Velmi, velmi mě překvapuje, že lékaři nemají zájem o to, o další rozvoj nemocnice. Tato stavba měla být.
Počkejte, pane Drymle, Vy si myslíte, že lékaři se nemají zajímat o to, co se děje s nemocnicí, ve které pracují. Já budu citovat některé informace z tisku, že výběrové řízení vyhrála firma, která má vlastníky na Kypru, údajně vůbec není stavební firmou, těch nejasností je víc. Vás překvapuje, že to lékaře znepokojuje?
Dryml
Mě to překvapuje, protože lékaři nejsou najmutí na to, aby tady rozhodovali o tom, která firma by měla být vybrána nebo nevybrána. To je základní rozpor mezi mým myšlením a myšlením některých odborářů, protože oni nenesou tu zodpovědnost. Zodpovědnost nese zastupitelstvo kraje, a to je pro mě jednoznačně rozhodující. Pokud zastupitelstvo nebo při výběrovém řízení někdo selhal, rozhodně to není záležitost lékařů, lékaři ať léčí, a jako občané mají právo na to poukázat, ale zase nemohou do toho zasahovat, od toho je policie, od toho jsou státní zástupci, ti ať činí to, za co jsou placeni. Lékaře já tady, nebo my tady neplatíme za to, aby mluvili do rozvoje nemocnice, aby rozhodovali.
A když to budou dělat, pane Drymle, tak co se bude dít, když budou pořád mluvit do rozvoje nemocnice, i když na to nemají podle Vás nárok?
Dryml
Ale mluvit mohou, ale hlavně musí pracovat, protože kdyby lépe pracovali, tak nemocnice by nebyla tam, kde je. Je to společná zodpovědnost všech managementu, ale i toho posledního lékaře, i té poslední zdravotní sestry, i toho posledního tady zaměstnance dělníka. Je to prostě o tom, že tady buďto jsme na jedné společné lodi a chceme další rozvoj nemocnice, anebo děláme všechno proto, abychom s˙politickými hrátkami zastavili rozvoj nemocnice.
Mě to tak všechno, pane Drymle připadá, Vy používáte obraty jako být na jedné lodi, když někdo nebude, tak prostě bude muset jít, je to tak?
Dryml
Já jsem ze soukromé firmy, a tam v˙soukromé firmě platí to, co by mělo platit v každé firmě, ať je soukromá, státní nebo krajská. Prostě ti lidé by měli společně pracovat k dosažení určitého cíle. Ti, kteří nechtějí pracovat nebo si myslí, že nemusí pracovat, tak s těmi se každý dříve nebo později musí stejně rozloučit. Já tady nejsem od toho, abych někoho vyhazoval nebo ne, každý se musí svobodně rozhodnout, ale rozhodující pro mě je, aby došlo k˙dalšímu rozvoji nemocnice, aby ta nemocnice výrazně poskočila i ve stránce odborné, a aby se tady udržel určitý klid. Myslím si, že to, k čemu tady došlo, bylo na podkladě určitých dezinformací, politických hrátek a bojů a to jsou věci, které mě nezajímají.
Dobře rozumím.
Dryml
Pro mě je jednoznačný výsledek, a to je to, aby se stavělo, aby doktoři pracovali v moderních prostorách.
Aby to fungovalo, pane Drymle, tady už se opakujeme. Já Vám v tuto chvíli za Vaše vyjádření.
Dryml
Ano, prosím.
Děkuji poradci pro restrukturalizaci mladoboleslavské nemocnice, senátorovi za ČSSD Vladimíru Drymlovi, díky, na shledanou.
Do vysílání zvu redaktora Hospodářských novin Vojtěcha Blažka, dobrý den.
Pane Blažku, Vy dění v mladoboleslavské nemocnici sledujete dlouhodobě, jak máme podle Vás rozumět tomu, co se tam děje, teď jsme slyšeli pana Drymla, který říkal, lékaři se nemají starat, ten tendr, stavba je v pořádku. Jaké máte Vy informace o tom výběrovém řízení a o celém projektu?
Blažek
Já jsem nejdřív vlastně pořádně nepochopil, co pan Dryml chce. On na jednu stranu říká, že lékaři mohou do všeho mluvit, a na druhou stranu, že nesmějí, to mi není úplně jasné, a potom, že nemají zodpovědnost. Ale např. odbory sedí v dozorčí radě té nemocnice, takže nějakým způsobem zodpovědnost určitě mají. Ale k té podstatě, jde tam o to, že zakázku za 480 milionů, jak jste zmínila, vyhrála firma, která vůbec není stavební firmou, nesplnila základní podmínky tendru, že musí mít zkušené pracovníky a musí mít reference sta milionové z podobných staveb. Navíc středočeský kraj do té soutěže nepustil všechny stavební firmy, které by o tuhle zakázky měly zájem a mohly třeba nabídnout mnohem lepší cenu. Velkou část z nich jich vyřadil losováním.
Dá se to tedy nebo spíš nedá shrnout jednoduše jako spor bývalého vedení kraje a nemocnice z ODS s tím současným ze Sociální demokracie?
Blažek
Já myslím, že určitě nedá, protože na tuhle zakázku upozornily jako první Hospodářské noviny a teprve potom se z toho vlastně stal politický problém, kdy se do záležitosti vložila ODS, podala trestní oznámení na hejtmana Ratha, který se dnes snaží to prezentovat tak, jako že to je čistě politický spor. Není, na začátku byla tahle ta pochybná zakázka.
Je podle Vás v každém případě v tuto chvíli jasné, že se bude ve stavbě pokračovat dál i přes odpor pracovníků. Pan Dryml byl jaksi poměrně rezolutní, je to ale pouze poradce současného vedení, jak to vidíte Vy?
Blažek
Já si myslím, že se určitě stavět bude, i z toho vystoupení pana Drymla, i z toho, i z těch prohlášeních minulých Davida Ratha, si myslím, že nic jaksi nemůže zabránit tomu, aby ta stavba pokračovala. Navíc si myslím, že i to, jak vedení kraje jaksi potrestalo přes ředitele nemocnice doktory, kteří se proti tomu ozvali. Taky instalace pan Drymla do role poradce si myslím, že to jednoznačně k tomu spěje. Myslím si, že pan Dryml má jaksi zlomit ten odpor v nemocnici, který tam dnes je.
Dodává redaktor Hospodářských novin Vojtěch Blažek, já děkuji i Vám, na shledanou.
Zdroj: Radiožurnál